Australian Aths History

Australia at the Games

Olympic Games - 2008       Beijing, China (15-24 Aug)
Games of the XXVIII Olympiad      

 
Men   Event   Position   Result
Youcef ABDI (NSW)    3,000 metres Steeplechase   6/40   Ht2 6th 8:17.97; Final 6th 8:16.36
Luke ADAMS (NSW)    20 km Walk   6/51   6th 1:19:57
    50 km Walk   10/61   10th 3:47:45
Justin ANLEZARK (Qld)    Shot Put   16/45   Qual 19.91m DNQ
Jarrod BANNISTER (Qld)    Javelin Throw   6/38   Qual 79.79m: Final 6th 83.45m
Collis BIRMINGHAM (Vic)    5,000 metres   19/43   Ht1 10th 13:44.90
Paul BURGESS (WA)    Pole Vault   16/38   Qual 5.55m DNQ
Christopher 'Chris' ERICKSON (Vic)    20 km Walk   51/51   DQ
Benn HARRADINE (NSW)    Discus Throw   31/37   Qual 58.55m DNQ
Clinton HILL (NSW)    4 x 400 metres     Ht1 4th 3:00.68(44.87); Final 6th 3:00.02(44.41)
Steven HOOKER (Vic)    Pole Vault   1/38   Qual 5.65m; Final 1st 5.96m
Mitchell KEALEY (Qld)    1500 metres   45/50   Ht2 11th 3:46.31
Fabrice LAPIERRE (NSW)    Long Jump   16/41   Qual 7.90m (+0.1) DNQ
Scott MARTIN (Vic)    Shot Put   21/45   Qual 19.75m DNQ
Joel MILBURN (NSW)    400 metres   13/56   Ht2 2nd 44.80; SF2 3rd 45.06
    4 x 400 metres     Ht1 4th 3:00.68(44.96); Final 6th 3:00.02(44.28)
Craig MOTTRAM (Vic)    5,000 metres   17/43   Ht3 5th 13:44.39
Mark ORMROD (SA)    4 x 400 metres     Ht1 4th 3:00.68(45.39); Final 6th 3:00.02
Lachlan RENSHAW (NSW)    800 metres   49/61   Ht1 6th 1:49.19
Jeffrey RISELEY (Vic)    1500 metres   48/50   Ht4 12th 3:53.95
Adam RUTTER (NSW)    50 km Walk   61/61   DNF (10km)
John STEFFENSEN (WA)    4 x 400 metres     Ht1 4th 3:00.68(45.46); Final 6th 3:00.02(45.26)
Jared TALLENT (Vic)    20 km Walk   3/51   3rd 1:19:42
    50 km Walk   2/61   2nd 3:39:27
Lee TROOP (Vic)    Marathon   60/98   60th 2:27:17
Sean WROE (Vic)    400 metres   21/56   Ht4 2nd 45.17; SF3 7th 45.56
    4 x 400 metres     Ht1 4th 3:00.68; Final 6th 3:00.02(46.07)
TEAM    4 x 400 metres   6/16   Ht1 4th 3:00.68; Final 6th 3:00.02
 
Women   Event   Position   Result
Alana BOYD (Qld)    Pole Vault   16/36   Qual 4.30m DNQ
Lisa CORRIGAN (NSW)    1500 metres   29/33   Ht2 9th 4:16.32
Sarah JAMIESON (Vic)    1500 metres   13/33   Ht1 5th 4:06.64
Donna MACFARLANE (Tyberek) (Tas)    3,000 metres Steeplechase   21/51   Ht3 9th 9:32.05
Tamsyn MANOU (Lewis) (Vic)    400 metres   26/50   Ht4 4th 52.38
    800 metres   20/42   Ht4 4th 1:59.67; SF1 8th 2:01.41
Victoria MITCHELL (Vic)    3,000 metres Steeplechase   32/51   Ht1 13th 9:47.88
Madeleine PAPE (Vic)    800 metres   32/42   Ht1 6th 2:03.09
Sally PEARSON (McLellan) (Qld)    100 metres Hurdles   2/40   Ht3 2nd 12.83(-0.1); SF1 4th 12.70(+0.2); Final 2nd 12.64(+0.1)
Jane SAVILLE (NSW)    20 km Walk   20/48   20th 1:31:17
Kate SMYTH (Vic)    Marathon   44/82   44th 2:36:10
Dani STEVENS (Samuels) (NSW)    Discus Throw   8/38   Qual 61.72m; Final 8th 60.15m
Claire TALLENT (Woods) (SA)    20 km Walk   28/48   28th 1:33:02
Bronwyn THOMPSON (Qld)    Long Jump   16/42   Qual 6.53m (+0.3) DNQ
Kellie WAPSHOTT (Vic)    20 km Walk   40/48   40th 1:37:59
Lisa WEIGHTMAN (Vic)    Marathon   33/82   33rd 2:34:16
Kylie WHEELER (WA)    Heptathlon   10/43   10th 6369pts (13.68(+0.2), 1.89m, 13.06m, 24.28(0.0), 6.11m(+0.7), 43.81m, 2:11.49)
Benita WILLIS (Johnson) (Qld)    Marathon   21/82   21st 2:32:06

Overall Team Rank: 12 (40pts)
Men's Team Rank: 6 (33pts)
Women's Team Rank: 24 (7pts)

2056 athletes participated from 200 countries

 

History Home  |  Australian Championships  |  International  |  Athletes  |  Rankings  |  Almanac  |  Records  |  Awards

 

© Paul Jenes, Peter Hamilton, David Tarbotton, Fletcher McEwen and work from Bert Gardiner Contact Us