Australian Aths History

Australia at the Games

Paralympic Games - 1976       Toronto, Canada
V Summer Paralympics      

 
Men   Event   Position   Result
Robert FAULKNER (Qld)    100 metres - Para-Athletics (B)   2   Hts 4th 12.1; Final 2nd 11.5
    Pentathlon - Para-Athletics (B)   9   9th 3,959pts
    Long Jump - Para-Athletics (B)   10   Final 10th 5.00m
Wayne FLOOD (NSW)    60 metres - Para-Athletics (1C)   16   Hts 16th 23.7
    Shot Put - Para-Athletics (1C)   13   Final 13th 4.54m
    Discus Throw - Para-Athletics (1C)   11   Final 11th 9.68m
Paul GIANNI (WA)    100 metres - Para-Athletics (B)   3   Hts 5th 12.1; Final 3rd 11.5
    High Jump - Para-Athletics (B)   9   Final 9th 1.35m
    Long Jump - Para-Athletics (B)   9   Final 9th 5.10m
    Shot Put - Para-Athletics (B)   10   Final 10th 8.29m
    Javelin Throw - Para-Athletics (B)   15   Final 15th 21.17
Dennis KAY (SA)    Shot Put - Para-Athletics (3)   24   Final DQ
    Discus Throw - Para-Athletics (3)   7   Final 7th 23.89m
    Javelin Throw - Para-Athletics (3)   18   Final 18th 13.94m
John KESTEL (NSW)    Discus Throw - Para-Athletics (2)   10   Final 10th 19.13m
    Javelin Throw - Para-Athletics (2)   3   Final 3rd 18.16m
    Precision Javelin Throw - Para-Athletics ( 1C-5)   16   Final 16th 66
John KIDD (NSW)    Shot Put - Para-Athletics (4)   10   Final 10th 6.70m
    Discus Throw - Para-Athletics (4)   15   Final 15th 19.54m
    Javelin Throw - Para-Athletics (4)   2   Final 2nd 24.13m
Stan KOSMALA (SA)    1500 metres - Para-Athletics (5)   18   Hts 18th 7:37.6
    Shot Put - Para-Athletics (5)   16   Final 16th 4.98m
    Discus Throw - Para-Athletics (5)   17   Final 17th 19.67m
Peter MARSH (Qld)    60 metres - Para-Athletics (1A)   3   Hts 4th 22.4; Final 3rd 23.4
    Slalom - Para-Athletics (1A)   6   Final 6th 2:20.9
    Precision Club Throw - Para-Athletics (1A-1B)   3   Final 3rd 74
John MARTIN (NSW)    100 metres - Para-Athletics (4)   23   Hts 22nd 23.7
    1500 metres - Para-Athletics (4)   8   Hts 8th 6:08.5
    Slalom - Para-Athletics (4)   4   Final 4th 1:13.7
    Pentathlon - Para-Athletics (4)   7   7th 2,288pts
Terry MASON (NSW)    Pentathlon - Para-Athletics (3)   10   10th 1,062 pts
    Javelin Throw - Para-Athletics (3)   16   Final 16th 15.14m
Robert MCINTYRE (Vic)    100 metres - Para-Athletics (5)   20   Hts 20th 23.8
    1500 metres - Para-Athletics (5)   12   Hts 12th 6:34.2
    Slalom - Para-Athletics (5)   14   Final 14th 1:16.8
Jeffrey 'Jeff' MCNEILL (Vic)    100 metres - Para-Athletics (B)   16   Hts 16th 12.9
    High Jump - Para-Athletics (B)   4   Final 4th 1.55m
    Long Jump - Para-Athletics (B)   4   Final 4th 5.45m
    Javelin Throw - Para-Athletics (B)   8   Final 8th 25.51m
Jago MIKULIC (NSW)    60 metres - Para-Athletics (A)   20   Final 20th 8.4
    Pentathlon - Para-Athletics (A)   3   3rd 4,496 pts
    Long Jump - Para-Athletics (A)   11   Final 11th 2.53m
