Australian Aths History

Australia at the Games

IPC World Athletics Championships - 2002       Lille, France (20-28 Jul)
3rd Championships      

 
Men   Event   Position   Result
Shayne ALLEN (NSW)    Shot Put - Para-Athletics (F13)   12/12   Final 12th DNS
    Discus Throw - Para-Athletics (F12)   5/12   Final 5th 40.36m
Kieran AULT-CONNELL (Vic)    100 metres - Para-Athletics (T37)   9/15   Ht1 6th 12.97(+0.4)
    Long Jump - Para-Athletics (F36-38)   11/18   Final 11th 5.01m(+3.5)
Malcolm BENNETT (SA)    400 metres - Para-Athletics (T36)   6/10   Ht2 3rd 62.39; Final 6th 63.25
    1500 metres - Para-Athletics (T36)   4/8   Final 4th 5:13.83
    Shot Put - Para-Athletics (F36)   6/8   Final 6th 8.38m
Paul BENZ (SA)    100 metres - Para-Athletics (T38)   3/7   Final 3rd 12.22(+0.1)
    200 metres - Para-Athletics (T38)   5/8   Final 5th 24.84(+1.1)
    400 metres - Para-Athletics (T38)   7/11   Ht2 3rd 59.38; Final 7th 57.53
Damien BURROUGHS (ACT)    Shot Put - Para-Athletics (F37)   9/13   Final 9th 10.19m
    Discus Throw - Para-Athletics (F37)   7/16   Final 7th 39.26m
Samuel CLARK    Shot Put - Para-Athletics (F57)   9/11   Final 9th 10.70m
    Javelin Throw - Para-Athletics (F57)   9/9   Final 9th 29.72m
Richard COLMAN (Vic)    100 metres - Para-Athletics (T53)   7/20   Ht3 3rd 16.15(0.0); Final 7th 16.34(+0.4)
    200 metres - Para-Athletics (T53)   8/20   Ht2 2nd 29.71(0.0); Final 8th 29.80(-0.8)
    400 metres - Para-Athletics (T53)   3/20   Ht3 3rd 55.67; Final 3rd 55.47
    800 metres - Para-Athletics (T53)   11/11   Ht1 5th 1:53.60
Roy DANIELL (ACT)    Marathon - Para-Athletics (T13)   2/11   2nd 2:44:16
Stephen EATON (Qld)    Shot Put - Para-Athletics (F34)   3/10   Final 3rd 9.49m
    Discus Throw - Para-Athletics (F33-34)   9/13   Final 9th 25.07m
Donald 'Don' ELGIN (Vic)    Long Jump - Para-Athletics (F44)   8/11   Final 8th 5.75m(+2.6)
Rodney FARR (SA)    Shot Put - Para-Athletics (F52)   6/10   Final 6th 6.96m
    Discus Throw - Para-Athletics (F52)   3/8   Final 3rd 13.87m
    Javelin Throw - Para-Athletics (F52)   8/9   Final 8th 12.32m
Kurt FEARNLEY (NSW)    400 metres - Para-Athletics (T54)   7/20   Ht1 3rd 52.01; Final 7th 51.08
    800 metres - Para-Athletics (T54)   7/17   Ht2 2nd 1:46.53; Final 7th 1:44.50
    1500 metres - Para-Athletics (T54)   20/32   Ht2 5th 3:17.27; SF2 DNF
Heath FRANCIS (ACT)    200 metres - Para-Athletics (T46)   6/13   Ht1 3rd 23.21(+0.5); Final 6th 23.14(-1.1)
    400 metres - Para-Athletics (T46)   2/9   Ht1 3rd 51.46; Final 2nd 50.02
Neil FULLER (SA)    100 metres - Para-Athletics (T44)   5/8   Final 5th 11.92(-1.0)
    200 metres - Para-Athletics (T44)   2/8   Final 2nd 23.71(-1.7)
    400 metres - Para-Athletics (T44)   2/10   Ht1 1st 55.73; Final 2nd 53.30
Terence 'Terry' GIDDY (NSW)    Shot Put - Para-Athletics (F55)   5/15   Final 5th 9.31m
    Javelin Throw - Para-Athletics (F55)   7/11   Final 7th 22.54m
Gerrard GOSENS (Qld)    1500 metres - Para-Athletics (T11)   4/11   Ht1 2nd 4:38.19; Final 4th 4:34.20
    5,000 metres - Para-Athletics (T11)   6/9   Final 6th 16:56.94
Adrian GROGAN (NSW)    400 metres - Para-Athletics (T37)   7/9   Ht1 3rd 60.58; Final 7th 60.24
    800 metres - Para-Athletics (T37)   5/9   Ht2 2nd 2:31.44; Final 5th 2:24.10
Paul HARPUR (Qld)    100 metres - Para-Athletics (T11)   13/16   Ht2 3rd 12.56(+0.8)
    200 metres - Para-Athletics (T11)   17/19   Ht2 3rd 25.75(-0.8)
Brian HARVEY (Qld)    Shot Put - Para-Athletics (F38)   6/6   Final 6th 9.81m
