Australian Aths History

Australia at the Games

World Championships - 2009       Berlin, Germany (15-23 July)
12th Championships      

 
Men   Event   Position   Result
Youcef ABDI (NSW)    3,000 metres Steeplechase   35/39   Ht2 11th 8:49.88
Luke ADAMS (NSW)    20 km Walk   17/50   17th 1:22:37
    50 km Walk   5/47   5th 3:43:39
Anthony ALOZIE (Vic)    4 x 100 metres     Ht3 3rd 38.93
Justin ANLEZARK (Qld)    Shot Put   14/36   Qual 19.94m DNQ
Collis BIRMINGHAM (Vic)    5,000 metres   16/39   Ht1 10th 13:23.48; 16th 13:55.58
    10,000 metres   31/31   DNF (7,000m in 19:45.20)
Brendan COLE (ACT)    400 metres Hurdles   15/32   Ht4 3rd 49.63; SF1 8th 49.92
Matthew DAVIES (Qld)    4 x 100 metres     Ht3 3rd 38.93
Martin DENT (ACT)    Marathon   21/97   21st 2:16:05
Ryan GREGSON (NSW)    1500 metres   34/54   Ht2 10th 3:44.79
Benn HARRADINE (NSW)    Discus Throw   15/30   Qual 61.74m DNQ
Steven HOOKER (Vic)    Pole Vault   1/34   Qual 5.56m; Final 1st 5.90m
Alwyn JONES (SA)    Triple Jump   25/46   Qual 16.57m(+0.3) DNQ
Fabrice LAPIERRE (NSW)    Long Jump   4/45   Qual 8.14m(-0.2); Final 4th 8.21m(+0.1)
Andrew LETHERBY (Qld)    Marathon   30/97   30th 2:17:29
Scott MARTIN (Vic)    Shot Put   25/36   Qual 19.52m DNQ
David MCNEILL (Vic)    10,000 metres   24/31   24th 29:18.59
Joel MILBURN (NSW)    400 metres   20/53   Ht3 3rd 45.56; SF1 6th 46.06
    4 x 400 metres     Ht1 4th 3:02.04; Final 3rd; 3:00.90 (ran heat only)
Ben OFFEREINS (WA)    4 x 400 metres     Ht1 4th 3:02.04; Final 3rd; 3:00.90
Jeffrey RISELEY (Vic)    1500 metres   18/54   Ht1 4th 3:43.03; SF2 10th 3:38.00
Jeremy ROFF (NSW)    1500 metres   42/54   Ht3 10th 3:47.08
Joshua ROSS (NSW)    4 x 100 metres     Ht3 3rd 38.93
Aaron ROUGE-SERRET (Vic)    4 x 100 metres     Ht3 3rd 38.93
Adam RUTTER (NSW)    20 km Walk   50/50   Disqualified
John STEFFENSEN (WA)    400 metres   14/53   Ht4 2nd 45.37; SF3 5th 45.50
    4 x 400 metres     Ht1 4th 3:02.04; Final 3rd; 3:00.90 (ran final only)
Jared TALLENT (Vic)    20 km Walk   5/50   5th 1:20:27
    50 km Walk   6/47   6th 3:44:50
Tristan THOMAS (Tas)    400 metres Hurdles   14/32   Ht2 4th 49.53; SF2 7th 49.76
    4 x 400 metres     Ht1 4th 3:02.04; Final 3rd; 3:00.90
Mark TUCKER (Vic)    Marathon   47/97   47th 2:21:57
Mitchell WATT (Qld)    Long Jump   3/45   Qual 8.14m(+0.3); Final 3rd 8.37m(-0.4)
Scott WESTCOTT (NSW)    Marathon   58/97   58th 2:26:02
Sean WROE (Vic)    400 metres   13/53   Ht7 2nd 45.31; SF2 4th 45.32
    4 x 400 metres     Ht1 4th 3:02.04; Final 3rd; 3:00.90
TEAM    4 x 100 metres   9/18   Ht3 3rd 38.93
    4 x 400 metres   3/13   Ht1 4th 3:02.04; Final 3rd; 3:00.90
 
Women   Event   Position   Result
Donna MACFARLANE (Tyberek) (Tas)    3,000 metres Steeplechase   36/41   Ht1 12th 9:52.46
Tamsyn MANOU (Lewis) (Vic)    4 x 400 metres     Ht1 4th 3:30.80
Kimberly MICKLE (WA)    Javelin Throw   15/31   Qual 57.46m DNQ
Madeleine PAPE (Vic)    800 metres   31/43   Ht1 6th 2:05.85
    4 x 400 metres     Ht1 4th 3:30.80
Sally PEARSON (McLellan) (Qld)    100 metres Hurdles   5/40   Ht3 1st 12.82(+0.1); SF3 2nd 12.66(+0.3); Final 5th 12.70(+0.2)
Caitlin PINCOTT (Willis) (Qld)    4 x 400 metres     Ht1 4th 3:30.80
Petrina PRICE (NSW)    High Jump   17/33   Qual 1.89m DNQ
Jessica ROTHWELL (Vic)    20 km Walk   22/48   22nd 1:36:01
Pirrenee STEINERT (NSW)    4 x 400 metres     Ht1 4th 3:30.80
Dani STEVENS (Samuels) (NSW)    Discus Throw   1/40   Qual 62.67m; Final 1st 65.44m
Claire TALLENT (Woods) (SA)    20 km Walk   27/48   27th 1:38:12
Cheryl WEBB (NSW)    20 km Walk   48/48   DSQ
Lisa WEIGHTMAN (Vic)    Marathon   18/73   18th 2:30:42
TEAM    4 x 400 metres   11/16   Ht1 4th 3:30.80

Overall Team Rank: 11 (45pts)
Men's Team Rank: 10 (33pts)
Women's Team Rank: 16 (12pts)

1895 athletes participated from 200 countries

 

History Home  |  Australian Championships  |  International  |  Athletes  |  Rankings  |  Almanac  |  Records  |  Awards

 

© Paul Jenes, Peter Hamilton, David Tarbotton, Fletcher McEwen and work from Bert Gardiner Contact Us