Australian Aths History

Australia at the Games

World Junior Championships - 2012       Barcelona, Spain (10-15 Jul)
14th Championship      

 
Men   Event   Position   Result
Brad AITON (Qld)    10,000 metres Walk   41/41   DQ
Matthew BERTACCO (Vic)    4 x 100 metres     Ht1 4th 39.34; Final 5th 39.59
Damien BIRKINHEAD (Vic)    Shot Put (6kg)   3/40   Qual 20.10m; Final 3rd 21.14m
Jarryd BUCHAN (Vic)    400 metres   11/66   Ht2 2nd 47.04; SF3 5th 46.81
    4 x 400 metres     Ht2 2nd 3:07.49; Final 4th 3:06.58
Luke CANN (Vic)    Javelin Throw   7/46   Qual 74.54m; Final 7th 70.15m
Gatkuath CHOL (Qld)    400 metres Hurdles   33/52   Ht7 5th 52.78
Mitchell COOPER (Qld)    Discus Throw (1.75kg)   14/28   Qual 56.25m DNQ
Brodie CROSS (Vic)    Pole Vault   31/31   Qual NM
Hugh DONOVAN (Qld)    100 metres   20/74   Ht6 2nd 10.57(-1.6); SF2 7th 10.65(-0.5)
    200 metres   33/66   Ht1 6th 21.50(-0.9)
    4 x 100 metres     Ht1 4th 39.34; Final 5th 39.59
Cedric DUBLER (Qld)    Decathlon (Jnr)   4/23   4th 7584pts (11.05(-0.8); 7.47m(+0.5); 12.35m; 2.07m; 49.70; 14.62(-0.7); 36.15m; 4.50m; 50.59m; 4:46.04)
Joel HOGARTH (Vic)    800 metres   50/61   Ht5 5th 1:53.98
Nicholas HOUGH (NSW)    110 metres Hurdles (99.0cm)   2/58   Ht1 1st 13.51(-2.2); SF1 1st 13.49(-0.8); Final 2nd 13.27(-1.0)
    4 x 100 metres     Ht1 4th 39.34; Final 5th 39.59
Ben JAWORSKI (NSW)    100 metres   22/74   Ht8 3rd 10.65(-0.4); SF2 8th 10.68(-0.5)
    200 metres   43/66   Ht2 6th 21.65(-0.5)
    4 x 100 metres     Ht1 4th 39.34; Final 5th 39.59
Robert JOHNSTON (Qld)    Hammer Throw (6kg)   30/47   Qual 66.33m DNQ
Robert LISTER (NSW)    800 metres   33/61   Ht3 7th 1:51.42
Jay MEANEY (Qld)    4 x 400 metres     Ht2 2nd 3:07.49; Final 4th 3:06.58
Steven SOLOMON (NSW)    400 metres   3/66   Ht7 1st 46.16; SF1 2nd 46.07; Final =3rd 45.52
    4 x 400 metres     Ht2 2nd 3:07.49; Final 4th 3:06.58
Brandon STARC (NSW)    High Jump   6/32   Qual 2.14m; Final 6th 2.17m
Blake STEELE (SA)    10,000 metres Walk   17/41   17th 43:04.81
Jake STEIN (NSW)    Decathlon (Jnr)   2/23   2nd 7955pts (11.31(-0.8); 7.41m(+1.1); 16.39m; 1.95m; 51.15; 14.90(-0.7); 51.43; 3.80m; 69.61m; 4:45.34)
Max WALDRON (Tas)    4 x 400 metres     Ht2 2nd 3:07.49; Final 4th 3:06.58
William WHITE (Qld)    Javelin Throw   8/46   Qual 73.55m; Final 8th 69.62m
TEAM    4 x 100 metres   5/22   Ht1 4th 39.34; Final 5th 39.59
    4 x 400 metres   4/19   Ht2 2nd 3:07.49; Final 4th 3:06.58
 
