Australian Aths History

Australia at the Games

Paralympic Games - 2012       London, United Kingdom
XIV Summer Paralympics      

 
Men   Event   Position   Result
Natheniel ARKLEY (SA)    5,000 metres - Para-Athletics (T54)   22/22   Ht2 6th 11:33.18
    Marathon - Para-Athletics (T54)   17/32   17th 1:36:53
    4 x 400m - Para-Athletics (T53/T54)     Ht1 3rd 3:17.28; Final 3rd 3:13.42
Damien BOWEN (NSW)    Shot Put - Para-Athletics (F34)   12/16   Final 12th 10.21m
    Javelin Throw - Para-Athletics (F33/34)   6/17   Final 6th 35.72m
Matthew CAMERON (Qld)    100 metres - Para-Athletics (T54)   10/22   Ht3 4th 14.51 (+1.3)
    4 x 400m - Para-Athletics (T53/T54)     Ht1 3rd 3:17.28; Final 3rd 3:13.42
Gabriel COLE (SA)    100 metres - Para-Athletics (T46)   20/23   Ht1 6th 17.82
Richard COLMAN (Vic)    200 metres - Para-Athletics (T53)   7/22   Ht1 3rd 26.75 (-0.1); Final 7th 26.67 (+0.2)
    400 metres - Para-Athletics (T53)   3/19   Ht3 2nd 49.79; Final 3rd 50.24
    800 metres - Para-Athletics (T53)   1/14   Ht1 1st 1:41.86; Final 1st 1:41.13
    4 x 400m - Para-Athletics (T53/T54)     Ht1 3rd 3:17.28; Final 3rd 3:13.42
Kurt FEARNLEY (NSW)    800 metres - Para-Athletics (T54)   9/23   Ht2 3rd 1:38.62
    1500 metres - Para-Athletics (T54)   7/21   Ht1 1st 3:19.18; Final 7th 3:13.23
    5,000 metres - Para-Athletics (T54)   2/25   Ht1 2nd 10:56.58; Final 2nd 11:07.90
    Marathon - Para-Athletics (T54)   3/32   3rd 1:30:21
Sam HARDING (WA)    800 metres - Para-Athletics (T13)   14/14   Ht1 DNS
Todd HODGETTS (Tas)    Shot Put - Para-Athletics (F20)   1/13   Final 1st 16.29m
Jake LAPPIN (Vic)    400 metres - Para-Athletics (T54)   21/21   Ht1 DQ
    800 metres - Para-Athletics (T54)   20/23   Ht1 7th 1:41.23
Hamish MACDONALD (ACT)    Shot Put - Para-Athletics (F34)   11/16   Final 11th 10.34m
Rheed MCCRACKEN (Qld)    100 metres - Para-Athletics (T34)   2/12   Ht2 2nd 16.84 (+0.9); Final 2nd 16.30 (+0.1)
    200 metres - Para-Athletics (T34)   3/12   Ht2 2nd 28.89 (-0.3); Final 3rd 29.08 (-0.4)
Sam MCINTOSH (Vic)    100 metres - Para-Athletics (T52)   9/11   Ht1 5th 18.70 (+1.5)
    200 metres - Para-Athletics (T52)   12/12   Ht1 6th 34.09 (-1.4)
Richard NICHOLSON (ACT)    100 metres - Para-Athletics (T54)   17/22   Ht2 6th 15.23 (+1.0)
    400 metres - Para-Athletics (T54)   14/21   Ht3 5th 50.49
    4 x 400m - Para-Athletics (T53/T54)     Ht1 3rd 3:17.28; Final 3rd 3:13.42
Evan O'HANLON (ACT)    100 metres - Para-Athletics (T38)   1/9   Final 1st 10.79 (+0.4)
    200 metres - Para-Athletics (T38)   1/12   Ht1 1st 23.10 (+0.3); Final 1st 21.82 (-0.2)
Simon PATMORE (Qld)    200 metres - Para-Athletics (T46)   3/23   Ht2 1st 22.68 (+0.5); Final 3rd 22.36 (+0.1)
Scott REARDON (ACT)    100 metres - Para-Athletics (T42)   2/12   Ht1 2nd 12.45 (+0.5); Final 2nd 12.43 (-0.1)
    200 metres - Para-Athletics (T42)   4/9   Final 4th 26.03 (+0.3)
Michael ROEGER (SA)    800 metres - Para-Athletics (T46)   19/19   Ht2 DNF
Brad SCOTT (WA)    800 metres - Para-Athletics (T37)   3/9   Final 3rd 2:02.04
    1500 metres - Para-Athletics (T37)   2/10   Final 2nd 4:14.47
Russell SHORT (Vic)    Shot Put - Para-Athletics (F11/12)   3/21   Final 3rd 14.73m
Matthew SILCOCKS (Vic)    800 metres - Para-Athletics (T46)   10/19   Ht 1 7th 1:58.51
    1500 metres - Para-Athletics (T46)   6/18   Ht 1 3rd 4:05.48; Final 6th 3:59.79
Timothy SULLIVAN (Vic)    200 metres - Para-Athletics (T38)   5/12   Ht 2 4th 23.48 (+0.2); Final 5th 23.57 (-0.2)
    400 metres - Para-Athletics (T38)   5/11   Ht 1 4th 53.67; Final 5th 52.39
Lindsay SUTTON (Qld)    Shot Put - Para-Athletics (F20)   6/13   Final 6th 13.04m
Jack SWIFT (Vic)    200 metres - Para-Athletics (T44)   16/18   Ht 1 6th 24.88 (-0.3)
    400 metres - Para-Athletics (T44)   10/12   Ht 1 5th 55.94
AUSTRALIA - PARA-ATHLETICS    4 x 400m - Para-Athletics (T53/T54)   3/8   Ht1 3rd 3:17.28; Final 3rd 3:13.42
 
