Australian Aths History

Australia at the Games

Paralympic Games - 1996       Atlanta, USA
X Summer Paralympics      

 
Men   Event   Position   Result
Anthony BIDDLE (NSW)    High Jump - Para-Athletics (F10-11)   4   Final 4th 1.70m
Fabian BLATTMAN (NSW)    400 metres - Para-Athletics (T50)   6   Final 6th 1:28.27
    800 metres - Para-Athletics (T50)   2   Final 2nd 2:46.67
    1500 metres - Para-Athletics (T50)   1   Final 1st 5:09.41
    Marathon - Para-Athletics (T50)   7   DNF
Damien BURROUGHS (ACT)    Shot Put - Para-Athletics (F36)   8   Final 8th 8.94m
    Discus Throw - Para-Athletics (F36)   1   Final 1st 38.40m
Geoffrey CLARKE (NSW)    100 metres - Para-Athletics (T35)   12   Ht1 6th 14.55(+1.1)
    200 metres - Para-Athletics (T34-35)   14   Ht1 DNS
Leroi COURT (Tas)    100 metres - Para-Athletics (T12)   3   Ht2 5th 11.43(+2.4); Final 3rd 11.48(-0.1)
    200 metres - Para-Athletics (T12)   5   Ht2 4th 23.60(+1.8); Final 5th 23.68(-0.4)
Mark DAVIES (NT)    Discus Throw - Para-Athletics (F10)   4   Final 4th 34.56m
Michael DOWLING (ACT)    Discus Throw - Para-Athletics (F43-44)   9   Final 9th 39.42m
Stephen EATON (Qld)    Shot Put - Para-Athletics (F32-33)   6   Final 6th 7.82m
    Discus Throw - Para-Athletics (F32-33)   3   Final 3rd 27.42m
John EDEN (ACT)    Discus Throw - Para-Athletics (F42)   3   Final 3rd 41.14m
Donald 'Don' ELGIN (Vic)    Pentathlon - Para-Athletics (P44)   4   4th 4091pts (LJ 4.94m, SP 11.54m, 100m 13.39, DT 39.50m, 400m 68.35)
    Shot Put - Para-Athletics (F43-44)   13   Final 13th 11.64m
    Discus Throw - Para-Athletics (F43-44)   12   Final 12th 38.30m
David EVANS (NSW)    800 metres - Para-Athletics (T44-46)   2   Ht2 1st 1:57.66; Final 2nd 1:55.81
    1500 metres - Para-Athletics (T44-46)   1   Final 1st 3:59.68
    5,000 metres - Para-Athletics (T44-46)   15   Final DNS
    4 x 100m - Para-Athletics (T42-46)     Final 1st 45.40
Neil FULLER (SA)    100 metres - Para-Athletics (T43-44)   2   Ht1 1st 12.14; Final 2nd 12.02(+0.9)
    200 metres - Para-Athletics (T43-44)   2   Final 2nd 24.72(+0.1)
    4 x 100m - Para-Athletics (T42-46)     Final 1st 45.40
    Long Jump - Para-Athletics (F44)   5   Final 5th 5.64m(-0.2)
Terence 'Terry' GIDDY (NSW)    Shot Put - Para-Athletics (F55)   3   Final 3rd 9.44m
    Discus Throw - Para-Athletics (F55)   4   Final 4th 34.16m
David GOODMAN (Vic)    100 metres - Para-Athletics (T12)   6   Ht1 3rd 11.65(+2.8); Final 6th 11.91(-0.1)
    200 metres - Para-Athletics (T12)   7   Ht1 3rd 23.85(+1.3); Final 7th 24.16(-0.4)
    400 metres - Para-Athletics (T12)   6   Ht1 3rd 53.49; Final 6th 53.28
Adrian GROGAN (NSW)    400 metres - Para-Athletics (T36)   5   Final 5th 59.73
    800 metres - Para-Athletics (T34-36)   6   Final 6th 2:18.33
Brian HARVEY (Qld)    Shot Put - Para-Athletics (F34/37)   6   Final 6th 9.83m
    Discus Throw - Para-Athletics (F34/37)   8   Final 8th 23.44m
    Javelin Throw - Para-Athletics (F34/37)   1   Final 1st 34.70m
Lachlan JONES (Vic)    100 metres - Para-Athletics (T32)   1   Final 1st 19.90(-0.6)
