Australian Aths History

Australia at the Games

Paralympic Games - 2004       Athens, Greece (19-29 Sep)
XII Summer Paralympics      

 
Men   Event   Position   Result
Kieran AULT-CONNELL (Vic)    100 metres - Para-Athletics (T37)   7/10   Ht1 4th 12.66(+1.3); Final 7th 12.75(-0.1)
    Javelin Throw - Para-Athletics (F37)   2/8   Final 2nd 45.77m
Malcolm BENNETT (SA)    400 metres - Para-Athletics (T36)   8/10   Ht2 4th 62.69; Final 8th 62.95
    800 metres - Para-Athletics (T37)   16/16   Ht1 DNS
    1500 metres - Para-Athletics (T36)   5/8   Final 5th 5:04.71
Paul BENZ (SA)    100 metres - Para-Athletics (T38)   7/10   Ht1 4th 12.16(-0.8); Final 7th 12.16(0.0)
    200 metres - Para-Athletics (T38)   8/10   Ht2 5th 24.95(-0.4); Final 8th 24.45(+1.3)
    400 metres - Para-Athletics (T38)   8/11   Ht2 4th 53.82; Final 8th 56.35
    4 x 100m - Para-Athletics (T35-38)     Final 1st 46.73
    4 x 400m - Para-Athletics (T35-38)     Final DNF
Damien BURROUGHS (ACT)    Shot Put - Para-Athletics (F37)   6/8   Final 6th 10.78m
    Discus Throw - Para-Athletics (F37)   5/7   Final 5th 42.44m
    Javelin Throw - Para-Athletics (F37)   8/8   Final 8th 30.56m
Richard COLMAN (Vic)    100 metres - Para-Athletics (T53)   9/19   Ht2 4th 15.92(-0.6)
    200 metres - Para-Athletics (T53)   7/21   Ht1 4th 27.42(+0.5); Final 7th 28.12(+0.2)
    400 metres - Para-Athletics (T53)   6/22   Ht3 3rd 52.53; Final 6th 51.68
    800 metres - Para-Athletics (T53)   1/13   Ht2 2nd 1:40.33; Final 1st 1:38.68
    4 x 100m - Para-Athletics (T53-54)     Ht1 1st 53.51; Final 2nd 52.10
    4 x 400m - Para-Athletics (T53-54)     Ht2 2nd 3:19.10
Roy DANIELL (ACT)    Marathon - Para-Athletics (T13)   2/19   2nd 2:42:17
Donald 'Don' ELGIN (Vic)    100 metres - Para-Athletics (T44)   16/16   Ht2 DNS
    4 x 100m - Para-Athletics (T42-46)     Final 3rd 44.03
    4 x 400m - Para-Athletics (T42-46)     Final 2nd 3:33.55
    Pentathlon - Para-Athletics (P44)   3/8   3rd 4152pts (5.66m(-0.3), 13.32m, 12.90(+0.1), 40.81m, 61.70)
    Shot Put - Para-Athletics (F44/46)   12/17   Final 12th 12.19m
    Discus Throw - Para-Athletics (F44/46)   7/12   Final 7th 41.13m
Rodney FARR (SA)    Shot Put - Para-Athletics (F52)   5/10   Final 5th 8.19m
    Discus Throw - Para-Athletics (F52)   6/6   Final 6th 15.08m
    Javelin Throw - Para-Athletics (F52-53)   9/15   Final 9th 14.58m
Kurt FEARNLEY (NSW)    800 metres - Para-Athletics (T54)   4/23   Ht3 1st 1:37.90; Final 4th 1:32.73
    1500 metres - Para-Athletics (T54)   4/29   Ht1 2nd 3:04.77; SF1 2nd 3:08.62; Final 4th 3:05.79
    5,000 metres - Para-Athletics (T54)   1/26   Ht1 2nd 10:24.54; Final 1st 10:23.98
