Australian Aths History

Australia at the Games

Paralympic Games - 1980       Arnhem, Netherlands
VI Summer Paralympics      

 
Men   Event   Position   Result
Rene AHRENS (Qld)    Shot Put - Para-Athletics (5)   13   Qual NM
    Discus Throw - Para-Athletics (5)   3   Final 3rd 34.22m
Chris ALPS (Vic)    100 metres - Para-Athletics (3)   3   Ht1 1st 19.04; Final 3rd 18.57
    200 metres - Para-Athletics (3)   3   Ht1 1st 37.03; Final 3rd 36.80
    400 metres - Para-Athletics (3)   4   Ht1 1st 1:14.30; Final 4th 1:15.21
    Slalom - Para-Athletics (3)   6   Ht1 1st 50.20; Final DQ
ANDRES    400 metres - Para-Athletics (E)   8   Ht1 4th 60.09
    1500 metres - Para-Athletics (E)   5   Final 5th 4:58.40
    High Jump - Para-Athletics (E)   8   Final DNS
    Long Jump - Para-Athletics (E)   12   Final 12th 4.61m
Paul BIRD (Qld)    Discus Throw - Para-Athletics (C)   6   Final 6th 33.36m
    Javelin Throw - Para-Athletics (C)     Final result unknown
Kevin BISHOP (Qld)    Javelin Throw - Para-Athletics (4)   12   Final 12th 16.60m
Donald DANN (Tas)    Long Jump - Para-Athletics (C)   12   Final 12th 2.00m
    Shot Put - Para-Athletics (C)   9   Final 9th 11.33m
    Discus Throw - Para-Athletics (C)   4   Final 4th 35.84m
    Javelin Throw - Para-Athletics (C)   4   Final 4th 43.58m
Joseph 'Joe' EGAN (NSW)    100 metres - Para-Athletics (C)   3   Ht1 3rd 14.28; Final 3rd 14.25
    400 metres - Para-Athletics (C)   4   Ht1 1st 1:10.00; Final 4th 1:10.65
    High Jump - Para-Athletics (C)   4   Final =4th 1:50m
Robert FAULKNER (Qld)    100 metres - Para-Athletics (B)   8   Ht1 2nd 12.11
    Pentathlon - Para-Athletics (B)   9   9th 3,706 pts
    High Jump - Para-Athletics (B)   12   Final 12th 1.55m
    Triple Jump - Para-Athletics (B)   15   Final DNS
Peter HILL (Qld)    60 metres - Para-Athletics (1C)   6   Ht3 2nd 16.60; Final 6th 16.29
    Slalom - Para-Athletics (1C)   10   Ht1 DQ
Eric HUBEL (Vic)    100 metres - Para-Athletics (5)   3   Ht1 1st 18.71; Final 3rd 18.71
    800 metres - Para-Athletics (5)   2   Ht1 1st 2:38.60; Final 2nd 2:34.45
    1500 metres - Para-Athletics (5)   3   Ht1 1st 4:55.50; Final 3rd 4:53.10
    Slalom - Para-Athletics (5)   21   Ht1 DNS
Barry KALMS (Qld)    100 metres - Para-Athletics (D)   6   Ht1 2nd 20.12; Final 6th 25.29
    High Jump - Para-Athletics (D)   4   Final 4th 1.60m
    Long Jump - Para-Athletics (D)   5   Final 5th 2.63m
LANHAM    100 metres - Para-Athletics (F)   1   Ht1 1st 11.99; Final 1st 11.93
    400 metres - Para-Athletics (F)   2   Ht1 1st 55.13; Final 2nd 55.52
    Long Jump - Para-Athletics (F)   9   Final 9th 5.24m
    Shot Put - Para-Athletics (F)   8   Final 8th 9.55m
    Javelin Throw - Para-Athletics (F)   4   Final 4th 31.46m
Peter MARSH (Qld)    60 metres - Para-Athletics (1A)   5   Ht1 1st 20.79; Final 5th 22.07
    Slalom - Para-Athletics (1A)   8   Ht1 1st 1:34.80
John MARTIN (NSW)    100 metres - Para-Athletics (4)   14   Ht3 3rd 20.45
    800 metres - Para-Athletics (4)   21   Ht2 5th 3:14.60
    1500 metres - Para-Athletics (4)   13   Ht2 3rd 5:25.80
    Slalom - Para-Athletics (4)   6   Ht2 1st 53.52; Final 6th 64.75
Michael MCFAWN (Vic)    100 metres - Para-Athletics (5)   12   Ht2 3rd 19.66
    800 metres - Para-Athletics (5)   12   Ht2 3rd 2:49.40
    1500 metres - Para-Athletics (5)   9   Ht2 3rd 5:21.90
