Australian Aths History

Australia at the Games

Commonwealth Games - 2010       Delhi, India (6-14 Oct)
     

 
Men   Event   Position   Result
Youcef ABDI (NSW)    3,000 metres Steeplechase   6/12   6th 8:33.20
Luke ADAMS (NSW)    20 km Walk   2/16   2nd 1:22:31
Jarrod BANNISTER (Qld)    Javelin Throw   1/11   Final 1st 81.71m
Collis BIRMINGHAM (Vic)    5,000 metres   6/23   6th 13:39.59
    10,000 metres   9/16   9th 29:35.65
Damien BOWEN (NSW)    Shot Put - Para-Athletics (F32/34/52)   4/9   4th 9.92m
Brendan COLE (ACT)    400 metres Hurdles   6/18   Ht1 2nd 49.96; Final 6th 50.14
    4 x 400 metres     Ht2 2nd 3:06.01; Final 1st 3:03.30
Gabriel COLE (SA)    100 metres - Para-Athletics (T46)   7/27   Ht4 3rd 11.80(0.0); SF2 3rd 11.48(+0.4); Final 7th 11.92(-0.3)
Richard COLMAN (Vic)    1500 metres - Para-Athletics (T54)   2/18   Ht2 2nd 3:26.10; Final 2nd 3:20.90
Matthew DAVIES (Qld)    200 metres   21/58   Ht5 4th 21.54(0.0); QF1 7th 21.42(+0.3)
    4 x 100 metres     Ht2 2nd 39.53; Final 4th 39.14
Martin DENT (ACT)    Marathon   6/24   6th 2:20:19
Tim DRIESEN (Vic)    Hammer Throw   7/13   Final 7th 66.67m
Christopher 'Chris' ERICKSON (Vic)    20 km Walk   8/16   8th 1:28:35
Kurt FEARNLEY (NSW)    1500 metres - Para-Athletics (T54)   1/18   Ht1 1st 3:21.03; Final 1st 3:19.86
Heath FRANCIS (ACT)    100 metres - Para-Athletics (T46)   16/27   Ht2 1st 11.39(+0.3); SF2 8th 27.64(+0.4)
Jacob GROTH (NSW)    4 x 100 metres     Ht2 2nd 39.53; Final 4th 39.14 (ran final only)
Benn HARRADINE (NSW)    Discus Throw   1/15   Qual 61.98m; Final 1st 65.45m
Steven HOOKER (Vic)    Pole Vault   1/13   Final 1st 5.60m
Jeffrey HUNT (NSW)    Marathon   13/24   13th 2:25:03
Patrick JOHNSON (ACT)    4 x 100 metres     Ht2 2nd 39.53; Final 4th 39.14 (ran heat only)
Mitchell KEALEY (Qld)    1500 metres   11/29   Ht1 6th 3:41.64; Final 11th 3:44.57
Fabrice LAPIERRE (NSW)    Long Jump   1/21   Qual 8.00m(+0.5); Final 1st 8.30m(+0.3)
Jake LAPPIN (Vic)    1500 metres - Para-Athletics (T54)   7/18   Ht1 3rd 3:22.05; Final 7th 3:24.26
Hamish MACDONALD (ACT)    Shot Put - Para-Athletics (F32/34/52)   3/9   3rd 9.92m
David MCNEILL (Vic)    5,000 metres   8/23   8th 13:47.40
Joel MILBURN (NSW)    400 metres   5/41   Ht4 2nd 46.72; SF3 2nd 45.79; Final 5th 45.71
    4 x 400 metres     Ht2 2nd 3:06.01; Final 1st 3:03.30 (ran final only)
Kevin MOORE (NSW)    4 x 400 metres     Ht2 2nd 3:06.01; Final 1st 3:03.30
Christopher NOFFKE (Qld)    Long Jump   6/21   Qual 7.89m(-0.4); Final 6th 7.68m(+0.3)
Isaac NTIAMOAH (NSW)    4 x 100 metres     Ht2 2nd 39.53; Final 4th 39.14
Ben OFFEREINS (WA)    400 metres   7/41   Ht2 2nd 46.85; SF2 3rd 46.11; Final 7th 46.00
    4 x 400 metres     Ht2 2nd 3:06.01; Final 1st 3:03.30 (ran heat only)
Simon PATMORE (Qld)    100 metres - Para-Athletics (T46)   1/27   Ht3 2nd 11.43(0.0); SF1 2nd 11.29(+0.6); Final 1st 11.14(-0.3)
Lachlan RENSHAW (NSW)    800 metres   8/26   Ht3 2nd 1:50.74; SF1 5th 1:47.26; Final DNS
Jeremy ROFF (NSW)    1500 metres   7/29   Ht2 3rd 3:41.86; Final 7th 3:43.53
Aaron ROUGE-SERRET (Vic)    100 metres   5/64   Ht2 2nd 10.42(+0.9); QF4 3rd 10.29(+0.5); SF1 3rd 10.29(+0.9); Final 5th 10.30(+0.3)
    4 x 100 metres     Ht2 2nd 39.53; Final 4th 39.14
Michael SHELLEY (Qld)    Marathon   2/24   2nd 2:15:28
Ben ST LAWRENCE (NSW)    5,000 metres   7/23   7th 13:46.90
    10,000 metres   7/16   7th 28:49.47
Dale STEVENSON (Vic)    Shot Put   3/15   Qual 19.34m; Final 3rd 19.99m
Jared TALLENT (Vic)    20 km Walk   1/16   1st 1:22:18
Simon WARDHAUGH (Qld)    Hammer Throw   5/13   Final 5th 68.15m
Sean WROE (Vic)    400 metres   2/41   Ht6 2nd 46.82; SF1 2nd 45.64; Final 2nd 45.46
    4 x 400 metres     Ht2 2nd 3:06.01; Final 1st 3:03.30
Julian WRUCK (Qld)    Discus Throw   8/15   Qual 56.42m; Final 8th 56.69m
Liam ZAMEL-PAEZ (Qld)    High Jump   9/23   Qual 2.16m; Final 9th 2.15m
TEAM    4 x 100 metres   4/19   Ht2 2nd 39.53; Final 4th 39.14
    4 x 400 metres   1/13   Ht2 2nd 3:06.01; Final 1st 3:03.30
 
