Australian Aths History

Australian Junior Track & Field Championships - 2018-19

Sydney Olympic Park Athletics Centre, 4 - 7 April 2019

The Under 18 combined events were held in Hobart at the Domain Athletic Centre on 16 and 17 March 2019

 
100 METRES - Under 18 Men
PosAthleteYOBTeamMark
Heat 1 - Thursday 4 April 2019Wind: -1.5
1Godfrey Okerenyang2002NSW11.10Q
2Leroy Reid2002NSW11.31Q
3John Ballard2002NSW11.42q
4Tyson Bonney2002QLD11.49
5Andrew Howe2002VIC11.54.536
6Leo Drake2002QLD11.54.539
7Nicholas Donaldson2002ACT11.69
 
Heat 2 - Thursday 4 April 2019Wind: -1.9
1Kye Mason2002VIC11.19Q
2Jarrod McLaren2002QLD11.36Q
3Seth Norman2002WA11.40q
4Jayden Chambers2002SA11.46.455
5Jack Ricci2002NSW11.46.456
6James Miller2002VIC11.51
7Chandler Leydon2002ACT11.75
 
Heat 3 - Thursday 4 April 2019Wind: -3.8
1Melvin Monleh2002VIC11.24Q
2Max Hagicostas2002SA11.34Q
3Joshua Jones2002WA11.47.461
4Brayden Portelli2002VIC11.47.464
5Marvin Palad-Flint2002NSW11.83
6Casey Grant2002QLD11.89
7Oliver Austin2002ACT12.35
 
Final - Thursday 4 April 2019Wind: -0.1
1Godfrey Okerenyang2002NSW10.78
2Melvin Monleh2002VIC10.93
3Kye Mason2002VIC10.99
4Max Hagicostas2002SA11.02
5Leroy Reid2002NSW11.09
6Seth Norman2002WA11.14
7Jarrod McLaren2002QLD11.18
8John Ballard2002NSW11.36
 
200 METRES - Under 18 Men
PosAthleteYOBTeamMark
Heat 1 - Saturday 6 April 2019Wind: -0.8
1Reece Holder2002QLD22.15Q
2Godfrey Okerenyang2002NSW22.35Q
3Max Hagicostas2002SA22.47
4Jack Ricci2002NSW22.59
5Joshua Jones2002WA22.91
6Marvin Palad-Flint2002NSW22.92
7Nicholas Donaldson2002ACT23.10
8Leo Drake2002QLD23.20
-Oscar Williams2002NSWDQIAAF 162.8
 
Heat 2 - Saturday 6 April 2019Wind: +1.0
1Conor Larranaga Boyle2002WA22.22Q
2Melvin Monleh2002VIC22.24Q
3Zachary Rothwell2002NSW22.34q
4Tyson Bonney2002QLD22.39q
5Riley Woods2002NSW22.69
6Andrew Howe2002VIC22.72
7Jayden Chambers2002SA22.77
8Taige Hooper2002QLD23.16
9Chandler Leydon2002ACT23.52
 
Heat 3 - Saturday 6 April 2019Wind: +1.0
1Leroy Reid2002NSW22.07Q
2Seth Norman2002WA22.19Q
3Jarrod McLaren2002QLD22.39q
4Kye Mason2002VIC22.43
5Brayden Portelli2002VIC22.50
6Niklas Schultze2002QLD22.57
7Cooper Smith2002VIC22.87
8Liam McGuinness2002WA23.22
9Jarman Sigal2002SA24.04
 
Final - Saturday 6 April 2019Wind: +0.3
1Reece Holder2002QLD21.55
2Conor Larranaga Boyle2002WA21.79
3Godfrey Okerenyang2002NSW21.81
4Leroy Reid2002NSW21.87
5Seth Norman2002WA22.06
6Tyson Bonney2002QLD22.26
7Zachary Rothwell2002NSW22.50
8Jarrod McLaren2002QLD22.85
 
400 METRES - Under 18 Men
PosAthleteYOBTeamMark
Heat 1 - Thursday 4 April 2019
1Conor Larranaga Boyle2002WA48.98Q
2Cooper Smith2002VIC49.28Q
3Zachary Rothwell2002NSW49.43Q
4Oscar Hunter2002VIC49.85q
5Alister Buchanan2002NSW50.43
6Jakeb Pearson2002VIC50.87
7Lachlan Bennett2002WA51.47
8Cooper Anderton2002WA51.94
9Toby Cook2002SA52.33
 