    Slalom - Para-Athletics (5)   21   Ht2 DNS
Robert MCINTYRE (Vic)    100 metres - Para-Athletics (5)   25   Ht3 DNS
    800 metres - Para-Athletics (5)   4   Ht3 2nd 2:31.05; Final 4th 2:35.36
    1500 metres - Para-Athletics (5)   4   Ht3 2nd 4:55.40; Final 4th 4:53.50
    Slalom - Para-Athletics (5)   3   Ht3 2nd 56.10; Final 2nd 51.48
Jeffrey 'Jeff' MCNEILL (Vic)    400 metres - Para-Athletics (B)   19   Ht1 3rd 58.83
    1500 metres - Para-Athletics (B)   4   Final 4th 4:23.40
    High Jump - Para-Athletics (B)   15   Final 15th 1.50m
    Long Jump - Para-Athletics (B)   19   Final 19th 5.36m
    Triple Jump - Para-Athletics (B)   11   Final 11th 10.46m
Brian MCNICHOLL (Vic)    Shot Put - Para-Athletics (4)   4   Final 4th 8.28m
David MCPHERSON (Vic)    100 metres - Para-Athletics (2)   4   Ht1 2nd 20.01; Final 4th 19.51
    200 metres - Para-Athletics (2)   5   Ht1 3rd 39.79; Final 5th 39.47
    400 metres - Para-Athletics (2)   10   Ht1 3rd 1:26.16
    Slalom - Para-Athletics (2)   6   Ht1 1st 60.59; Final DQ
Kevin MUNRO (SA)    100 metres - Para-Athletics (4)   7   Ht2 2nd 19.43
Michael NUGENT (Qld)    100 metres - Para-Athletics (3)   7   Ht3 1st 19.52
    200 metres - Para-Athletics (3)   1   Ht3 1st 38.43; Final 1st 35.80
    400 metres - Para-Athletics (3)   2   Ht3 1st 1:16.73; Final 2nd 1:14.89
Richard OLIVER (SA)    100 metres - Para-Athletics (4)   3   Ht1 1st 19.24; Final 3rd 18.40
    800 metres - Para-Athletics (4)   9   Ht1 3rd 2:51.40
    1500 metres - Para-Athletics (4)   11   Ht1 4th 5:23.70
    Slalom - Para-Athletics (4)   26   Ht1 DNS
Wayne PATCHETT (NSW)    Shot Put - Para-Athletics (1A)   1   Final 1st 5.90m
    Discus Throw - Para-Athletics (1A)   1   Final 1st 12.96m
    Club Throw - Para-Athletics (1A)   1   Final 1st 25.00m
Fred POINTER (NSW)    100 metres - Para-Athletics (3)   6   Ht2 1st 19.29; Final 6th 19.51
    200 metres - Para-Athletics (3)   4   Ht2 1st 36.56; Final 4th 36.90
    400 metres - Para-Athletics (3)   3   Ht2 2nd 1:18.14; Final 3rd 1:15.21
    Slalom - Para-Athletics (3)   3   Ht2 1st 55.80; Final 3rd 54.88
Eric RUSSELL (Qld)    Pentathlon - Para-Athletics (3)   3   3rd 4,435pts
    Shot Put - Para-Athletics (3)   1   Final 1st 8.32m
    Discus Throw - Para-Athletics (3)   3   Final 3rd 26.18m
    Javelin Throw - Para-Athletics (3)   4   Final 4th 21.04m
Bruce SANDILANDS (Vic)    400 metres - Para-Athletics (B)   14   Ht2 3rd 57.05
    1500 metres - Para-Athletics (B)   3   Final 3rd 4:22.50
John SHEIL (NSW)    100 metres - Para-Athletics (2)   15   Ht3 4th 22.30
    200 metres - Para-Athletics (2)   12   Ht3 2nd 44.25
    400 metres - Para-Athletics (2)   17   Ht3 5th 1:36.92
    Slalom - Para-Athletics (2)   22   Ht3 DNS
Murray TODD (SA)    Shot Put - Para-Athletics (2)   1   Final 1st 8.42m
    Javelin Throw - Para-Athletics (2)   20   Final DNS
Ian TREWHELLA (ACT)    Pentathlon - Para-Athletics (1B)   2   2nd 3,756.4 pts
Robert TURNER (SA)    100 metres - Para-Athletics (2)   5   Ht1 1st 20.55; Final 5th 20.15
    200 metres - Para-Athletics (2)   6   Ht2 1st 40.46; Final 6th 40.22
    400 metres - Para-Athletics (2)   4   Ht2 2nd 1:24.35; Final 4th 1:24.08
    Slalom - Para-Athletics (2)   22   Ht2 DNS
AUSTRALIA - PARA-ATHLETICS    4 x 100m - Para-Athletics (2-5)   5   Ht2 2nd 1:12.78
 
