Australian Aths History

Australia at the Games

World Youth Championships - 2003       Sherbrooke, Canada (9-13 Jul)
3rd Championships      

 
Men   Event   Position   Result
David BASKIN (Vic)    High Jump   6/31   Qual 2.00m; Final 6th 2.05m
Ronnie BUCKLEY (Vic)    Discus Throw (1.5kg)   1/32   Qual 59.81m; 1st 64.34m
Michael MCCAGH (WA)    10,000 metres Walk   6/24   6th 44:38.68
Joel MILBURN (NSW)    400 metres   11/42   Ht 5 2nd 48.15; SF3 4th 48.83
Ryan PHILLIPS (Qld)    Shot Put (5kg)   17/25   Qual DNQ 17.37m
Adam RUTTER (NSW)    10,000 metres Walk   24/24   Did not finish
Simon WARDHAUGH (Qld)    Hammer Throw (5kg)   6/19   Qual 65.38m; Final 6th 67.06m
Mitchel WEBBER (WA)    110 metres Hurdles (0.914m)   12/16   Ht2 8th 14.06(+1.7)
 
Women   Event   Position   Result
Sophia BEGG (NSW)    High Jump   7/28   Qual 1.78m; Final =7th 1.75m
Julie BENNELL (Qld)    Discus Throw   2/18   Qual 43.60m: Final 2nd 48.32m
Jacinta BOYD (Qld)    Medley relay (100, 200, 300, 400)     Ht2 DQ (100m)
    Long Jump   9/39   Qual 6.10m(+1.3); Final 9th 5.86m(+2.3)
Jennifer COOGAN (NSW)    Heptathlon (Youth)   11/25   11th 4836pts (14.84(-0.7), 1.54m, 12.00m, 26.50(-4.0), 5.30m(+2.1), 34.49m, 2:30.46)
Liz DALTON (ACT)    Triple Jump   13/25   Qual DNQ 11.98m(+0.9)
Jacqueline DAVIES (Qld)    Medley relay (100, 200, 300, 400)     Ht2 DQ (300m)
Emily JOHNSON (NSW)    1500 metres   17/24   Ht2 10th 4:31.40
Susan KNAPTON (NSW)    5,000 metres Walk   6/15   6th 24:06.28
Charmaine LUCOCK (Qld)    Pole Vault   3/20   Final 3rd 4.00m
Calista LYON (Vic)    Discus Throw   12/18   Qual 46.09m; Final NM
Sharmane MOTULIKI (NSW)    Shot Put   20/27   Qual DNQ 12.51m
Sally PEARSON (McLellan) (Qld)    200 metres   5/50   Ht2 1st 23.88(+1.0); SF1 2nd 24.10(-2.7); Final 5th 24.01(-0.4)
    100 metres Hurdles (0.76m)   1/31   Ht2 1st 13.14(+0.5); SF2 1st 13.16(+1.1); Final 1st 13.42(-1.9)
    Medley relay (100, 200, 300, 400)     Ht2 DQ (200m)
Ellen PETTITT (WA)    High Jump   10/28   Qual 1.78m; Final 10th 1.75m
Dani SAMUELS (NSW)    Shot Put   25/27   Qual DNQ 11.59m
Jamie SCROOP (SA)    Pole Vault   7/20   Final 7th 3.80m
Brooke SIMPSON (NSW)    800 metres   6/44   Ht1 2nd 2:09.73; SF3 3rd 2:05.71; Final 6th 2:06.55
Rebecca 'Beki' SMITH (Lee) (NSW)    5,000 metres Walk   11/15   11th 25:36.15
Jaimee-Lee STARR (Hoebergen) (NSW)    400 metres   3/30   Ht1 1st 54.38; SF1 1st 54.23; Final 3rd 53.78
Annabel THOMSON (NSW)    Javelin Throw   9/18   Final 9th 44.52m
Hayley TOMLINSON (Vic)    1500 metres   11/24   Ht1 3rd 4:25.28; Final 11th 4:28.00
Keatyn WINDLEY (NSW)    200 metres   26/50   Ht1 4th 24.61(+4.0)
    Medley relay (100, 200, 300, 400)     Ht2 DQ (400m)
TEAM    Medley relay (100, 200, 300, 400)   16/16   Ht2 DQ

Overall Team Rank: 6 (58pts)

 

History Home  |  Australian Championships  |  International  |  Athletes  |  Rankings  |  Almanac  |  Records  |  Awards

 

© Paul Jenes, Peter Hamilton, David Tarbotton, Fletcher McEwen and work from Bert Gardiner Contact Us