Australian Aths History

Australia at the Games

IPC World Athletics Championships - 1994       Berlin, Germany (22-31 Jul)
1st Championships      

 
Men   Event   Position   Result
Gary ABERLEY (SA)    Shot Put - Para-Athletics (F56)   14   Final 14th 8.32m
    Discus Throw - Para-Athletics (F56)   15   Final 15th 28.98m
    Javelin Throw - Para-Athletics (F56)   12   Final 12th 23.40m
Robert BIANCUCCI (Qld)    1500 metres - Para-Athletics (T37)   19   Ht1 DNF
Fabian BLATTMAN (NSW)    400 metres - Para-Athletics (T50)   3   Final 3rd 1:30.16
    800 metres - Para-Athletics (T50)   1   Final 1st 2:56.33
    1500 metres - Para-Athletics (T50)   2   Final 2nd 5:33.52
    5,000 metres - Para-Athletics (T50)   2   Final 2nd 18:44.98
Darren COLLINS (Vic)    100 metres - Para-Athletics (T10)   2   Hts 5th 12.10(-0.3); Final 2nd 11.93(-0.3)
    200 metres - Para-Athletics (T10)   3   Ht2 2nd 24.61(-0.2); SF2 2nd 24.27(+1.8); Final 3rd 24.25(-2.1)
    400 metres - Para-Athletics (T10)   2   Ht1 1st 53.58; Final 2nd 53.07
Mark DAVIES (NT)    Shot Put - Para-Athletics (F11)   8   Final 8th 9.93m
    Discus Throw - Para-Athletics (F11)   6   Final 6th 35.26m
Michael DE SANTO (Vic)    200 metres - Para-Athletics (T51)   14   Ht1 6th 38.49(+0.9)
    400 metres - Para-Athletics (T51)   12   Ht1 4th 1:13.85
    1500 metres - Para-Athletics (T51)   11   Ht1 6th 5:19.04
Phillip DEVERAUX (NT)    Pentathlon - Para-Athletics   4   4th 1975pts (LJ 4.76m(+0.6), JT 35.76m, 100m 13.63(-0.3), DT 19.68m, 1500m 4:49.13)
    Javelin Throw - Para-Athletics (F10)   4   Final 4th 36.76m
John EDEN (ACT)    Discus Throw - Para-Athletics (F42)   1   Final 1st 38.86m
Donald 'Don' ELGIN (Vic)    4 x 100m - Para-Athletics (T42-46)     Final 1st 48.38
    High Jump - Para-Athletics (F44)   3   Final 3rd 1.50m
    Shot Put - Para-Athletics (F44)   15   Final 15th 10.21m
David EVANS (NSW)    800 metres - Para-Athletics (T46)   1   Ht1 1st 2:02.17; Final 1st 1:56.14
    1500 metres - Para-Athletics (T46)   1   Final 1st 4:05.59
    5,000 metres - Para-Athletics (T46)   3   Final 3rd 15:49.96
    4 x 100m - Para-Athletics (T42-46)     Final 1st 48.38
Michael FARRENT (SA)    Shot Put - Para-Athletics (F53)   12   Final 12th 6.30m
    Discus Throw - Para-Athletics (F53)   12   Final 12th 18.76m
    Javelin Throw - Para-Athletics (F53)   6   Final 6th 19.86m
Anton FLAVEL (ACT)    Shot Put - Para-Athletics (F20)   1   Final 1st 10.48m
Neil FULLER (SA)    100 metres - Para-Athletics (T44)   1   Ht2 1st 12.24(-1.3); Final 1st 12.12(-0.9)
    200 metres - Para-Athletics (T44)   1   Final 1st 24.24(+1.5)
    400 metres - Para-Athletics (T44)   1   Final 1st 56.71
    4 x 100m - Para-Athletics (T42-46)     Final 1st 48.38
    Long Jump - Para-Athletics (F44)   3   Final 3rd 5.29m(-0.3)
David GOODMAN (Vic)    100 metres - Para-Athletics (T12)   11   Ht3 3rd 12.03(+0.4)
    200 metres - Para-Athletics (T12)   11   Ht1 4th 24.40(+0.4)
    400 metres - Para-Athletics (T12)   5   Ht1 4th 53.49; Final 5th 53.56