    400 metres - Para-Athletics (T32-33)   7   Ht2 5th 70.87
John LINDSAY (Vic)    100 metres - Para-Athletics (T52)   1   Ht1 1st 15.19(+1.8); Final 1st 15.22(+0.1)
    200 metres - Para-Athletics (T52)   2   Ht2 1st 27.44(+0.3); Final 2nd 27.38(+0.8)
    400 metres - Para-Athletics (T52)   3   Ht2 4th 55.61; Final 3rd 52.93
Hamish MACDONALD (ACT)    Shot Put - Para-Athletics (F32-33)   1   Final 1st 10.45m
    Discus Throw - Para-Athletics (F32-33)   4   Final 4th 27.36m
Timothy 'Tim' MATTHEWS (Vic)    100 metres - Para-Athletics (T45-46)   6   Ht2 3rd 11.49(+0.3); Final 6th 11.65
    200 metres - Para-Athletics (T45-46)   9   Ht3 4th 23.62(-0.5)
    4 x 100m - Para-Athletics (T42-46)     Final 1st 45.40
Kerrod MCGREGOR (Qld)    Pentathlon - Para-Athletics (P42)   2   2nd 4097pts (LJ 4.27m, SP 10.38m, JT 40.54m, DT 33.86m, HJ 1.67m)
Paul NUNNARI (NSW)    100 metres - Para-Athletics (T53)   18   Ht2 6th 15.95(+0.2)
    200 metres - Para-Athletics (T53)   19   Ht4 5th 29.18(-0.3)
    800 metres - Para-Athletics (T53)   22   Ht4 6th 1:46.40
    Marathon - Para-Athletics (T52-53)   48   48th 1:57:18
Sam RICKARD (NT)    400 metres - Para-Athletics (T12)   5   Ht2 5th 52.82; Final 5th 52.83
    1500 metres - Para-Athletics (T12)   8   Final DNF
Jaime ROMAGUERA (Qld)    100 metres - Para-Athletics (T34)   2   Final 2nd 14.96(-0.1)
Russell SHORT (Vic)    Shot Put - Para-Athletics (F12)   2   Final 2nd 14.94m
    Discus Throw - Para-Athletics (F12)   2   Final 2nd 42.56m
Greg SMITH (Vic)    400 metres - Para-Athletics (T51)   10   Ht1 5th 1:10.84
    1500 metres - Para-Athletics (T51)   8   Final 8th 4:05.59
    5,000 metres - Para-Athletics (T51)   2   Final 2nd 13:39.90
    Marathon - Para-Athletics (T51)   13   DNF
Bradley THOMAS (Tas)    100 metres - Para-Athletics (T43-44)   3   Ht2 2nd 12.20; Final 3rd 12.02(+0.9)
    4 x 100m - Para-Athletics (T42-46)     Final 1st 45.40
    Long Jump - Para-Athletics (F44)   3   Final 3rd 5.74m(+0.4)
Darren THRUPP (Qld)    100 metres - Para-Athletics (T37)   4   Final 4th 12.53(-0.7)
    200 metres - Para-Athletics (T37)   3   Final 3rd 25.52(-2.3)
    400 metres - Para-Athletics (T37)   4   Final 4th 57.72
    Long Jump - Para-Athletics (F34-37)   1   Final 1st 5.74m(-0.2)
Matthew VAN ELDIK (Qld)    Shot Put - Para-Athletics (F32-33)   7   Final 7th 7.12m
    Discus Throw - Para-Athletics (F32-33)   5   Final 5th 25.24m
Bruce WALLRODT (WA)    Shot Put - Para-Athletics (F53)   1   Final 1st 9.12m
    Javelin Throw - Para-Athletics (F53)   3   Final 3rd 23.68m
Paul WIGGINS (WA)    1500 metres - Para-Athletics (T52-53)   5   Ht2 2nd 3:09.96; SF2 3rd 3:12.53; Final 5th 3:07.03
    5,000 metres - Para-Athletics (T52-53)   6   Ht3 2nd 10:40.00; SF1 3rd 10:37.92; Final 6th 10:48.33
    10,000 metres - Para-Athletics (T52-53)   10   Ht1 3rd 22:09.61; Final 10th 21:59.58
    Marathon - Para-Athletics (T52-53)   26   26th 1:44:52
AUSTRALIA - PARA-ATHLETICS    4 x 100m - Para-Athletics (T42-46)   1   Final 1st 45.40
    4 x 100m - Para-Athletics (T34-37)   5   Final 5th 53.95
 
