Australian Aths History

Australia at the Games

IPC World Athletics Championships - 2006       Assen, Netherlands (2-10 Sep)
4th Championships      

 
Men   Event   Position   Result
Michael ARMSTRONG (ACT)    100 metres - Para-Athletics (T46)   13/25   Ht4 5th 11.79(+1.0); SF1 7th 11.81(+0.9)
    200 metres - Para-Athletics (T46)   19/27   Ht2 6th 24.33(+0.8)
Patrick BAKER (NSW)    Marathon - Para-Athletics (T54)   46/56   46th 1:59:29
Malcolm BENNETT (SA)    400 metres - Para-Athletics (T36)   11/11   Ht2 6th 68.79
    1500 metres - Para-Athletics (T36)   10/11   Final 10th 5:22.63
Paul BENZ (SA)    200 metres - Para-Athletics (T38)   12/16   Ht1 4th 25.41(+1.7)
    400 metres - Para-Athletics (T38)   11/13   Ht2 5th 57.31
    4 x 100m - Para-Athletics (T35-38)     Final 1st 46.18
    4 x 400m - Para-Athletics (T35-38)     Final 1st 3:44.34
Jonathan BERNARD (Qld)    200 metres - Para-Athletics (T12)   11/23   Ht6 2nd 23.73(+1.0); SF3 4th 24.18(+0.3)
    400 metres - Para-Athletics (T12)   7/22   Ht5 2nd 53.60; SF3 3rd 53.77; FinalB 3rd 54.91
Damien BURROUGHS (ACT)    Shot Put - Para-Athletics (F37)   9/11   Final 9th 9.84m
    Discus Throw - Para-Athletics (F37)   8/11   Final 8th 41.59m
    Javelin Throw - Para-Athletics (F37)   9/9   Final 9th 27.00m
Matthew CAMERON (Qld)    100 metres - Para-Athletics (T54)   24/32   Ht2 6th 15.90(-1.0)
    200 metres - Para-Athletics (T54)   27/32   Ht2 6th 28.46(+1.3)
    400 metres - Para-Athletics (T54)   20/32   Ht3 6th 55.78
    4 x 100m - Para-Athletics (T53-54)     Ht2 2nd 55.75
    4 x 400m - Para-Athletics (T53-54)     Ht1 DQ (Rule 170.14)
Aaron CHATMAN (Qld)    High Jump - Para-Athletics (F46)   2/9   Final 2nd 2.01m
Richard COLMAN (Vic)    200 metres - Para-Athletics (T53)   6/21   Ht1 2nd 27.37(+0.4); Final 6th 27.47(-0.7)
    400 metres - Para-Athletics (T53)   11/23   Ht3 5th 57.57
    800 metres - Para-Athletics (T53)   3/18   Ht3 1st 1:47.04; Final 3rd 1:48.02
    1500 metres - Para-Athletics (T54)   20/38   Ht4 2nd 3:37.09; Ht2 4th 3:31.33
    4 x 100m - Para-Athletics (T53-54)     Ht2 2nd 55.75
    4 x 400m - Para-Athletics (T53-54)     Ht1 DQ (Rule 170.14)
Donald 'Don' ELGIN (Vic)    4 x 100m - Para-Athletics (T42-46)     Final 4th 48.18
    Pentathlon - Para-Athletics (P44)   6/9   6th 3614pts (LG 5.12m(-0.5), SP 12.75m, 100m 13.42(+1.2), DT 37.32m, 400m 1:12.46)
    Shot Put - Para-Athletics (F44)   10/11   Final 10th 12.33m
    Discus Throw - Para-Athletics (F44)   6/11   Final 6th 40.23m
Rodney FARR (SA)    Shot Put - Para-Athletics (F52)   2/10   Final 2nd 8.89m
    Discus Throw - Para-Athletics (F52)   2/9   Final 2nd 16.81m
    Javelin Throw - Para-Athletics (F52)   5/8   Final 5th 15.46m
Kurt FEARNLEY (NSW)    800 metres - Para-Athletics (T54)   1/26   Ht2 1st 1:44.01; SF1 1st 1:45.87; Final 1st 1:38.91
    1500 metres - Para-Athletics (T54)   3/38   Ht1 1st 3:16.77; SF3 1st 3:10.54; Final 3rd 3:16.09
    5,000 metres - Para-Athletics (T54)   1/35   Ht2 1st 12:09.99; SF1 1st 11:11.60; Final 1st 11:20.56
    Marathon - Para-Athletics (T54)   1/56   1st 1:28:16
    4 x 100m - Para-Athletics (T53-54)     Ht2 2nd 55.75
    4 x 400m - Para-Athletics (T53-54)     Ht1 DQ (Rule 170.14)
Heath FRANCIS (ACT)    100 metres - Para-Athletics (T46)   1/25   Ht1 6th 11.24(+1.0); SF2 1st 11.36; Final 1st 11.15(-0.6)
    200 metres - Para-Athletics (T46)   1/27   Ht3 1st 22.77(+1.8); SF1 1st 22.52(+0.6); Final 1st 22.32(+0.8)
    400 metres - Para-Athletics (T46)   1/21   Ht2 2nd 51.17; Final 1st 49.40
    4 x 100m - Para-Athletics (T42-46)     Final 4th 48.18
Gerrard GOSENS (Qld)    1500 metres - Para-Athletics (T11)   5/10   Ht1 4th 4:34.17; Final 5th 4:25.81