    Marathon - Para-Athletics (T54)   1/38   1st 1:25:37
    4 x 100m - Para-Athletics (T53-54)     Ht1 1st 53.51; Final 2nd 52.10
    4 x 400m - Para-Athletics (T53-54)     Ht2 2nd 3:19.10
Heath FRANCIS (ACT)    100 metres - Para-Athletics (T46)   2/15   Ht2 2nd 11.21(0.0); Final 2nd 11.09(+1.1)
    200 metres - Para-Athletics (T46)   3/16   Ht2 1st 22.39(-0.2); Final 3rd 22.73(-1.2)
    400 metres - Para-Athletics (T46)   2/10   Ht1 1st 52.12; Final 2nd 48.72
    4 x 100m - Para-Athletics (T42-46)     Final 3rd 44.03
    4 x 400m - Para-Athletics (T42-46)     Final 2nd 3:33.55
Neil FULLER (SA)    100 metres - Para-Athletics (T44)   16/16   Ht1 DNS
    200 metres - Para-Athletics (T44)   5/12   Ht2 3rd 24.28(-1.6); Final 5th 23.45(+0.7)
    400 metres - Para-Athletics (T44)   2/9   Ht2 2nd 54.21; Final 2nd 53.15
    4 x 100m - Para-Athletics (T42-46)     Final 3rd 44.03
    4 x 400m - Para-Athletics (T42-46)     Final 2nd 3:33.55
Benjamin HALL (SA)    200 metres - Para-Athletics (T37)   8/13   Ht1 5th 26.10(+0.1); Final 8th 26.37(0.0)
    400 metres - Para-Athletics (T37)   7/8   Final 7th 59.41
    4 x 100m - Para-Athletics (T35-38)     Final 1st 46.73
    4 x 400m - Para-Athletics (T35-38)     Final DNF
Paul HARPUR (Qld)    200 metres - Para-Athletics (T11)   15/19   Ht3 3rd 24.92(0.0)
    400 metres - Para-Athletics (T11)   7/8   Ht1 2nd 54.31; SF1 4th 55.74; Final B 3rd 54.60
Brian HARVEY (Qld)    Shot Put - Para-Athletics (F38)   9/9   Final 9th 9.61m
    Discus Throw - Para-Athletics (F38)   8/8   Final 8th 28.71m
    Javelin Throw - Para-Athletics (F36/38)   8/8   Final 8th 37.39m
Lachlan JONES (Vic)    200 metres - Para-Athletics (T52)   7/11   Ht1 5th 34.30(0.0); Final 7th 33.89(0.0)
    400 metres - Para-Athletics (T52)   9/12   Ht1 4th 65.21
    800 metres - Para-Athletics (T52)   7/12   Ht2 4th 2:05.42; Final 7th 2:10.75
    1500 metres - Para-Athletics (T52)   5/13   Ht1 4th 4:08.80; Final 5th 3:59.15
Nicholas LARIONOW (Vic)    Shot Put - Para-Athletics (F36)   3/9   Final 3rd 11.17m
    Discus Throw - Para-Athletics (F36)   7/7   Final 7th 27.92m
John LINDSAY (Vic)    100 metres - Para-Athletics (T53)   14/19   Ht1 7th 16.12(-0.4)
    200 metres - Para-Athletics (T53)   13/21   Ht3 6th 28.18(+0.7)
Hamish MACDONALD (ACT)    Shot Put - Para-Athletics (F33-34)   2/12   Final 2nd 11.16m
    Discus Throw - Para-Athletics (F33-34)   6/9   Final 6th 29.23m
Timothy 'Tim' MATTHEWS (Vic)    100 metres - Para-Athletics (T46)   14/15   Ht1 7th 16.44(-0.1)
Richard NICHOLSON (ACT)    100 metres - Para-Athletics (T54)   15/30   Ht1 4th 15.05(-0.2); SF2 7th 15.33(-0.2)
    400 metres - Para-Athletics (T54)   14/24   Ht3 7th 49.28