Women   Event   Position   Result
Charmaine CREE (NSW)    100 metres - Para-Athletics (C)   3   Final 3rd 18.57
    High Jump - Para-Athletics (C)   1   Final 1st 1.30m
    Long Jump - Para-Athletics (C)   2   Final 2nd 1.96m
    Discus Throw - Para-Athletics (C)   3   Final 3rd 19.52m
    Javelin Throw - Para-Athletics (C)   3   Final 3rd 17.88m
Sue HOBBS (SA)    60 metres - Para-Athletics (5)   2   Ht2 1st 14.91; Final 2nd 14.89
    800 metres - Para-Athletics (5)   2   Ht1 1st 3:16.31; Final 2nd 3:14.30
    1500 metres - Para-Athletics (5)   2   Final 2nd 6:14.90
    Slalom - Para-Athletics (5)   4   Ht2 1st 1:05.80; Final 4th 1:08.90
Julie LANGHORNE (SA)    60 metres - Para-Athletics (4)   6   Ht4 3rd 15.07; Final DNS
    800 metres - Para-Athletics (4)   11   Ht1 DNS
    1500 metres - Para-Athletics (4)   9   Ht1 DNS
    Slalom - Para-Athletics (4)   11   Ht1 DNS
Pam NUGENT    60 metres - Para-Athletics (2)   11   Ht1 4th 19.34
    200 metres - Para-Athletics (2)   9   Ht1 5th 64.67
    400 metres - Para-Athletics (2)   8   Ht1 3rd 2:12.57
    Slalom - Para-Athletics (2)   12   Ht1 DNS
Julie RUSSELL (SA)    60 metres - Para-Athletics (3)   6   Ht1 1st 14.70; Final 6th 15.12
    200 metres - Para-Athletics (3)   6   Ht1 1st 47.30; Final 6th 47.78
    400 metres - Para-Athletics (3)   6   Ht1 2nd 1:43.02; Final 6th 1:38.54
    Pentathlon - Para-Athletics (3)   2   2nd 3,474pts
J WILSON    100 metres - Para-Athletics (B)   13   Ht1 2nd 14.90
    400 metres - Para-Athletics (B)   9   Ht1 2nd 1:11.46
    800 metres - Para-Athletics (B)   8   Final DNS
    High Jump - Para-Athletics (B)   10   Final DNS
    Javelin Throw - Para-Athletics (B)   7   Final 7th 19.12m
AUSTRALIA - PARA-ATHLETICS    4 x 60m - Para-Athletics (2-5)   5   Ht1 3rd 1:04.18



 

History Home  |  Australian Championships  |  International  |  Athletes  |  Rankings  |  Almanac  |  Records  |  Awards

 

© Paul Jenes, Peter Hamilton, David Tarbotton, Fletcher McEwen and work from Bert Gardiner Contact Us