Benjamin HALL (SA)    200 metres - Para-Athletics (T37)   13/15   Ht2 8th 26.42(+1.0)
    400 metres - Para-Athletics (T37)   7/8   Final 7th 63.19
Gregory 'Greg' HIBBERD (ACT)    Shot Put - Para-Athletics (F34)   3/6   Final 3rd 10.07m
    Discus Throw - Para-Athletics (F33/34)   9/12   Final 9th 25.66m
Nicholas LARIONOW (Vic)    Shot Put - Para-Athletics (F36)   7/9   Final 7th 10.22m
    Discus Throw - Para-Athletics (F36)   8/8   Final 8th 26.29m
Hamish MACDONALD (ACT)    Shot Put - Para-Athletics (F34)   1/6   Final 1st 10.52m
    Discus Throw - Para-Athletics (F33/34)   6/12   Final 6th 30.75m
Timothy 'Tim' MATTHEWS (Vic)    100 metres - Para-Athletics (T46)   11/25   Ht3 3rd 11.70(+0.9); SF1 6th 11.80(+0.9)
    4 x 100m - Para-Athletics (T42-46)     Final 4th 48.18
Wade MCMAHON (ACT)    Javelin Throw - Para-Athletics (F37)   3/9   Final 3rd 44.89m
James MILLS (Qld)    100 metres - Para-Athletics (T12)   17/21   Ht6 3rd 12.27(+2.0)
    200 metres - Para-Athletics (T12)   20/23   Ht3 3rd 25.70(+0.3)
    400 metres - Para-Athletics (T12)   17/22   Ht1 3rd 58.70
Christopher MULLINS (Vic)    400 metres - Para-Athletics (T38)   7/13   Ht1 4th 54.89; Final 7th 54.95
    4 x 400m - Para-Athletics (T35-38)     Final 1st 3:44.34
Richard NICHOLSON (ACT)    100 metres - Para-Athletics (T54)   21/32   Ht3 5th 15.75(+0.1)
    200 metres - Para-Athletics (T54)   14/32   Ht1 5th 26.83(+1.5); SF2 7th 27.85(-0.7)
    400 metres - Para-Athletics (T54)   26/32   Ht4 8th 58.47
    Marathon - Para-Athletics (T54)   56/56   DNF
    4 x 100m - Para-Athletics (T53-54)     Ht2 2nd 55.75
    4 x 400m - Para-Athletics (T53-54)     Ht1 DQ (Rule 170.14)
Paul NUNNARI (NSW)    Marathon - Para-Athletics (T54)   42/56   42nd 1:53:43
Evan O'HANLON (ACT)    100 metres - Para-Athletics (T38)   13/13   Ht2 DQ (162.7)
    200 metres - Para-Athletics (T38)   3/16   Ht3 2nd 23.82(+0.3); Final 3rd 23.44(+0.7)
    4 x 100m - Para-Athletics (T35-38)     Final 1st 46.18
    4 x 400m - Para-Athletics (T35-38)     Final 1st 3:44.34
Paul RAISON (Qld)    4 x 100m - Para-Athletics (T42-46)     Final 4th 48.18
    Shot Put - Para-Athletics (F44)   7/11   Final 7th 13.95m
    Discus Throw - Para-Athletics (F44)   7/11   Final 7th 38.48m
Russell SHORT (Vic)    Shot Put - Para-Athletics (F12)   2/8   Final 2nd 15.57m
    Discus Throw - Para-Athletics (F12)   5/10   Final 5th 41.33m
Ian SPEED (Vic)    400 metres - Para-Athletics (T12)   10/22   Ht4 2nd 54.66; SF1 2nd 54.55
    800 metres - Para-Athletics (T12)   7/12   Ht1 4th 2:04.26
Bryan STITFALL (WA)    Shot Put - Para-Athletics (F56)   5/6   Final 5th 9.74m
    Discus Throw - Para-Athletics (F56)   6/8   Final 6th 30.06m
Timothy SULLIVAN (Vic)    100 metres - Para-Athletics (T38)   1/13   Ht1 1st 11.53(-0.6); Final 1st 11.38(+1.3)
    200 metres - Para-Athletics (T38)   1/16   Ht2 1st 23.69(+1.8); Final 1st 23.03(+0.7)
    400 metres - Para-Athletics (T38)   1/13   Ht1 1st 51.99; Final 1st 51.38
    4 x 100m - Para-Athletics (T35-38)     Final 1st 46.18
    4 x 400m - Para-Athletics (T35-38)     Final 1st 3:44.34
Darren THRUPP (Qld)    100 metres - Para-Athletics (T37)   3/22   Ht2 1st 12.41(0.0); Final 3rd 12.42(-0.7)
    4 x 100m - Para-Athletics (T35-38)     Final 1st 46.18
    Long Jump - Para-Athletics (F37)   1/10   Final 1st 5.61m(-0.2)
AUSTRALIA - PARA-ATHLETICS    4 x 100m - Para-Athletics (T35-38)   1/8   Final 1st 46.18
    4 x 100m - Para-Athletics (T42-46)   4/4   Final 4th 48.18
    4 x 100m - Para-Athletics (T53-54)   5/12   Ht2 2nd 55.75
    4 x 400m - Para-Athletics (T35-38)   1/7   Final 1st 3:44.34
    4 x 400m - Para-Athletics (T53-54)   10/10   Ht1 DQ (Rule 170.14)
 