Women   Event   Position   Result
Jenny BLUNDELL (NSW)    1500 metres   21/38   Ht2 7th 4:24.35
Monica BRENNAN (Vic)    200 metres   11/51   Ht2 3rd 23.97(-2.5); SF2 5th 23.85(+0.4)
    4 x 100 metres   18/18   Ht1 DSQ
Monique CILIONE (Vic)    Javelin Throw   22/34   Qual 48.30m DNQ
Tessa CONSEDINE (Vic)    400 metres Hurdles   16/37   Ht4 3rd 59.66; SF2 5th 59.75
Emily COPPINS (NSW)    4 x 400 metres     Ht1 3rd 3:40.57; Final 8th 3:38.84
Abbey DE LA MOTTE (Tas)    400 metres   14/43   Ht5 3rd 54.03; SF1 6th 53.90
    4 x 400 metres     Ht1 3rd 3:40.57; Final 8th 3:38.84
Melissa-Maree FARRINGTON (NSW)    Heptathlon   17/30   17th 5300pts (14.09(-1.0); 1.63m; 11.53m; 25.13(-0.9); 5.90m(+0.2); 31.87m; 2:27.29)
Margaret GAYEN (SA)    Long Jump   19/32   Qual 6.08m(+0.9) DNQ
Mikayla GENGE (Tas)    Hammer Throw   17/39   Qual 57.87m DNQ
Michelle JENNEKE (NSW)    100 metres Hurdles   5/46   Ht2 1st 13.52(-1.8); SF2 2nd 13.41(-1.1); Final 5th 13.54(-2.4)
Sara KLEIN (NSW)    400 metres Hurdles   14/37   Ht3 2nd 60.06; SF3 6th 58.93
Paris MCCATHRION (Vic)    Pole Vault   21/29   Qual 3.85m DNQ
Danielle MCCONNELL (Tas)    Hammer Throw   13/39   Qual 58.94m DNQ
Keshia MCGRATH-VOLAU (Qld)    Discus Throw   18/35   Qual 46.59m DNQ
Morgan MITCHELL (Vic)    400 metres   13/43   Ht3 2nd 54.19; SF2 4th 53.88
    4 x 400 metres     Ht1 3rd 3:40.57; Final 8th 3:38.84
Kaitlin MORGAN (Tas)    High Jump   25/34   Qual 1.75m DNQ
Ella NELSON (NSW)    4 x 100 metres   18/18   Ht1 DSQ
Josie NICHOL (NSW)    Triple Jump   24/27   Qual 12.20m(+0.4) DNQ
Elizabeth PARNOV (WA)    Pole Vault   2/29   Qual 4.05m; Final 2nd 4.30m
Jessica PICKLES (Qld)    10,000 metres Walk   38/38   DSQ
Tessa POTEZNY (SA)    3,000 metres Steeplechase   10/35   Ht2 4th 10:22.55; Final 10th 10:28.33
Taylah SENGUL (NSW)    Discus Throw   19/35   Qual 45.87m DNQ
Ella SOLIN (WA)    4 x 400 metres     Ht1 3rd 3:40.57; Final 8th 3:38.84
Brooke STRATTON (Vic)    Long Jump   7/32   Qual 6.26m(-1.7); Final 7th 6.42m(+0.1)
Abbie TADDEO (NSW)    100 metres Hurdles   28/46   Ht3 4th 14.05(-0.7)
Rachel TALLENT (Vic)    10,000 metres Walk   22/38   22nd 49:55.81
Wasie TOOLIS (Qld)    Javelin Throw   9/34   Qual 51.38m; Final 9th 50.16m
Ashleigh WHITTAKER (Vic)    100 metres   12/50   Ht6 4th 11.97(-2.6); SF3 5th 11.81(+1.7)
    4 x 100 metres   18/18   Ht1 DSQ
Carla WILLIAMS (Qld)    100 metres   24/50   Ht1 3rd 11.97(-1.7); SF2 8th 12.31(-2.6)
    4 x 100 metres   18/18   Ht1 DSQ
TEAM    4 x 100 metres   18/18   Ht1 DSQ
    4 x 400 metres   8/19   Ht1 3rd 3:40.57; Final 8th 3:38.84

Overall Team Rank: 8 (60pts)

1566 athletes participated from 171 countries

 

History Home  |  Australian Championships  |  International  |  Athletes  |  Rankings  |  Almanac  |  Records  |  Awards

 

© Paul Jenes, Peter Hamilton, David Tarbotton, Fletcher McEwen and work from Bert Gardiner Contact Us