Australian Aths History

Australia at the Games

Paralympic Games - 2008       Beijing, China
XIII Summer Paralympics      

 
Men   Event   Position   Result
Jonathan BERNARD (Qld)    400 metres - Para-Athletics (T12)   11/14   Ht1 3rd 52.11
Damien BOWEN (NSW)    Javelin Throw - Para-Athletics (F33/34/52)   7/10   Final 7th 26.52m
Matthew CAMERON (Qld)    100 metres - Para-Athletics (T54)   12/21   Ht3 5th 14.92(-0.8)
    4 x 100m - Para-Athletics (T53-54)     Ht2 1st 52.60; Final DQ (Rule 170.14)
Aaron CHATMAN (Qld)    4 x 100m - Para-Athletics (T42-46)     Final 3rd 45.80
    High Jump - Para-Athletics (F44/46)   2/10   Final 2nd 2.02m
Richard COLMAN (Vic)    200 metres - Para-Athletics (T53)   2/15   Ht2 2nd 26.80(-0.4); Final 2nd 26.71(-0.4)
    400 metres - Para-Athletics (T53)   3/21   Ht1 1st 52.38; Final 3rd 48.92
    800 metres - Para-Athletics (T53)   4/17   Ht3 1st 1:39.90; Final 4th 1:37.49
    1500 metres - Para-Athletics (T54)   9/36   Ht2 3rd 3:08.18; SF3 5th 3:02.19
    4 x 100m - Para-Athletics (T53-54)     Ht2 1st 52.60; Final DQ (Rule 170.14)
Roy DANIELL (ACT)    Marathon - Para-Athletics (T12)   13/26   13th 2:40:47
Rodney FARR (SA)    Shot Put - Para-Athletics (F33/34/52)   11/16   Final 11th 8.49m
    Javelin Throw - Para-Athletics (F33/34/52)   6/10   Final 6th 17.55m
Kurt FEARNLEY (NSW)    800 metres - Para-Athletics (T54)   2/27   Ht4 1st 1:38.79; SF2 1st 1:39.39; Final 2nd 1:36.76
    1500 metres - Para-Athletics (T54)   3/36   Ht5 1st 3:06.96; SF3 2nd 3:00.15; Final 3rd 3:14.28
    5,000 metres - Para-Athletics (T54)   2/30   Ht1 1st 10:13.21; Final 2nd 10:22.97
    Marathon - Para-Athletics (T54)   1/40   1st 1:23:17
    4 x 100m - Para-Athletics (T53-54)     Ht2 1st 52.60; Final DQ (Rule 170.14)
Heath FRANCIS (ACT)    100 metres - Para-Athletics (T46)   1/21   Ht2 1st 11.07(-0.3); Final 1st 11.05(-0.4)
    200 metres - Para-Athletics (T46)   1/23   Ht1 1st 22.13(+0.7); Final 1st 21.74(+0.8)
    400 metres - Para-Athletics (T46)   1/15   Ht2 1st 49.39; Final 1st 47.69
    4 x 100m - Para-Athletics (T42-46)     Final 3rd 45.80
Gerrard GOSENS (Qld)    1500 metres - Para-Athletics (T11)   6/14   Ht1 3rd 4:21.00; Final 6th 4:24.65
Gregory 'Greg' HIBBERD (ACT)    Shot Put - Para-Athletics (F33/34/52)   5/16   Final 5th 10.83m
Hamish MACDONALD (ACT)    Shot Put - Para-Athletics (F33/34/52)   6/16   Final 6th 10.62
Wade MCMAHON (ACT)    Javelin Throw - Para-Athletics (F37/38)   4/9   Final 4th 46.71m