    4 x 100m - Para-Athletics (T53-54)     Ht1 1st 53.51; Final 2nd 52.10
    4 x 400m - Para-Athletics (T53-54)     Ht2 2nd 3:19.10
    Pentathlon - Para-Athletics (P54-58)   10/11   10th 4662pts (7.91m, 18.23m, 27.24(+0.5), 26.50m, 3:17.50)
Paul NUNNARI (NSW)    1500 metres - Para-Athletics (T54)   18/29   Ht2 10th 3:06.53
    5,000 metres - Para-Athletics (T54)   23/26   Ht2 11th 11:08.42
    10,000 metres - Para-Athletics (T54)   23/25   Ht2 11th 23:44.16
    Marathon - Para-Athletics (T54)   19/38   19th 1:43:16
Frederic PERIAC (ACT)    800 metres - Para-Athletics (T54)   21/23   Ht3 8th 1:42.32
    1500 metres - Para-Athletics (T54)   28/29   Ht3 9th 3:10.62
    4 x 400m - Para-Athletics (T53-54)     Ht2 2nd 3:19.10
Russell SHORT (Vic)    Shot Put - Para-Athletics (F13)   3/11   Final 3rd 15.54m
    Discus Throw - Para-Athletics (F12)   5/11   Final 5th 42.54m
Timothy SULLIVAN (Vic)    100 metres - Para-Athletics (T38)   1/10   Ht2 1st 11.63(-0.4); Final 1st 11.37(0.0)
    200 metres - Para-Athletics (T38)   1/10   Ht1 1st 23.68(-0.7); Final 1st 22.92(+1.3)
    400 metres - Para-Athletics (T38)   1/11   Ht1 1st 51.42; Final 1st 51.41
    4 x 100m - Para-Athletics (T35-38)     Final 1st 46.73
    4 x 400m - Para-Athletics (T35-38)     Final DNF
Darren THRUPP (Qld)    100 metres - Para-Athletics (T37)   3/10   Ht2 3rd 12.44(+1.8); Final 3rd 12.52(-0.1)
    4 x 100m - Para-Athletics (T35-38)     Final 1st 46.73
    4 x 400m - Para-Athletics (T35-38)     Final DNF
    Long Jump - Para-Athletics (F36-38)   3/11   Final 3rd 5.98m(+0.4)
Geoffrey 'Geoff' TRAPPETT (Qld)    100 metres - Para-Athletics (T54)   6/30   Ht4 2nd 14.87(+2.0); SF2 3rd 14.91(-0.2); Final 6th 15.00(-0.1)
    200 metres - Para-Athletics (T54)   11/24   Ht2 5th 26.56(-0.5)
    4 x 100m - Para-Athletics (T53-54)     Ht1 1st 53.51; Final 2nd 52.10
Bruce WALLRODT (WA)    Shot Put - Para-Athletics (F54)   5/10   Final 5th 8.63m
    Javelin Throw - Para-Athletics (F54)   5/7   Final 5th 24.25m
Stephen WILSON (NSW)    200 metres - Para-Athletics (T44)   7/12   Ht1 3rd 24.42(-0.7); Final 7th 23.75(+0.7)
    400 metres - Para-Athletics (T44)   4/9   Ht1 4th 56.19; Final 4th 53.98
    4 x 100m - Para-Athletics (T42-46)     Final 3rd 44.03
    4 x 400m - Para-Athletics (T42-46)     Final 2nd 3:33.55
AUSTRALIA - PARA-ATHLETICS    4 x 100m - Para-Athletics (T53-54)   2/6   Ht1 1st 53.51; Final 2nd 52.10
    4 x 100m - Para-Athletics (T35-38)   1/5   Final 1st 46.73
    4 x 100m - Para-Athletics (T42-46)   3/6   Final 3rd 44.03
    4 x 400m - Para-Athletics (T42-46)   2/4   Final 2nd 3:33.55
    4 x 400m - Para-Athletics (T35-38)   5/5   Final DNF
    4 x 400m - Para-Athletics (T53-54)   5/6   Ht2 2nd 3:19.10
 