Women   Event   Position   Result
Angela BALLARD (NSW)    100 metres - Para-Athletics (T53)   3/8   Final 3rd 17.14 (-0.5)
    200 metres - Para-Athletics (T53)   2/8   Final 2nd 29.35 (+0.7)
    400 metres - Para-Athletics (T53)   2/8   Final 2nd 56.06
    800 metres - Para-Athletics (T53)   5/7   Final 5th 1:53.80
Carlee BEATTIE (Qld)    100 metres - Para-Athletics (T46)   8/13   Ht2 4th 13.16 (+0.4); Final DNS
    Long Jump - Para-Athletics (F46)   2/6   Final 2nd 5.57m (-0.3)
Georgia BEIKOFF (NSW)    4 x 100m - Para-Athletics (T35/T38)     Final 4th 56.32
    Javelin Throw - Para-Athletics (F37/38)   3/7   Final 3rd 29.84m
Kelly CARTWRIGHT (Vic)    100 metres - Para-Athletics (T42)   2/9   Final 2nd 16.14 (-0.3)
    Long Jump - Para-Athletics (F42/44)   1/15   Final 1st 4.38m (-0.5)
Christine 'Christie' DAWES (Skelton) (NSW)    800 metres - Para-Athletics (T54)   8/20   Ht1 4th 1:56.14; Final 8th 1:58.77
    1500 metres - Para-Athletics (T54)   11/12   Ht2 5th 3:43.36
    5,000 metres - Para-Athletics (T54)   3/13   Ht2 5th 12:51.77; Final 3rd 12:28.24
    Marathon - Para-Athletics (T54)   6/12   6th 1:49:37
Madison DE ROZARIO (WA)    100 metres - Para-Athletics (T53)   5/8   Final 5th 17.60 (-0.5)
    200 metres - Para-Athletics (T53)   6/8   Final 6th 30.33(+0.7)
    400 metres - Para-Athletics (T53)   6/8   Final 6th 58.42
    800 metres - Para-Athletics (T53)   4/7   Final 4th 1:53.65
Rachael DODDS (Qld)    100 metres - Para-Athletics (T35)   5/8   Final 5th 17.03 (-0.1)
    200 metres - Para-Athletics (T35)   7/8   Final 7th 36.75 (0.0)
Jodi ELKINGTON-JONES (Elkington) (Vic)    400 metres - Para-Athletics (T37)   6/11   Ht1 4th 1:11.12; Final 6th 1:11.49
    4 x 100m - Para-Athletics (T35/T38)     Final 4th 56.32
Louise ELLERY (ACT)    Shot Put - Para-Athletics (F32/33/34)   2/14   Final 2nd 5.90m
    Club Throw - Para-Athletics (F31/32/51)   8/13   Final 8th 15.24m
Michelle ERRICHIELLO (Vic)    100 metres - Para-Athletics (T42)   5/9   Final 5th 17.20 (-0.3)