Women   Event   Position   Result
Sybilla AUSTIN (Qld)    100 metres - Para-Athletics (T53)   16/16   Ht3 6th 23.48(+1.7)
    200 metres - Para-Athletics (T53)   14/16   Ht2 7th 43.01(-0.6)
Angela BALLARD (NSW)    100 metres - Para-Athletics (T53)   6/16   Ht1 1st 18.20(+0.3); Final 6th 18.71(-0.1)
    200 metres - Para-Athletics (T53)   6/14   Ht1 4th 33.68(0.0); Final 6th 32.25(+1.9)
    400 metres - Para-Athletics (T53)   5/13   Ht1 5th 64.09; Final 5th 61.78
    800 metres - Para-Athletics (T53)   5/8   Final 5th 2:12.45
Gemma BUCHHOLZ (Qld)    100 metres - Para-Athletics (T52)   4/6   Final 4th 23.87(+2.0)
    200 metres - Para-Athletics (T52)   4/6   Final 4th 44.43(-0.7)
Amanda FRASER (Qld)    Shot Put - Para-Athletics (F37)   2/11   Final 2nd 10.19m
    Discus Throw - Para-Athletics (F37)   1/11   Final 1st 30.37m
Elizabeth 'Lisa' MCINTOSH (Vic)    100 metres - Para-Athletics (T37)   1/11   Ht2 1st 14.13(-0.7); Final 1st 14.32(+0.8)
    200 metres - Para-Athletics (T37)   1/12   Ht1 1st 29.21(+1.6); Final 1st 29.83(+1.6)
Katherine PROUDFOOT (NSW)    100 metres - Para-Athletics (T36)   3/8   Final 3rd 15.20(+1.8)
    Shot Put - Para-Athletics (F35/36)   2/10   Final 2nd 8.59m
    Discus Throw - Para-Athletics (F35/36/38)   3/14   Final 3rd 20.86m
    Javelin Throw - Para-Athletics (F35/36/38)   5/7   Final 5th 17.35m
Eliza STANKOVIC (Vic)    200 metres - Para-Athletics (T54)   4/15   Ht1 3rd 30.92(0.0); Final 4th 31.27(+1.4)
    400 metres - Para-Athletics (T54)   4/19   Ht1 2nd 57.96; Final 4th 56.57
    800 metres - Para-Athletics (T54)   3/18   Ht2 2nd 2:00.38; Final 3rd 1:55.76
    1500 metres - Para-Athletics (T54)   6/15   Ht2 3rd 3:43.65; Final 6th 3:44.61
Yen TRAN (NSW)    100 metres - Para-Athletics (T53)   14/16   Ht2 4th 20.81(+0.8)
    200 metres - Para-Athletics (T53)   13/14   Ht2 6th 38.99(-0.6)
Debbie WENDT (Qld)    Discus Throw - Para-Athletics (F37)   6/11   Final 6th 22.27m
    Javelin Throw - Para-Athletics (F37)   5/7   Final 5th 20.88m
Jodi WILLIS-ROBERTS (Vic)    Shot Put - Para-Athletics (F12)   7/10   Final 7th 10.10m
    Discus Throw - Para-Athletics (F12)   5/7   Final 5th 34.16m
Christine WOLF (NSW)    100 metres - Para-Athletics (T42)   3/6   Final 3rd 17.42(+0.1)
    Long Jump - Para-Athletics (F42)   5/8   Final 5th 3.25m(-1.8)



 

History Home  |  Australian Championships  |  International  |  Athletes  |  Rankings  |  Almanac  |  Records  |  Awards

 

© Paul Jenes, Peter Hamilton, David Tarbotton, Fletcher McEwen and work from Bert Gardiner Contact Us