    Discus Throw - Para-Athletics (F38)   6/6   Final 6th 29.22m
    Javelin Throw - Para-Athletics (F38)   5/6   Final 5th 39.55m
Gregory 'Greg' HIBBERD (ACT)    Shot Put - Para-Athletics (F34)   9/10   Final 9th 7.93m
    Discus Throw - Para-Athletics (F33-34)   10/13   Final 10th 24.11m
Lachlan JONES (Vic)    100 metres - Para-Athletics (T52)   8/9   Ht1 5th 19.28(+0.3); Final 8th 20.45(0.0)
    200 metres - Para-Athletics (T52)   7/10   Ht2 3rd 35.78(+0.1); Final 7th 36.56(0.0)
    400 metres - Para-Athletics (T52)   8/8   Final DQ
    800 metres - Para-Athletics (T52)   6/10   Ht1 4th 2:24.95; Final 6th 2:27.06
Nicholas LARIONOW (Vic)    Shot Put - Para-Athletics (F36)   4/8   Final 4th 9.12m
    Discus Throw - Para-Athletics (F36)   5/6   Final 5th 23.97m
John LINDSAY (Vic)    100 metres - Para-Athletics (T53)   2/20   Ht2 2nd 15.98(0.0); Final 2nd 15.70(+0.4)
    200 metres - Para-Athletics (T53)   20/20   Ht1 DQ
    400 metres - Para-Athletics (T53)   9/20   Ht2 3rd 56.68
Hamish MACDONALD (ACT)    Shot Put - Para-Athletics (F34)   1/10   Final 1st 10.69m
    Discus Throw - Para-Athletics (F33-34)   8/13   Final 8th 26.98m
Timothy 'Tim' MATTHEWS (Vic)    100 metres - Para-Athletics (T46)   4/17   Ht3 2nd 11.19(+0.6); Final 4th 11.12(+0.8)
    200 metres - Para-Athletics (T46)   9/13   Ht2 5th 23.39(0.0)
Leonard METEKINGE (Qld)    Shot Put - Para-Athletics (F37)   13/13   Final 13th 8.82m
    Discus Throw - Para-Athletics (F37)   16/16   Final 16th 24.09m
Andrew NEWELL (NSW)    100 metres - Para-Athletics (T20)   7/11   Ht2 2nd 11.51(0.0); Final 7th 11.43(+1.0)
Paul NUNNARI (NSW)    1500 metres - Para-Athletics (T54)   15/32   Ht3 6th 3:19.73; SF1 10th 3:28.65
    5,000 metres - Para-Athletics (T54)   10/23   Ht2 6th 11:26.39; Final 10th 12:15.62
    10,000 metres - Para-Athletics (T54)   12/18   Ht1 6th 23:51.65; Final 12th 23:25.61
    Marathon - Para-Athletics (T54)   11/52   11th 1:33:41
Frederic PERIAC (ACT)    800 metres - Para-Athletics (T54)   12/17   Ht3 4th 1:47.10
    1500 metres - Para-Athletics (T54)   9/32   Ht4 3rd 3:25.87; SF2 3rd 3:13.66; Final 9th 3:17.57
Andrew POPE (Qld)    1500 metres - Para-Athletics (T36)   7/8   Final 7th 5:41.48
Russell SHORT (Vic)    Shot Put - Para-Athletics (F13)   4/12   Final 4th 14.53m
    Discus Throw - Para-Athletics (F12)   2/12   Final 2nd 44.85m
Bryan STITFALL (WA)    Shot Put - Para-Athletics (F56)   5/9   Final 5th 9.41m
    Discus Throw - Para-Athletics (F56)   10/13   Final 10th 27.36m
    Javelin Throw - Para-Athletics (F56)   9/10   Final 9th 22.88m
Timothy SULLIVAN (Vic)    100 metres - Para-Athletics (T38)   1/7   Final 1st 11.98(+0.1)
    200 metres - Para-Athletics (T38)   1/8   Final 1st 23.41(+1.1)
    400 metres - Para-Athletics (T38)   8/11   Ht1 1st 54.47; Final DNF
Darren THRUPP (Qld)    100 metres - Para-Athletics (T37)   2/15   Ht2 1st 12.30(+0.3); Final 2nd 12.26(+0.3)
    200 metres - Para-Athletics (T37)   3/16   Ht2 1st 25.29(+1.2); Final 3rd 25.22(+0.1)
    Long Jump - Para-Athletics (F36-38)   4/18   Final 3rd 5.67m(+1.6)
Geoffrey 'Geoff' TRAPPETT (Qld)    100 metres - Para-Athletics (T54)   3/20   Ht1 2nd 14.88(+0.7); Final 3rd 14.86(0.0)
    200 metres - Para-Athletics (T54)   1/17   Ht1 1st 26.88(+1.1); Final 1st 26.17(-0.5)
    400 metres - Para-Athletics (T54)   17/20   Ht3 3rd 58.82
Bruce WALLRODT (WA)    Shot Put - Para-Athletics (F54)   1/13   Final 1st 9.12m
    Javelin Throw - Para-Athletics (F54)   5/11   Final 5th 24.90m
 