Christopher MULLINS (Vic)    200 metres - Para-Athletics (T38)   14/14   Ht2 7th 25.51(-1.0)
    400 metres - Para-Athletics (T38)   6/9   Final 6th 54.59
    4 x 100m - Para-Athletics (T35-38)     Final 1st 44.81
Richard NICHOLSON (ACT)    100 metres - Para-Athletics (T54)   9/21   Ht2 3rd 14.76(-0.3)
    200 metres - Para-Athletics (T54)   14/22   Ht2 6th 26.37(+0.6)
    400 metres - Para-Athletics (T54)   20/27   Ht4 5th 50.36
    4 x 100m - Para-Athletics (T53-54)     Ht2 1st 52.60; Final DQ (Rule 170.14)
Evan O'HANLON (ACT)    100 metres - Para-Athletics (T38)   1/9   Final 1st 10.96(-0.2)
    200 metres - Para-Athletics (T38)   1/14   Ht2 1st 22.98(-1.0); Final 1st 21.98(-0.2)
    4 x 100m - Para-Athletics (T35-38)     Final 1st 44.81
Paul RAISON (Qld)    4 x 100m - Para-Athletics (T42-46)     Final 3rd 45.80
    Shot Put - Para-Athletics (F44)   2/8   Final 2nd 15.83m
    Discus Throw - Para-Athletics (F44)   5/11   Final 5th 49.77m
Michael ROEGER (SA)    800 metres - Para-Athletics (T46)   10/22   Ht1 5th 2:00.40
    1500 metres - Para-Athletics (T46)   8/23   Ht1 4th 4:09.62; Final 8th 3:59.21
    5,000 metres - Para-Athletics (T46)   11/16   Final 11th 15:36.95
Brad SCOTT (WA)    200 metres - Para-Athletics (T37)   4/16   Ht1 3rd 25.06(-0.4); Final 4th 25.09(+0.5)
    800 metres - Para-Athletics (T37)   2/8   Final 2nd 2:02.71
Russell SHORT (Vic)    Shot Put - Para-Athletics (F11/12)   6/8   Final 6th 14.79m
Ian SPEED (Vic)    800 metres - Para-Athletics (T12)   9/13   Ht2 4th 2:01.48
Timothy SULLIVAN (Vic)    100 metres - Para-Athletics (T38)   7/9   Final 7th 11.91(-0.2)
    200 metres - Para-Athletics (T38)   7/14   Ht1 3rd 23.74(-0.7); Final 7th 23.62(-0.2)
    400 metres - Para-Athletics (T38)   9/9   Final DQ (Rule 163.3)
    4 x 100m - Para-Athletics (T35-38)     Final 1st 44.81
Darren THRUPP (Qld)    100 metres - Para-Athletics (T37)   7/18   Ht2 3rd 12.54(-0.7); Final 7th 12.59(-0.7)
    4 x 100m - Para-Athletics (T35-38)     Final 1st 44.81
    Long Jump - Para-Athletics (F37/38)   5/13   Final 5th 5.82m(-0.1)
Stephen WILSON (NSW)    100 metres - Para-Athletics (T44)   5/12   Ht1 3rd 11.87(0.0); Final 5th 11.78(+0.6)
    400 metres - Para-Athletics (T44)   5/7   Final 5th 55.49
    4 x 100m - Para-Athletics (T42-46)     Final 3rd 45.80
AUSTRALIA - PARA-ATHLETICS    4 x 100m - Para-Athletics (T35-38)   1/6   Final 1st 44.81
    4 x 100m - Para-Athletics (T53-54)   4/7   Ht2 1st 52.60; Final DQ (Rule 170.14)
    4 x 100m - Para-Athletics (T42-46)   3/5   Final 3rd 45.80
 
