Australian Aths History

Australia at the Games

World Junior Championships - 2008       Bydgoszcz, Poland (8-13 July)
12th Championship      

 
Men   Event   Position   Result
Adam BEVIS (Qld)    4 x 400 metres     Ht1 7th 3:13.84
    Decathlon (Jnr)   6/19   6th 7443pts (11.05(-0.1), 7.22m(0.0), 13.93, 1.81m, 50.04m, 14.67(-0.1), 48.34m, 3.70m, 53.60m, 4:44.66)
Robert FALCHI (NSW)    Triple Jump   14/26   Qual 15.51m(+0.6) DNQ
Henry FRAYNE (SA)    Triple Jump   5/26   Qual 16.40m(0.0); Final 5th 16.29m(+0.8)
Emanuele FUAMATU (NSW)    Shot Put (6kg)   9/36   Qual 19.28m; Final 9th 19.11m
Ryan GREGSON (NSW)    1500 metres   5/37   Ht3 3rd 3:46.82; Final 5th 3:48.23
    5,000 metres   13/17   13th 14:01.66
Craig HUFFER (Vic)    1500 metres   21/37   Ht1 8th 3:50.90
    4 x 400 metres     Ht1 7th 3:13.84
James KAAN (NSW)    800 metres   8/49   Ht6 3rd 1:50.28; SF1 3rd 1:49.25; Final 8th 1:52.41
    4 x 400 metres     Ht1 7th 3:13.84
Kurt MULCAHY (NSW)    400 metres   4/59   Ht7 1st 47.35; SF3 2nd 46.56; Final 4th 46.54
    4 x 400 metres     Ht1 7th 3:13.84
Hamish PEACOCK (Tas)    Javelin Throw   5/26   Qual 71.05m; Final 5th 74.44m
Andrew PESKA (Vic)    Discus Throw (1.75kg)   17/31   Qual 52.29m DNQ
Andrew WELCH (Qld)    Discus Throw (1.75kg)   16/31   Qual 52.88m DNQ
TEAM    4 x 400 metres   22/25   Ht1 7th 3:13.84
 
Women   Event   Position   Result
Rachael BIRTLES (WA)    Pole Vault   19/25   Qual 3.65m DNQ
Angeline BLACKBURN (ACT)    400 metres   6/39   Ht5 1st 53.82; SF1 2nd 52.90; Final 6th 53.43
    4 x 400 metres     Ht1 2nd 3:35.22; Final 3rd 3:34.23
Melissa BREEN (ACT)    100 metres   10/66   Ht5 2nd 11.66(-0.8); SF1 3rd 11.70(0.0)
    4 x 100 metres     Ht2 DSQ
Bridey DELANEY (NSW)    1500 metres   5/38   Ht1 3rd 4:20.82; Final 5th 4:21.20
Lomana FAGATUAI (NSW)    Shot Put   23/25   Qual 14.03m DNQ
    Discus Throw   29/34   Qual 43.90m DNQ
Melissa HAYES (NSW)    10,000 metres Walk   26/34   26th 50:38.35
Trychelle KINGDOM (NSW)    800 metres   7/45   Ht4 2nd 2:07.77; SF2 2nd 2:05.66; Final 7th 2:06.84
    4 x 400 metres     Ht1 2nd 3:35.22; Final 3rd 3:34.23
Brittney MCGLONE (ACT)    400 metres Hurdles   14/31   Ht4 5th 59.39; SF2 7th 60.05
    4 x 100 metres     Ht2 DSQ
    4 x 400 metres     Ht1 2nd 3:35.22; Final 3rd 3:34.23
Kimberly MULHALL (Vic)    Shot Put   18/25   Qual 14.71m DNQ
    Discus Throw   13/34   Qual 48.32m DNQ
Victoria 'Vicky' PARNOV (WA)    Pole Vault   5/25   Qual 4.00m; Final 5th 4.20m
Larissa PERRY (WA)    4 x 100 metres     Ht2 DSQ
    Long Jump   17/24   Qual 5.87m(+0.9) DNQ
Jessica ROTHWELL (Vic)    10,000 metres Walk   4/34   4th 44:44.22
Kate SHIERLAW (SA)    Javelin Throw   17/28   Qual 47.98m DNQ
Olivia TAURO (NSW)    200 metres   17/54   Ht3 2nd 24.09m(-1.5); SF1 4th 24.12(-1.9)
    4 x 100 metres     Ht2 DSQ
    4 x 400 metres     Ht1 2nd 3:35.22; Final 3rd 3:34.23
Zoe TIMMERS (WA)    High Jump   5/34   Qual 1.81m; Final 5th 1.82m
Sianne TOEMOE (NSW)    800 metres   25/45   Ht2 7th 2:09.48
TEAM    4 x 100 metres   24/24   Ht2 DSQ
    4 x 400 metres   3/15   Ht1 2nd 3:35.22; Final 3rd 3:34.23

Overall Team Rank: 12 (49pts)

1408 athletes participated from 165 countries

 

History Home  |  Australian Championships  |  International  |  Athletes  |  Rankings  |  Almanac  |  Records  |  Awards

 

© Paul Jenes, Peter Hamilton, David Tarbotton, Fletcher McEwen and work from Bert Gardiner Contact Us