Australian Aths History

Australia at the Games

World Championships - 2011       Daegu, Korea (27 Aug - 4 Sep)
13th Championships      

 
Men   Event   Position   Result
Youcef ABDI (NSW)    3,000 metres Steeplechase   28/35   Ht3 8th 8:38.42
Luke ADAMS (NSW)    50 km Walk   4/45   4th 3:45:31
Anthony ALOZIE (Vic)    4 x 100 metres     Ht3 4th 38.69
Jarrod BANNISTER (Qld)    Javelin Throw   7/37   Qual 81.35m; Final 7th 82.25m
Collis BIRMINGHAM (Vic)    5,000 metres   19/40   Ht1 10th 13:47.88
Robert CROWTHER (Qld)    Long Jump   24/36   Qual 7.74m(-0.2) DNQ
Matthew DAVIES (Qld)    4 x 100 metres     Ht3 4th 38.69
Nathan DEAKES (Vic)    50 km Walk   45/45   DNF
Henry FRAYNE (SA)    Triple Jump   9/31   Qual 16.83m(+0.2); Final 9th 16.78m(-0.1)
Liam GANDER (NSW)    4 x 100 metres     Did not compete
Ryan GREGSON (NSW)    1500 metres   20/38   Ht1 8th 3:40.01; SF1 8th 3:47.89
Benn HARRADINE (NSW)    Discus Throw   5/33   Qual 63.49m; Final 5th 64.77m
Steven HOOKER (Vic)    Pole Vault   28/28   Qual NH DNQ
Jeffrey HUNT (NSW)    Marathon   67/67   DNF
Fabrice LAPIERRE (NSW)    Long Jump   21/36   Qual 7.89m(-1.2) DNQ
Craig MOTTRAM (Vic)    5,000 metres   26/40   Ht1 13th 13:56.60
Isaac NTIAMOAH (NSW)    4 x 100 metres     Ht3 4th 38.69
Ben OFFEREINS (WA)    4 x 400 metres     Ht2 5th 3:01.56
Jeffrey RISELEY (Vic)    1500 metres   28/38   Ht2 7th 3:42.22
Aaron ROUGE-SERRET (Vic)    4 x 100 metres     Ht3 4th 38.69
Adam RUTTER (NSW)    20 km Walk   46/46   DNF
Steven SOLOMON (NSW)    4 x 400 metres     Ht2 5th 3:01.56
Ben ST LAWRENCE (NSW)    5,000 metres   24/40   Ht2 11th 13:51.64
John STEFFENSEN (WA)    4 x 400 metres     Did not compete
Jared TALLENT (Vic)    20 km Walk   24/46   24th 1:25:25
    50 km Walk   2/45   2nd 3:43:36
Tristan THOMAS (Tas)    4 x 400 metres     Ht2 5th 3:01.56
Mitchell WATT (Qld)    Long Jump   2/36   Qual 8.15m(+0.2); Final 8.33m(+0.4)
Sean WROE (Vic)    4 x 400 metres     Ht2 5th 3:01.56
TEAM    4 x 100 metres   10/23   Ht3 4th 38.69
    4 x 400 metres   10/16   Ht2 5th 3:01.56
 
Women   Event   Position   Result
Alana BOYD (Qld)    Pole Vault   13/35   Qual 4.50m DNQ
Melissa BREEN (ACT)    4 x 100 metres     Ht2 4th 43.79
Hayley BUTLER (Cameron) (NSW)    4 x 100 metres     Ht2 4th 43.79
Caitlin JONES (Sargent) (Qld)    4 x 400 metres     Ht1 6th 3:32.27
Regan LAMBLE (Vic)    20 km Walk   15/50   15th 1:33:38
Tamsyn MANOU (Lewis) (Vic)    4 x 400 metres     Did not compete
Kaila MCKNIGHT (Vic)    1500 metres   19/35   Ht3 9th 4:08.74; SF1 10th 4:10.83
Kimberly MICKLE (WA)    Javelin Throw   6/28   Qual 60.50m; Final 6th 61.96m
Sally PEARSON (McLellan) (Qld)    100 metres Hurdles   1/39   Ht2 1st 12.53(-0.6); SF2 1st 12.36(+0.3); Final 1st 12.28(+1.1)
    4 x 100 metres     Ht2 4th 43.79
Caitlin PINCOTT (Willis) (Qld)    4 x 400 metres     Ht1 6th 3:32.27
Anneliese RUBIE (NSW)    4 x 400 metres     Ht1 6th 3:32.27
Dani STEVENS (Samuels) (NSW)    Discus Throw   10/24   Qual 60.05m; Final 10th 59.14m
Claire TALLENT (Woods) (SA)    20 km Walk   21/50   21st 1:34:46
Charlotte VAN VEENENDAAL (Qld)    4 x 100 metres     Ht2 4th 43.79
Eloise WELLINGS (Poppett) (NSW)    10,000 metres   19/19   DNS
Lauren WELLS (Boden) (ACT)    400 metres Hurdles   20/38   Ht1 4th 55.78; SF3 7th 56.68
    4 x 400 metres     Ht1 6th 3:32.27
Laura Jane WHALER (NSW)    4 x 100 metres     Did not compete
TEAM    4 x 100 metres   11/21   Ht2 4th 43.79
    4 x 400 metres   16/20   Ht1 6th 3:32.27

Overall Team Rank: 12 (34pts)
Men's Team Rank: 11 (23pts)
Women's Team Rank: 15 (11pts)

1849 athletes participated from 202 countries

 

History Home  |  Australian Championships  |  International  |  Athletes  |  Rankings  |  Almanac  |  Records  |  Awards

 

© Paul Jenes, Peter Hamilton, David Tarbotton, Fletcher McEwen and work from Bert Gardiner Contact Us