Women   Event   Position   Result
Angela BALLARD (NSW)    100 metres - Para-Athletics (T53)   5/12   Ht2 2nd 18.19(-0.2); Final 5th 17.89(-0.2)
    200 metres - Para-Athletics (T53)   7/13   Ht1 4th 32.36(-1.2); Final 7th 31.81(-0.4)
    400 metres - Para-Athletics (T53)   7/12   Ht1 3rd 1:01.02; Final 7th 59.82
    800 metres - Para-Athletics (T53)   6/8   Final 6th 2:02.56
    4 x 100m - Para-Athletics (T53-54)     Final 2nd 1:01.91
Carlee BEATTIE (Qld)    100 metres - Para-Athletics (T46)   15/17   Ht2 7th 13.70(0.0)
    200 metres - Para-Athletics (T46)   15/17   Ht1 7th 28.05(-0.6)
Jenni BRYCE (ACT)    Shot Put - Para-Athletics (F54-56)   8/15   Final 8th 7.85m
    Javelin Throw - Para-Athletics (F54-56)   11/14   Final 11th 17.88m
Gemma BUCHHOLZ (Qld)    100 metres - Para-Athletics (T52)   8/8   Final 8th 24.64(+0.3)
    200 metres - Para-Athletics (T52)   8/8   Final 8th 44.57(-0.5)
Kelly CARTWRIGHT (Vic)    100 metres - Para-Athletics (T42)   6/7   Final 6th 18.36(-0.1)
Christine 'Christie' DAWES (Skelton) (NSW)    800 metres - Para-Athletics (T54)   11/11   Ht2 6th 2:00.21
    1500 metres - Para-Athletics (T54)   10/13   Ht2 5th 3:35.80
    5,000 metres - Para-Athletics (T54)   6/8   Final 6th 12:31.66
    4 x 100m - Para-Athletics (T53-54)     Final 2nd 1:01.91
Madison DE ROZARIO (WA)    100 metres - Para-Athletics (T54)   8/13   Ht2 4th 17.44(-0.1); Final 8th 17.21(-0.2)
    400 metres - Para-Athletics (T54)   10/13   Ht1 5th 59.78
    4 x 100m - Para-Athletics (T53-54)     Final 2nd 1:01.91
Louise ELLERY (ACT)    Shot Put - Para-Athletics (F32-34/52/53)   6/7   Final 6th 5.07m
Amanda FRASER (Qld)    Shot Put - Para-Athletics (F37/38)   4/18   Final 4th 10.52m
    Discus Throw - Para-Athletics (F37/38)   2/14   Final 2nd 29.73m
Courtney HARBECK (Qld)    100 metres - Para-Athletics (T13)   9/17   Ht3 4th 13.03(-0.6)
    200 metres - Para-Athletics (T13)   10/13   Ht2 5th 27.73(-0.5)
Madeleine HOGAN (Vic)    Javelin Throw - Para-Athletics (F42-46)   3/13   Final 3rd 38.89m
Elizabeth 'Lisa' MCINTOSH (Vic)    100 metres - Para-Athletics (T37)   1/17   Ht1 1st 14.27(+0.2); Final 1st 14.14(-0.2)
    200 metres - Para-Athletics (T37)   1/14   Ht2 1st 29.18(+0.2); Final 1st 29.28(-0.7)
Kirrilee MCPHERSON (SA)    100 metres - Para-Athletics (T38)   10/11   Ht2 5th 15.29(+1.0)
    200 metres - Para-Athletics (T38)   10/14   Ht2 5th 31.97(+0.6)
Brydee MOORE (Vic)    Shot Put - Para-Athletics (F32-34/52/53)   5/17   Final 5th 6.38m
    Discus Throw - Para-Athletics (F32-34/51-53)   5/19   Final 5th 16.02m
    Javelin Throw - Para-Athletics (F33/34/52/53)   13/17   Final 13th 11.60m
Jemima MOORE (Vic)    200 metres - Para-Athletics (T54)   11/17   Ht1 3rd 32.99(+1.1)
    4 x 100m - Para-Athletics (T53-54)     Final 2nd 1:01.91
Katie PARRISH (Vic)    100 metres - Para-Athletics (T38)   8/11   Ht1 3rd 14.31(-0.6); Final DNS
    200 metres - Para-Athletics (T38)   5/11   Ht1 3rd 30.46(+0.5); Final 5th 30.46(+0.1)
Katherine PROUDFOOT (NSW)    Shot Put - Para-Athletics (F35/36)   4/11   Final 4th 8.35m
    Discus Throw - Para-Athletics (F35/36)   2/11   Final 2nd 23.91m
Tahlia ROTUMAH (NSW)    100 metres - Para-Athletics (T37)   10/7   Ht2 4th 15.22(-0.2)
    200 metres - Para-Athletics (T37)   9/14   Ht1 4th 31.79(-0.2)
Charlotte SAVILLE (Vic)    Javelin Throw - Para-Athletics (F35-38)   10/19   Final 10th 22.78m
Julie SMITH (Qld)    100 metres - Para-Athletics (T46)   4/17   Ht1 2nd 12.65(+0.3); Final 4th 12.74(+1.2)
    200 metres - Para-Athletics (T46)   3/17   Ht2 1st 26.37(-0.6); Final 3rd 26.03(-0.6)
Noni THOMPSON (Vic)    Shot Put - Para-Athletics (F35/36)   11/11   Final 11th 6.07m
    Discus Throw - Para-Athletics (F35/36)   10/11   Final 10th 15.21m
Jodi WILLIS-ROBERTS (Vic)    Shot Put - Para-Athletics (F12/13)   3/8   Final 3rd 11.21m
Christine WOLF (NSW)    100 metres - Para-Athletics (T42)   3/7   Final 3rd 17.49(-0.1)
    Long Jump - Para-Athletics (F42)   1/8   Final 1st 3.37m(-0.3)
AUSTRALIA - PARA-ATHLETICS    4 x 100m - Para-Athletics (T53-54)   2/4   Final 2nd 1:01.91

Overall Team Rank: 3 (295pts)

 

History Home  |  Australian Championships  |  International  |  Athletes  |  Rankings  |  Almanac  |  Records  |  Awards

 

© Paul Jenes, Peter Hamilton, David Tarbotton, Fletcher McEwen and work from Bert Gardiner Contact Us