Women   Event   Position   Result
Amanda BISK (WA)    Pole Vault   6/13   Final 6th 4.25m
Alana BOYD (Qld)    Pole Vault   1/13   Final 1st 4.40m
Melissa BREEN (ACT)    100 metres   14/39   Ht1 4th 11.76(+0.3); SF1 5th 11.78(+0.7)
Karyne DI MARCO (Perkins) (NSW)    Hammer Throw   6/17   Qual 60.77m; Final 6th 62.38m
Bronwyn EAGLES (NSW)    Hammer Throw   5/17   Qual 60.37m; Final 5th 63.43m
Jodi ELKINGTON-JONES (Elkington) (Vic)    100 metres - Para-Athletics (F37)   4/8   4th 15.08(+0.5)
Louise ELLERY (ACT)    Shot Put - Para-Athletics (F32-34/52/53)   1/8   1st 6.17m
Lisa FLINT (Qld)    Marathon   16/16   DNF
Jody HENRY (WA)    4 x 400 metres     Ht1 2nd 3:33.07; Final 4th 3:30.29
Kaila MCKNIGHT (Vic)    1500 metres   14/21   Ht2 5th 4:15.22
Kimberly MICKLE (WA)    Javelin Throw   2/14   Final 2nd 60.90m
Joanne MIRTSCHIN (Qld)    Shot Put   6/12   Final 6th 16.23m
Kathryn MITCHELL (Vic)    Javelin Throw   5/14   Final 5th 54.25m
Brydee MOORE (Vic)    Shot Put - Para-Athletics (F32-34/52/53)   4/8   4th 5.85m
Gabrielle NEIGHBOUR (Vic)    Hammer Throw   4/17   Qual 61.76m; Final 4th 63.46m
Elizabeth PARNOV (WA)    Pole Vault   11/13   Final 11th 3.95m
Sally PEARSON (McLellan) (Qld)    100 metres   8/39   Ht5 1st 11.50(0.0); SF3 1st 11.28(+1.0);Final DQ (False Start)
    100 metres Hurdles   1/15   Ht1 1st 13.02(+1.1); Final 1st 12.67(+0.9)
    4 x 400 metres     Ht1 2nd 3:33.07; Final 4th 3:30.29 (ran final only)
Ellen PETTITT (WA)    High Jump   11/13   Final 11th 1.78m
Pirrenee STEINERT (NSW)    4 x 400 metres     Ht1 2nd 3:33.07; Final 4th 3:30.29
Claire TALLENT (Woods) (SA)    20 km Walk   2/9   2nd 1:36:55
Olivia TAURO (NSW)    4 x 400 metres     Ht1 2nd 3:33.07; Final 4th 3:30.29
Cheryl WEBB (NSW)    20 km Walk   5/9   5th 1:42:03
Lisa WEIGHTMAN (Vic)    Marathon   3/16   3rd 2:35:25
Eloise WELLINGS (Poppett) (NSW)    5,000 metres   5/11   5th 16:11.97
    10,000 metres   6/8   6th 33:36.76
Lauren WELLS (Boden) (ACT)    400 metres Hurdles   4/11   Ht1 2nd 56.72; Final 4th 56.31
    4 x 400 metres     Ht1 2nd 3:33.07; Final 4th 3:30.29 (ran heat only)
TEAM    4 x 400 metres   4/12   Ht1 2nd 3:33.07; Final 4th 3:30.29



 

History Home  |  Australian Championships  |  International  |  Athletes  |  Rankings  |  Almanac  |  Records  |  Awards

 

© Paul Jenes, Peter Hamilton, David Tarbotton, Fletcher McEwen and work from Bert Gardiner Contact Us