Heat 2 - Thursday 4 April 2019
1Reece Holder2002QLD49.51Q
2Oscar Mazaraki2002VIC49.92Q
3Taige Hooper2002QLD49.94Q
4Nicholas Meek2002QLD50.07q
5Anthony de Ruvo2002SA50.47
6James Sutherland2002NSW51.33
7Will Gray2002VIC51.61
8Matthew Eady2002NZL51.92
9James Cork2002WA52.67
 
Final - Friday 5 April 2019
1Reece Holder2002QLD47.54
2Cooper Smith2002VIC49.18
3Zachary Rothwell2002NSW49.32
4Nicholas Meek2002QLD49.50
5Taige Hooper2002QLD50.21
6Oscar Mazaraki2002VIC50.46
7Oscar Hunter2002VIC51.11
-Conor Larranaga Boyle2002WADQIAAF 163.3
 
800 METRES - Under 18 Men
PosAthleteYOBTeamMark
Heat 1 - Saturday 6 April 2019
1Ethan Brouw2002NSW1:55.68Q
2Spencer Anderson2002VIC1:56.44Q
3William Barker2002QLD1:57.64q
4Angus Dalton2002VIC1:58.40
5Jack Polkinghorne2002VIC1:59.90
6Anthony de Ruvo2002SA2:00.94
7James Cork2002WA2:01.01
 
Heat 2 - Saturday 6 April 2019
1Angus Beer2002NSW1:58.07Q
2Lachlan Bennett2002WA1:58.53Q
3Noah Gadsby2002VIC1:59.14
4Lachlan Gorringe2002QLD2:00.16
5Ethan Sinn2002VIC2:00.37
6Jacob Todd2002ACT2:01.80
7Ede Warneke2002ACT2:07.39
 
Heat 3 - Saturday 6 April 2019
1Kalani Lang2002QLD1:56.41Q
2Max Rosin2002ACT1:56.82Q
3Harrison Van Duuren2002VIC1:57.10q
4Toby Cook2002SA1:58.87
5Cameron Gill2002NSW1:59.82
6Byron Van Dyk2002NSW2:01.61
7Brady McIntyre2002QLD2:02.18
 
Final - Sunday 7 April 2019
1Angus Beer2002NSW1:52.08
2Kalani Lang2002QLD1:54.00
3Max Rosin2002ACT1:54.25
4Spencer Anderson2002VIC1:55.96
5Ethan Brouw2002NSW1:56.02
6William Barker2002QLD1:56.50
7Lachlan Bennett2002WA1:57.87
8Harrison Van Duuren2002VIC2:04.51
 
1500 METRES - Under 18 Men
PosAthleteYOBTeamMark
Final - Friday 5 April 2019
1Angus Beer2002NSW3:53.29
2Jude Thomas2002QLD3:54.06
3Ky Robinson2002QLD3:55.25
4Daniel D'Alberto2002VIC3:57.44
5Max Rosin2002ACT3:58.19
6Ethan Brouw2002NSW3:58.97
7Angus Dalton2002VIC4:03.53
8Sam Bunnage2002VIC4:05.50
9Eli Baker2002QLD4:06.05
10Raage Noor2002ACT4:11.32
11Brady McIntyre2002QLD4:14.89
 
3000 METRES - Under 18 Men - Saturday 6 April 2019
PosAthleteYOBTeamMark
1Jude Thomas2002QLD8:34.37
2Patrick Thygesen2002QLD8:38.00
3Ramen Nayar2002VIC8:39.14
4Daniel D'Alberto2002VIC8:39.57
5Liam Back2002NZL8:41.44
6Ky Robinson2002QLD8:41.46
7Harm Schaap2002NSW8:49.67
8Allen Dennis2002QLD8:51.68
9Alex Davies2002QLD8:52.22
10Raage Noor2002ACT8:52.85
11Sam Bunnage2002VIC8:56.30
12Joe Cross2002SA9:08.94
13Kieran Gorman2002NSW9:10.53
14Daniel Hungerford2002NSW9:14.67
15Darcy Hennessy2002NSW9:16.19
16Dylan Offord2002NSW9:19.63
17Luke Hince2002NSW9:28.67
18Jayden Mills2002QLD9:32.61
 