Brian HARVEY (Qld)    Shot Put - Para-Athletics (F37)   3   Final 3rd 9.40m
    Discus Throw - Para-Athletics (F37)   5   Final 5th 26.26m
    Javelin Throw - Para-Athletics (F37)   2   Final 2nd 34.68m
Dan LEESON    Discus Throw - Para-Athletics (F56)   12   Final 12th 30.50m
John LINDSAY (Vic)    100 metres - Para-Athletics (T52)   3   Ht2 1st 16.18(+1.2); Final 3rd 15.93(-0.5)
    200 metres - Para-Athletics (T52)   2   Ht1 1st 29.55(+0.8); SF1 1st 28.02(+2.0); Final 2nd 27.85(-0.1)
Hamish MACDONALD (ACT)    100 metres - Para-Athletics (T35)   8   Ht2 4th 16.23(-1.9); Final 8th 16.14(-1.4)
    200 metres - Para-Athletics (T35)   9   Ht1 5th 34.32(-0.2)
    400 metres - Para-Athletics (T35)   8   Ht2 5th 1:18.88; Final 8th 1:17.92
John MCLEOD    Shot Put - Para-Athletics (F44)   14   Final 14th 10.47m
    Discus Throw - Para-Athletics (F44)   18   Final 18th 27.26m
Paul MITCHELL (WA)    800 metres - Para-Athletics (T20)   1   Final 1st 1:58.32
Brian MONG (Vic)    200 metres - Para-Athletics (T20)   3   Ht2 1st 22.76(-0.7); Final 3rd 23.12(+1.6)
    Long Jump - Para-Athletics (T20)   2   Final 2nd 5.76m(-1.1)
Michael NUGENT (Qld)    Marathon - Para-Athletics (T53)   33   33rd 1:40:33
Paul NUNNARI (NSW)    100 metres - Para-Athletics (T53)   4   Ht3 2nd 15.72(-0.2); Final 4th 15.72(+0.3)
    1500 metres - Para-Athletics (T53)   14   Ht1 6th 3:19.85; SF2 8th 3:18.23
Dino PRIOLO (SA)    100 metres - Para-Athletics (T52)   18   Ht2 7th 18.07(+1.2)
    200 metres - Para-Athletics (T52)   22   Ht2 6th 32.64(+0.5)
Sam RICKARD (NT)    400 metres - Para-Athletics (T12)   8   Ht2 2nd 53.40; Final DNS
    1500 metres - Para-Athletics (T12)   4   Final 4th 4:11.24
Russell SHORT (Vic)    Shot Put - Para-Athletics (F12)   1   Final 1st 13.37m
    Discus Throw - Para-Athletics (F12)   1   Final 1st 40.52m
Greg SMITH (Vic)    800 metres - Para-Athletics (T51)   8   Ht1 3rd 2:23.06; Final DNS
    1500 metres - Para-Athletics (T51)   4   Ht2 4th 4:31.23; Final 4th 4:29.15
    5,000 metres - Para-Athletics (T51)   1   Final 1st 14:40.69
Darren THRUPP (Qld)    100 metres - Para-Athletics (T37)   4   Ht1 3rd 12.56(-0.6); Final 4th 12.44(+1.6)
    200 metres - Para-Athletics (T37)   6   Ht1 4th 25.89(-1.1); Final 6th 25.86(-1.9)
    400 metres - Para-Athletics (T37)   4   Ht1 2nd 58.28; Final 4th 58.95
    Long Jump - Para-Athletics (F37)   1   Final 1st 5.86m(0.0)
Matthew VAN ELDIK (Qld)    Shot Put - Para-Athletics (F33)   3   Final 3rd 6.65m
    Discus Throw - Para-Athletics (F33)   2   Final 2nd 24.92m
    Javelin Throw - Para-Athletics (F33)   4   Final 4th 13.44m
Stephen WELLING    100 metres - Para-Athletics (T46)   10   Ht2 3rd 12.67(-2.4)
    4 x 100m - Para-Athletics (T42-46)     Final 1st 48.38
    Long Jump - Para-Athletics (F46)   8   Final 8th 5.50m(+0.5)
    Triple Jump - Para-Athletics (F46)   5   Final 5th 10.67m(+0.1)
AUSTRALIA - PARA-ATHLETICS    4 x 100m - Para-Athletics (T42-46)   1   Final 1st 48.38
 