Women   Event   Position   Result
Angela BALLARD (NSW)    100 metres - Para-Athletics (T53)   3/6   Final 3rd 17.87(-0.3)
    200 metres - Para-Athletics (T54)   12/17   Ht2 4th 33.14(-0.2)
    400 metres - Para-Athletics (T53)   7/9   Ht2 4th 63.01; Final 7th 62.73
    800 metres - Para-Athletics (T53)   5/9   Ht2 3rd 2:08.81; Final 5th 2:02.29
Joanne BRADSHAW (Vic)    Shot Put - Para-Athletics (F37/38)   7/12   Final 7th 8.60m
    Discus Throw - Para-Athletics (F37)   9/11   Final 9th 20.17m
Gemma BUCHHOLZ (Qld)    200 metres - Para-Athletics (T52)   6/9   Ht1 4th 42.15(+0.4); Final 6th 43.81(-0.2)
    400 metres - Para-Athletics (T52)   5/10   Ht2 4th 1:26.26; Final 5th 1:22.67
Christine 'Christie' DAWES (Skelton) (NSW)    800 metres - Para-Athletics (T54)   6/14   Ht1 3rd 1:54.24; Final 6th 1:52.51
    1500 metres - Para-Athletics (T54)   6/14   Ht1 4th 3:38.60; Final 6th 3:29.50
    5,000 metres - Para-Athletics (T54)   10/15   Ht1 3rd 12:00.07; Final 10th 12:50.86
    Marathon - Para-Athletics (T54)   9/17   9th 2:08:25
Louise ELLERY (ACT)    Shot Put - Para-Athletics (F32-34/52/53)   6/11   Final 6th 4.93m
    Discus Throw - Para-Athletics (F32-34/51-53)   12/12   Final NM
Amanda FRASER (Qld)    100 metres - Para-Athletics (T37)   6/6   Final 6th 16.56(0.0)
    Shot Put - Para-Athletics (F37/38)   11/12   Final 11th 7.76m
    Discus Throw - Para-Athletics (F37)   2/11   Final 2nd 26.30m
Lara HOLLOW (Qld)    100 metres - Para-Athletics (T13)   7/8   Final 7th 13.79(-0.8)
    400 metres - Para-Athletics (T13)   5/8   Final 5th 63.65
Julie ILES (NSW)    Shot Put - Para-Athletics (F40)   9/9   Final 9th 4.79m
    Discus Throw - Para-Athletics (F40)   6/8   Final 6th 15.90m
    Javelin Throw - Para-Athletics (F40)   6/7   Final 6th 13.49m
Elizabeth 'Lisa' MCINTOSH (Vic)    100 metres - Para-Athletics (T37)   3/6   Final 3rd 14.81(0.0)
    200 metres - Para-Athletics (T37)   2/5   Final 2nd 30.56(-0.5)
    400 metres - Para-Athletics (T38)   5/7   Final 5th 69.94
Louise SAUVAGE (NSW)    400 metres - Para-Athletics (T54)   2/17   Ht3 2nd 55.72; Final 2nd 53.42
    800 metres - Para-Athletics (T54)   2/16   Ht2 1st 1:53.27; Final 2nd 1:50.88
Eliza STANKOVIC (Vic)    200 metres - Para-Athletics (T54)   7/17   Ht3 2nd 31.58(-0.1); Final 7th 31.36(-0.2)
    400 metres - Para-Athletics (T54)   7/17   Ht2 3rd 56.76; Final 7th 57.01
    800 metres - Para-Athletics (T54)   7/16   Ht1 2nd 1:53.78; Final 7th 1:52.79
    1500 metres - Para-Athletics (T54)   4/14   Ht2 3rd 3:36.63; Final 4th 3:28.66
    5,000 metres - Para-Athletics (T54)   7/15   Ht2 4th 12:21.08; Final 7th 12:18.46
Katrina WEBB (SA)    400 metres - Para-Athletics (T38)   1/7   Final 1st 65.41
    Javelin Throw - Para-Athletics (F35-38)   4/14   Final 4th 28.47m
Debbie WENDT (Qld)    Discus Throw - Para-Athletics (F37)   6/11   Final 6th 22.51m
    Javelin Throw - Para-Athletics (F35-38)   12/14   Final 12th 18.77m
Jodi WILLIS-ROBERTS (Vic)    Shot Put - Para-Athletics (F12)   3/11   Final 3rd 11.95m
    Discus Throw - Para-Athletics (F13)   4/9   Final 4th 36.67m
Amy WINTERS (NSW)    100 metres - Para-Athletics (T46)   1/16   Ht2 1st 12.64(-1.3); Final 1st 12.50(+0.1)
    200 metres - Para-Athletics (T46)   1/13   Ht1 1st 25.77(+0.2); Final 1st 25.54(-0.3)

Overall Team Rank: 2 (381pts)

 

History Home  |  Australian Championships  |  International  |  Athletes  |  Rankings  |  Almanac  |  Records  |  Awards

 

© Paul Jenes, Peter Hamilton, David Tarbotton, Fletcher McEwen and work from Bert Gardiner Contact Us