110 METRES HURDLES - Under 18 Men91cm
PosAthleteYOBTeamMark
Heat 1 - Friday 5 April 2019Wind: -0.2
1Sasha Zhoya2002WA13.72Q
2Mitchell Lightfoot2003NSW14.37Q
3Kobe Hinton2002QLD14.93Q
4Ethan Bateman2002NSW15.04q
5David Amaechi2002SA15.34
6Lachlan Dalton2002NSW15.47
7Riley Higgins2002QLD15.71
 
Heat 2 - Friday 5 April 2019Wind: -0.5
1Aidan Cusworth2002QLD14.22Q
2Colby Eddowes2002ACT14.23Q
3Jude Cam2002VIC14.79Q
4Jack Weinstein2002NSW14.92q
5Kai Mirabito2002NSW15.45
6Jono Titmarsh2002NSW15.65
7Charlie East2002NSW16.51
8Jonathan Atkinson2002NSW17.14
 
Final - Friday 5 April 2019Wind: -0.6
1Sasha Zhoya2002WA13.05
2Colby Eddowes2002ACT14.21
3Aidan Cusworth2002QLD14.38
4Mitchell Lightfoot2003NSW14.42
5Jack Weinstein2002NSW14.88
6Kobe Hinton2002QLD15.10
7Ethan Bateman2002NSW15.13
8Jude Cam2002VIC15.37
 
400 METRES HURDLES - Under 18 Men84cm
PosAthleteYOBTeamMark
Heat 1 - Saturday 6 April 2019
1Aidan Cusworth2002QLD54.93Q
2Cooper Anderton2002WA55.73Q
3Chanupa Amarasinghe2002QLD56.49Q
4Lachlan Dalton2002NSW58.09
5Jakeb Pearson2002VIC62.53
 
Heat 2 - Saturday 6 April 2019
1Max A Holmes2002VIC55.73Q
2Andrew Goschnik2002NSW56.30Q
3Riley Higgins2002QLD56.64Q
4Oscar Hunter2002VIC56.79q
5Diesel Sheppard2002NSW56.80q
6Matthew Burke2002NSW60.28
 
Final - Sunday 7 April 2019
1Aidan Cusworth2002QLD53.09
2Max A Holmes2002VIC54.15
3Andrew Goschnik2002NSW54.44
4Cooper Anderton2002WA54.81
5Oscar Hunter2002VIC56.21
6Riley Higgins2002QLD56.76
7Diesel Sheppard2002NSW57.56
8Chanupa Amarasinghe2002QLD59.62
 
2000 METRES STEEPLECHASE - Under 18 Men - Sunday 7 April 201991cm
PosAthleteYOBTeamMark
1Patrick Thygesen2002QLD5:46.50
2Aidan Roberts2002VIC5:49.25
3Matthew Catterson2002VIC6:14.09
4Riley Konecny2002SA6:14.52
5Marco Els2002SA6:18.30
6Cody Salter2002NSW6:20.14
7Jack Coltish2002VIC6:22.10
8Jayden Mills2002QLD6:25.40
9David Pearce2002QLD6:26.97
10Bailey Crabtree2002QLD6:30.38
11Samuel Peter Jones2002NSW6:32.75
12Benjamin Chambers2002QLD6:33.71
13Jacob Todd2002ACT6:38.18
14Joshua Yates2002VIC6:40.84
15Hamish Longworth2002NSW6:44.55
16Tom Dauncey2002QLD6:51.31
17Patrick Xia2002NSW6:52.98
18Jonathan Peck2002VIC6:55.22
 
4x100 METRES RELAY - Under 18 Men - Saturday 6 April 2019
PosAthleteYOBTeamMark
1VictoriaVIC42.17
Kye Mason
Baye Agostino
Brayden Portelli
Antonio Vaitohi
2Western AustraliaWA42.41
Joshua Jones
Seth Norman
Liam McGuinness
Jacob Hristianopoulos
3Aust. Capital TerritoryACT44.54
Chandler Leydon
Augustine Nketia Junior
Nicholas Donaldson
Oliver Austin
4South AustraliaSA44.90
Jayden Chambers
Sam Peter
Jarman Sigal
Xiaoyu Tan
-New South WalesNSWDQIAAF 170.7
John Ballard
Max Mandera
Zachary Rothwell
Godfrey Okerenyang
-QueenslandQLDDQIAAF 170.7
Jai Gordon
Jarrod McLaren
Christian Juriansz
Prosper Nwoko
 