Jessica GALLAGHER (Vic)    Long Jump - Para-Athletics (F13)   5/6   Final 5th 5.03m (+0.8)
    Javelin Throw - Para-Athletics (F12/13)   6/9   Final 6th 33.56m
Madeleine HOGAN (Vic)    Javelin Throw - Para-Athletics (F46)   3/10   Final 3rd 38.85m
Torita ISAAC (Qld)    100 metres - Para-Athletics (T38)   7/11   Ht1 4th 14.67 (+0.7); Final 7th 14.50 (-0.9)
    200 metres - Para-Athletics (T38)   7/11   Ht1 4th 29.36 (+0.5); Final 7th 29.78 (-0.7)
    4 x 100m - Para-Athletics (T35/T38)     Final 4th 56.32
Rosemary LITTLE (NSW)    100 metres - Para-Athletics (T34)   3/11   Ht2 3rd 20.65 (+0.1); Final 3rd 19.95 (-0.4)
    200 metres - Para-Athletics (T34)   4/11   Ht1 1st 34.69 (+0.9); Final 4th 35.08 (+0.7)
Brydee MOORE (Vic)    Shot Put - Para-Athletics (F32/33/34)   6/14   Final 6th 6.05m
    Javelin Throw - Para-Athletics (F33/34/52/53)   10/13   Final 10th 10.55m
Katie PARRISH (Vic)    100 metres - Para-Athletics (T38)   9/11   Ht2 5th 14.75 (+0.8)
    200 metres - Para-Athletics (T38)   9/11   Ht2 4th 30.94 (+0.2)
    4 x 100m - Para-Athletics (T35/T38)     Final 4th 56.32
    Long Jump - Para-Athletics (F37/38)   11/12   Final 11th 3.82m (+0.8)
Kristy POND (NSW)    100 metres - Para-Athletics (T34)   11/11   Ht1 6th 24.58 (-0.8)
    200 metres - Para-Athletics (T34)   11/11   Ht2 5th 43.92 (-0.1)
Katherine PROUDFOOT (NSW)    Shot Put - Para-Athletics (F35/36)   4/10   Final 4th 9.76m
    Discus Throw - Para-Athletics (F35/36)   3/10   Final 3rd 25.22m
Stephanie SCHWEITZER (NSW)    Long Jump - Para-Athletics (F20)   4/8   Final 4th 4.79m (+0.4)
Erinn WALTERS (ACT)    100 metres - Para-Athletics (T35)   8/8   Final 8th 18.09 (-0.1)
    200 metres - Para-Athletics (T35)   6/8   Final 6th 36.31 (0.0)
AUSTRALIA - PARA-ATHLETICS    4 x 100m - Para-Athletics (T35/T38)   4/6   Final 4th 56.32

Overall Team Rank: 5 (282pts)

 

History Home  |  Australian Championships  |  International  |  Athletes  |  Rankings  |  Almanac  |  Records  |  Awards

 

© Paul Jenes, Peter Hamilton, David Tarbotton, Fletcher McEwen and work from Bert Gardiner Contact Us