    Shot Put - Para-Athletics (A)   4   Final 4th 9.39m
    Javelin Throw - Para-Athletics (A)   2   Final 2nd 28.49m
Harry MOSEBY (WA)    Shot Put - Para-Athletics (C1)   5   Final 5th 8.52m
    Discus Throw - Para-Athletics (C1)   2   Final 2nd 23.92m
    Javelin Throw - Para-Athletics (C1)   4   Final 4th 26.64m
    Precision Javelin Throw - Para-Athletics (C1)   12   Final 12th 15
Richard OLIVER (SA)    100 metres - Para-Athletics (4)   7   Hts 2nd 20.6
    Slalom - Para-Athletics (4)   9   Final 9th 1:16.3
Wayne PATCHETT (NSW)    Shot Put - Para-Athletics (1A)   2   Final 2nd 5.04m
    Discus Throw - Para-Athletics (1A)   1   Final 1st 12.63m
    Precision Club Throw - Para-Athletics (1A-1B)   8   Final 8th 66
Francis 'Frank' PONTA (WA)    Pentathlon - Para-Athletics (2)   9   9th 2,138 pts
    Shot Put - Para-Athletics (2)   13   Final 13th 5.95m
    Discus Throw - Para-Athletics (2)   11   Final 11th 18.04m
    Javelin Throw - Para-Athletics (2)   10   Final 10th 16.26m
    Precision Javelin Throw - Para-Athletics (1C-5)   12   Final 12th 68
Vic RENALSON (NSW)    100 metres - Para-Athletics (3)   10   Hts 10th 21.5
    200 metres - Para-Athletics (3)   18   Hts 18th 52.6
Doug RUPE (WA)    60 metres - Para-Athletics (A)   16   Final =16th 8.2
    High Jump - Para-Athletics (A)   2   Final 2nd 1.30m
    Long Jump - Para-Athletics (A)   21   Final 21st 2.35m
Eric RUSSELL (Qld)    100 metres - Para-Athletics (3)   21   Hts 21st 23.1
    Pentathlon - Para-Athletics (3)   1   1st 3,624.2 pts
    Shot Put - Para-Athletics (3)   1   Final 1st 8.53m
    Discus Throw - Para-Athletics (3)   1   Final 1st 27.15m
    Javelin Throw - Para-Athletics (3)   2   Final 2nd 21.82m
Roy/Ralph SOUTAR (NSW)    60 metres - Para-Athletics (1B)   15   Hts 15th 24.8
    Slalom - Para-Athletics (1B)   12   Final 12th 2:10.3
Murray TODD (SA)    Shot Put - Para-Athletics (2)   2   Final 2nd 7.39m
    Discus Throw - Para-Athletics (2)   21   Final 21st 15.76m
    Javelin Throw - Para-Athletics (2)   13   Final 13th 14.81m
AUSTRALIA - PARA-ATHLETICS    4 x 60m - Para-Athletics (2-5)   8   Hts 8th 54.8
 
Women   Event   Position   Result
Tracey FREEMAN (Qld)    60 metres - Para-Athletics (1C)   1   Final 1st 18.8
    Slalom - Para-Athletics (1C)   2   Final 2nd 1:45.2
    Shot Put - Para-Athletics (1C)   1   Final 1st 4.49m
    Discus Throw - Para-Athletics (1C)   2   Final 2nd 11.61m
    Javelin Throw - Para-Athletics (1C)   1   Final 1st 8.34m
    Precision Javelin Throw - Para-Athletics (1C-5)   37   Final 37th 50
Elaine SCHREIBER (Vic)    Shot Put - Para-Athletics (2)   5   Final 5th 4.54m
    Javelin Throw - Para-Athletics (2)   2   Final 2nd 9.95m
    Precision Javelin Throw - Para-Athletics (1C-5)   12   Qual 12th 70



 

History Home  |  Australian Championships  |  International  |  Athletes  |  Rankings  |  Almanac  |  Records  |  Awards

 

© Paul Jenes, Peter Hamilton, David Tarbotton, Fletcher McEwen and work from Bert Gardiner Contact Us