4x400 METRES RELAY - Under 18 Men - Sunday 7 April 2019
PosAthleteYOBTeamMark
1QueenslandQLD3:16.46
Nicholas Meek
Daniel Briese
Taige Hooper
Reece Holder
2New South WalesNSW3:16.64
Max L Holmes
Ewan Burns
Zachary Rothwell
Joshua Atkinson
3VictoriaVIC3:19.22
Cooper Smith
Oscar Mazaraki
Jakeb Pearson
Max A Holmes
4Western AustraliaWA3:32.97
Cooper Anderton
Lachlan Bennett
James Cork
Ethan Light
 
HIGH JUMP - Under 18 Men - Friday 5 April 2019
PosAthleteYOBTeamMark
1Roman Anastasios2002VIC2.06m
2Jordan Wight2002WA2.03m
3Colby Eddowes2002ACT1.99m
4Todd Thorn2002QLD1.99m
5Campbell Johnson2002NSW1.95m
5Jarman Sigal2002SA1.95m
7Harrison Tate2002NSW1.95m
8James Miller2002VIC1.85m
9Riley Grant2002NSW1.85m
10Riley Higgins2002QLD1.80m
-Paul Jodner2002QLDNH
 
POLE VAULT - Under 18 Men - Saturday 6 April 2019
PosAthleteYOBTeamMark
1Ethan Princena-White2002NSW4.65m
2James Gorham2002NSW4.35m
3Colby Eddowes2002ACT4.25m
4Eddie Debenham2002SA4.10m
5Andrew Conkling2002VIC3.80m
6Scott Jacotine2002QLD3.80m
7Jade Guglielmino2002VIC3.60m
8Evan Goad2002ACT3.40m
 
LONG JUMP - Under 18 Men - Thursday 4 April 2019
PosAthleteYOBTeamMark
1Amiru Chandrasena2002VIC7.14m+0.3
2Colby Eddowes2002ACT7.13m+1.9
3Liam Fairweather2002NSW6.88m+0.4
4Joshua Jones2002WA6.87m+1.1
5Leroy Reid2002NSW6.61m+0.7
6Sami Lutui2002VIC6.61m0.0
7Keenan O'Hanlon2002VIC6.59m+0.4
8Jackson Willis2002NSW6.49m+1.0
9Godfrey Okerenyang2002NSW6.46m+0.6
10Sam Colyer2002NZL6.46m+1.3
11Phillip Baker2002NSW6.34m+0.9
12Todd Thorn2002QLD6.30m+0.9
12Niklas Schultze2002QLD6.30m+0.9
14Liam McGuinness2002WA5.56m+0.5
15Mitchall Anderson2002ACT5.44m+1.2
 
TRIPLE JUMP - Under 18 Men - Saturday 6 April 2019
PosAthleteYOBTeamMark
1Ryan Marshall2002NSW14.73m0.0
2Amiru Chandrasena2002VIC14.50m0.0
3John Erhabor2002QLD14.09m+1.5
4Joshua Jones2002WA13.65m-0.2
5Jackson Willis2002NSW13.34m-1.2
6Keenan O'Hanlon2002VIC13.22m-1.3
7Favour Ogie2002NSW13.14m0.0YC
8Kobe Hinton2002QLD12.90m-0.1
9Mitchall Anderson2002ACT12.36m0.0
10Samuel Galati2002NSW12.24m0.0YC
11David Mekonnen2002VIC11.93m0.0
12Esteban Cerda2002WA11.74m0.0
 
SHOT PUT - Under 18 Men - Saturday 6 April 20195kg
PosAthleteYOBTeamMark
1Mason Hughes2002QLD18.16m
2Etienne Rousseau2003WA17.92m
3Oliver Courtnay2002VIC17.67m
4Thomas Shannon2003NSW16.41m
5Zion Trigger Faitele2002NZL16.22m
6Benjamin Voogd2002VIC15.44m
7Zac Caterson2002QLD15.29m
8Rhys Tonkin2002VIC14.72m
9Tom Stunden2003QLD13.84m
10Samuel Reid Jones2002NSW13.62m
11Mitchall Anderson2002ACT13.40m
 