Women   Event   Position   Result
Christine 'Christie' DAWES (Skelton) (NSW)    100 metres - Para-Athletics (T53)   9   Ht1 5th 19.26(-0.2)
    200 metres - Para-Athletics (T53)   10   Ht2 6th 33.97(+1.2)
Marsha GREEN (NSW)    200 metres - Para-Athletics (T11)   7   Ht3 3rd 28.34
    400 metres - Para-Athletics (T11)   6   Ht1 2nd 66.10
Lisa LLORENS (ACT)    200 metres - Para-Athletics (MH)   3   Final 3rd 27.32
    Long Jump - Para-Athletics (MH)   1   Final 1st 4.95m(-0.1)
Alison QUINN (NSW)    100 metres - Para-Athletics (T36-37)   3   Ht2 1st 15.45(-1.5); Final 3rd 15.31(-2.9)
    200 metres - Para-Athletics (T34-37)   8   Ht1 3rd 32.27(+0.6); Final DNS
Sharon RACKHAM (ACT)    200 metres - Para-Athletics (MH)   1   Final 1st 26.79
    Long Jump - Para-Athletics (MH)   8   Final 8th 4.26m(+0.3)
Louise SAUVAGE (NSW)    400 metres - Para-Athletics (T53)   1   Ht1 1st 55.05; Final 1st 54.96
    800 metres - Para-Athletics (T53)   1   Ht1 1st 1:53.08; Final 1st 1:52.80
    1500 metres - Para-Athletics (T52-53)   1   Final 1st 3:30.45
    5,000 metres - Para-Athletics (T52-53)   1   Final 1st 12:40.71
    Marathon - Para-Athletics (T52-53)   4   4th 2:04.45
Frances STANLEY (ACT)    100 metres - Para-Athletics (T42-46)   9   Ht2 5th 15.53(-0.8)
    Long Jump - Para-Athletics (F42-46)   6   Final 6th 3.67m(+0.9)
Leana VIERO (Qld)    Shot Put - Para-Athletics (F42-44/46)   7   Final 7th 9.34m
    Discus Throw - Para-Athletics (F42-44/46)   8   Final 8th 28.22m
Katrina WEBB (SA)    100 metres - Para-Athletics (T36-37)   1   Ht1 1st 14.78(+0.9); Final 1st 14.79(-2.9)
    200 metres - Para-Athletics (T34-37)   1   Ht2 1st 30.39(+1.7); Final 1st 30.70(-0.3)
    Long Jump - Para-Athletics (F34-37)   2   Final 2nd 4.46m(+1.2)
Jodi WILLIS-ROBERTS (Vic)    Shot Put - Para-Athletics (F10-11)   2   Final 2nd 11.46m
    Discus Throw - Para-Athletics (F10-11)   4   Final 4th 36.06m
Amy WINTERS (NSW)    100 metres - Para-Athletics (T42-46)   3   Ht1 2nd 12.87(+0.2); Final 3rd 12.89(-0.9)
    200 metres - Para-Athletics (T42-46)   1   Final 1st 25.97(+1.1)



906 athletes participated from 84 countries

 

History Home  |  Australian Championships  |  International  |  Athletes  |  Rankings  |  Almanac  |  Records  |  Awards

 

© Paul Jenes, Peter Hamilton, David Tarbotton, Fletcher McEwen and work from Bert Gardiner Contact Us