Women   Event   Position   Result
Angela BALLARD (NSW)    100 metres - Para-Athletics (T53)   1/7   Final 1st 18.17(+0.8)
    200 metres - Para-Athletics (T54)   10/10   Ht2 5th 35.50(0.0)
    400 metres - Para-Athletics (T53)   6/7   Final 6th 68.37
    800 metres - Para-Athletics (T53)   5/7   Final 5th 2:11.27
Joanne BRADSHAW (Vic)    Shot Put - Para-Athletics (F37-38)   8/15   Final 8th 8.23m
    Discus Throw - Para-Athletics (F37-38)   10/10   Final 10th 20.05m
    Javelin Throw - Para-Athletics (F35-38)   17/18   Final 17th 14.27m
Amanda FRASER (Qld)    100 metres - Para-Athletics (T37)   8/10   Ht1 4th 16.29(0.0); Final 8th 16.46(+0.5)
    Shot Put - Para-Athletics (F37-38)   10/15   Final 10th 7.87m
    Discus Throw - Para-Athletics (F37-38)   3/17   Final 3rd 24.67m
    Javelin Throw - Para-Athletics (F35-38)   13/13   Final 13th 17.13m
Julie ILES (NSW)    Shot Put - Para-Athletics (F40)   7/8   Final 7th 5.27m
    Discus Throw - Para-Athletics (F40)   6/9   Final 6th 14.95m
    Javelin Throw - Para-Athletics (F40)   5/7   Final 5th 11.39m
Lisa LLORENS (ACT)    100 metres - Para-Athletics (T20)   2/8   Final 2nd 12.84(+0.8)
    Long Jump - Para-Athletics (F20)   1/10   Final 1st 5.11m(+1.0)
Elizabeth 'Lisa' MCINTOSH (Vic)    100 metres - Para-Athletics (T37)   1/10   Ht2 1st 14.23(+0.1); Final 1st 14.15(+0.5)
    200 metres - Para-Athletics (T37)   1/9   Ht1 1st 29.50(0.0); Final 1st 29.23(+0.9)
    400 metres - Para-Athletics (T38)   3/7   Final 3rd 67.01
Louise SAUVAGE (NSW)    800 metres - Para-Athletics (T54)   1/17   Ht1 1st 2:02.67; Final 1st 1:54.06
    1500 metres - Para-Athletics (T54)   2/5   Ht1 1st 4:07.98; Final 2nd 3:45.93
    5,000 metres - Para-Athletics (T54)   2/12   Final 2nd 13:28.76
Eliza STANKOVIC (Vic)    200 metres - Para-Athletics (T54)   4/10   Ht1 2nd 32.30(+0.5); Final 4th 33.09(0.0)
    400 metres - Para-Athletics (T54)   2/12   Ht1 2nd 60.87; Final 2nd 61.50
    800 metres - Para-Athletics (T54)   6/17   Ht3 3rd 2:04.28; Final 6th 1:58.58
Meaghan STARR (NSW)    400 metres - Para-Athletics (T46)   6/13   Ht2 2nd 63.98; Final 6th 64.02
    800 metres - Para-Athletics (T46)   7/9   Ht1 4th 2:37.74; Final 7th 2:37.11
Katrina WEBB (SA)    100 metres - Para-Athletics (T38)   2/6   Final 2nd 14.49(-0.7)
    400 metres - Para-Athletics (T38)   2/7   Final 2nd 65.28
Debbie WENDT (Qld)    Shot Put - Para-Athletics (F37-38)   15/15   Final 15th 6.37m
    Discus Throw - Para-Athletics (F37-38)   8/17   Final 8th 20.94m
    Javelin Throw - Para-Athletics (F35-38)   9/18   Final 9th 18.48m
Jodi WILLIS-ROBERTS (Vic)    Shot Put - Para-Athletics (F12)   3/12   Final 3rd 11.78m
    Discus Throw - Para-Athletics (F12)   3/11   Final 3rd 36.64m



 

History Home  |  Australian Championships  |  International  |  Athletes  |  Rankings  |  Almanac  |  Records  |  Awards

 

© Paul Jenes, Peter Hamilton, David Tarbotton, Fletcher McEwen and work from Bert Gardiner Contact Us