DISCUS THROW - Under 18 Men - Friday 5 April 20191.5kg
PosAthleteYOBTeamMark
1Mason Hughes2002QLD57.65m
2Zion Trigger Faitele2002NZL56.80m
3Etienne Rousseau2003WA56.74m
4Oliver Courtnay2002VIC51.51m
5Rhys Tonkin2002VIC50.95m
6Lamarr Sovilj- Talo2002NSW50.94m
7Tom Stunden2003QLD50.15m
8Zac Caterson2002QLD47.97m
9John Hunter2002NSW45.53m
10Benjamin Voogd2002VIC43.78m
11Tyrese Vidal2002NSW42.75m
12Calvin Meaden2002VIC40.34m
13Mitchall Anderson2002ACT37.98m
 
HAMMER THROW - Under 18 Men - Sunday 7 April 20195kg
PosAthleteYOBTeamMark
1Benjamin Voogd2002VIC66.37m
2Benjamin J Roberts2003QLD63.75m
3Thomas Shannon2003NSW60.46m
4Calvin Meaden2002VIC58.74m
5Ben Sandilands2002VIC55.00m
6Harrison Fell2002VIC54.86m
7William Guthrie2002NSW50.42m
8Rhys Tonkin2002VIC48.07m
9Benjamin Larsson2002SA45.80m
10Ethan Johnson2002QLD45.47m
11Lachlan Dolzan2002QLD45.30m
12Jakob Barnett2002QLD44.47m
13John Hunter2002NSW41.07m
14Aiden Celano2002QLD37.43m
 
JAVELIN THROW - Under 18 Men - Thursday 4 April 2019700g
PosAthleteYOBTeamMark
1Bryce Cooper2002WA59.31m
2Benjamin Roberts 022002QLD56.28m
3Kane Simmons2002NSW55.83m
4Nathan Graham2002NSW54.96m
5Ryan Smith2002QLD54.80m
6Rhys Tonkin2002VIC54.14m
7Markus Brits2002QLD53.43m
8Oliver Blackburn2002VIC51.99m
9Calvin Meaden2002VIC48.85m
10Sťamus O'Connor2002NSW48.16m
11Colby Eddowes2002ACT43.10m
12Samuel Cosgrove2002TAS42.24m
 
DECATHLON - Under 18 Men - Sat/Sun 16/17 March in Hobart
PosAthleteYOBTeamMark
1Colby Eddowes2002ACT6885 pts
(11.38(-0.8), 6.83m(+0.1), 11.83m, 1.96m, 52.03, 14.07(-0.3), 41.59m, 4.00m, 45.08m, 5:19.68)
2Mason Tiver2002Qld6128 pts
(11.70(-0.8), 6.57m(+0.1), 12.30m, 1.69m, 54.06, 16.08(-0.3), 34.67m, 3.90m, 44.95m, 5:06.78)
3Liam Gilbert2002Qld6002 pts
(11.46(-0.8), 6.41m(+0.1), 14.57m, 1.81m, 53.25, 15.09(-0.3), 42.38m, NH, 34.81m, 4:57.39)
4Joshua Smith2002WA5453 pts
(11.82(-0.8), 6.64m(+0.1), 12.09m, 1.66m, 53.85, 17.05(-0.3), 38.18m, NH, 43.21m, 5:05.01)
5Kieran Shaw2002NSW4133 pts
(12.68(-0.8), 5.56m(+0.1), 13.05m, 1.42m, 60.55, 21.03(-0.3), 31.90m, 2.50m, 34.10m, 5:40.97)
 
5000 METRES WALK - Under 18 Men - Saturday 6 April 2019
PosAthleteYOBTeamMark
1Gwyllym Young2002ACT21:51.69
2Nelson McCutcheon2002QLD21:54.19
3Corey Dickson2002VIC22:03.13
4Jack McGinniskin2002NSW22:37.87~~ 0:30 IAAF 230.7c
5Hayden Blaskett2002NSW26:21.05

 

History Home  |  Australian Championships  |  International  |  Athletes  |  Rankings  |  Almanac  |  Records  |  Awards

 

© Paul Jenes, Peter Hamilton, David Tarbotton, Fletcher McEwen and work from Bert Gardiner Contact Us