Women   Event   Position   Result
Camilla DARWEN (NSW)    100 metres - Para-Athletics (T44)   3   Final 3rd 16.55(-1.1)
    Long Jump - Para-Athletics (F44)   5   Final 5th 3.19m(-2.5)
Marsha GREEN (NSW)    100 metres - Para-Athletics (T11)   2   Ht1 1st 13.15(-0.3); Final 2nd 13.67(-3.1)
    200 metres - Para-Athletics (T11)   2   Ht1 1st 27.97(+0.9); SF1 1st 27.27(+0.3); Final 2nd 27.37(-0.7)
    400 metres - Para-Athletics (T11)   2   Ht1 1st 62.41; Final 2nd 62.28
Jody HOLDBACK    100 metres - Para-Athletics (T10)   9   Hts 9th 14.83(-2.4)
    200 metres - Para-Athletics (T10)   8   Ht1 2nd 30.54(+1.2); SF1 4th 30.17(+1.5)
    400 metres - Para-Athletics (T10)   7   Ht1 3rd 1:11.39
Lisa LLORENS (ACT)    200 metres - Para-Athletics (T20)   2   Ht2 2nd 28.29(+1.0); Final 2nd 28.06(+1.2)
    Long Jump - Para-Athletics (T20)   2   Final 2nd 4.56m(+0.8)
Yvette MCLELLAN (Qld)    400 metres - Para-Athletics (T52)   7   Ht2 4th 1:09.32; Final 7th 1:08.70
    800 metres - Para-Athletics (T52)   6   Final 6th 2:18.20
Kim NEUENKIRCHEN (NSW)    Long Jump - Para-Athletics (F37)   5   Final 5th 3.28m(-0.8)
    Discus Throw - Para-Athletics (F37)   6   Final 6th 14.52m
Racquel NUGENT (Qld)    200 metres - Para-Athletics (T20)   3   Ht1 1st 28.87(+0.8); Final 3rd 28.46(+1.2)
    Long Jump - Para-Athletics (T20)   1   Final 1st 4.63m(+0.2)
Alison QUINN (NSW)    100 metres - Para-Athletics (T37)   1   Final 1st 14.56(-0.4)
    200 metres - Para-Athletics (T37)   1   Final 1st 30.08(+1.8)
    Long Jump - Para-Athletics (F37)   1   Final 1st 3.73m(+0.2)
    Javelin Throw - Para-Athletics (F37)   4   Final 4th 14.14m
Sharon RACKHAM (ACT)    200 metres - Para-Athletics (T20)   1   Ht2 1st 27.86(+1.0); Final 1st 27.59(+1.2)
    Long Jump - Para-Athletics (T20)   4   Final 4th 4.43m(-0.5)
Ann-Marie SALOTTI (SA)    Pentathlon - Para-Athletics (T/F56)   5   5th 3408pts (SP 5.78m, JT 13.14m, 200m 43.32(+0.5), DT 16.76m, 1500m 5:30.61)
    Discus Throw - Para-Athletics (F57)   4   Final 4th 16.90m
    Javelin Throw - Para-Athletics (F57)   4   Final 4th 12.38m
Louise SAUVAGE (NSW)    800 metres - Para-Athletics (T53)   1   Ht2 1st 1:51.82; Final 1st 1:53.27
    1500 metres - Para-Athletics (T53)   1   Ht1 1st 3:50.28; Final 1st 3:40.10
    5,000 metres - Para-Athletics (T53)   1   Final 1st 13:05.61
    Marathon - Para-Athletics (T53)   1   1st 1:57:14
Nicole WILKINSON (NSW)    Shot Put - Para-Athletics (F52)   3   Final 3rd 2.53m
    Discus Throw - Para-Athletics (F52)   2   Final 2nd 6.70m
    Javelin Throw - Para-Athletics (F52)   2   Final 2nd 6.68m
Jodi WILLIS-ROBERTS (Vic)    Shot Put - Para-Athletics (F11)   1   Final 1st 10.91m
    Discus Throw - Para-Athletics (F11)   2   Final 2nd 34.80m
    Javelin Throw - Para-Athletics (F11)   2   Final 2nd 24.38m
Amy WINTERS (NSW)    100 metres - Para-Athletics (T46)   2   Final 2nd 13.09(+0.4)
    200 metres - Para-Athletics (T46)   2   Ht2 2nd 27.25(+1.9); Final 2nd 26.75(-0.8)
    Long Jump - Para-Athletics (F46)   2   Final 2nd 5.17m(+1.2)



 

History Home  |  Australian Championships  |  International  |  Athletes  |  Rankings  |  Almanac  |  Records  |  Awards

 

© Paul Jenes, Peter Hamilton, David Tarbotton, Fletcher McEwen and work from Bert Gardiner Contact Us