Australian Aths History

Australia at the Games

IPC World Athletics Championships - 2011       Christchurch, New Zealand (21-30 Jan)
5th Championships      

 
Men   Event   Position   Result
Daniel BERRY (NSW)    800 metres - Para-Athletics (T36)   9/11   Ht1 5th 2:30.60
    1500 metres - Para-Athletics (T36)   7/9   Final 7th 4:56.93
Damien BOWEN (NSW)    100 metres - Para-Athletics (T34)   10/10   Ht1 5th 21.72 (-1.2)
    Shot Put - Para-Athletics (F34)   8/13   Final 8th 9.79m
    Javelin Throw - Para-Athletics (F33/34)   4/13   Final 4th 30.90m
Matthew CAMERON (Qld)    100 metres - Para-Athletics (T54)   21/32   Ht2 5th 15.69 (+0.3)
    200 metres - Para-Athletics (T54)   18/32   Ht2 5th 27.56 (-0.7)
    4 x 400m - Para-Athletics (T53/54)     Ht1 DQ (Rule 170.14)
Sam CARTER (Qld)    100 metres - Para-Athletics (T54)   23/32   Ht4 7th 15.88 (-0.2)
    200 metres - Para-Athletics (T54)   20/32   Ht4 7th 27.64 (+0.0)
    400 metres - Para-Athletics (T54)   24/31   Ht2 6th 53.93
Richard COLMAN (Vic)    200 metres - Para-Athletics (T53)   5/11   Ht1 3rd 28.70 (+0.4); Final 5th 27.48 (-1.0)
    400 metres - Para-Athletics (T53)   2/13   Ht2 1st 51.24; Final 2nd 49.93
    800 metres - Para-Athletics (T53)   1/6   Final 1st 1:41.58
    1500 metres - Para-Athletics (T54)   4/26   Ht3 4th 3:11.81; Final 4th 3:11.77
    4 x 400m - Para-Athletics (T53/54)     Ht1 DQ (Rule 170.14)
Kurt FEARNLEY (NSW)    Marathon - Para-Athletics (T54)   1/34   1st 1:31:09
Gerrard GOSENS (Qld)    1500 metres - Para-Athletics (T11)   8/12   Ht2 4th 4:27.99
    5,000 metres - Para-Athletics (T11)   12/12   Ht1 DQ (Rule 164.2.2)
Sam HARDING (WA)    800 metres - Para-Athletics (T13)   5/8   Final 5th 2:00.28
Nicholas HUM (Vic)    Long Jump - Para-Athletics (F20)   5/16   Final 5th 6.55m (-0.4)
Jake LAPPIN (Vic)    400 metres - Para-Athletics (T54)   12/31   Ht4 4th 50.14; SF2 6th 49.84
    800 metres - Para-Athletics (T54)   15/24   Ht2 4th 1:42.37
    1500 metres - Para-Athletics (T54)   10/26   Ht2 3rd 3:30.70; Final 10th 3:50.27
    4 x 400m - Para-Athletics (T53/54)     Ht1 DQ (Rule 170.14)
Hamish MACDONALD (ACT)    Shot Put - Para-Athletics (F34)   6/13   Final 6th 10.18m
Brett MCARTHUR (Vic)    Marathon - Para-Athletics (T54)   20/34   20th 1:42:14
Sam MCINTOSH (Vic)    100 metres - Para-Athletics (T52)   5/6   Final 5th 18.52 (-0.1)
    200 metres - Para-Athletics (T52)   6/8   Final 6th 34.31 (+0.3)
    400 metres - Para-Athletics (T52)   8/8   Final 8th 68.96
Wade MCMAHON (ACT)    4 x 100m - Para-Athletics (T35-38)     Final 3rd 46.07
    Javelin Throw - Para-Athletics (F37/38)   4/7   Final 4th 43.96m
Christopher MULLINS (Vic)    100 metres - Para-Athletics (T38)   10/12   Ht2 6th 12.56 (0.0)
    400 metres - Para-Athletics (T38)   6/9   Ht2 3rd 62.36; Final 6th 55.44
Richard NICHOLSON (ACT)    100 metres - Para-Athletics (T54)   26/32   Ht1 6th 16.04 (+0.9)
    200 metres - Para-Athletics (T54)   16/32   Ht3 4th 27.19 (-1.1)
    400 metres - Para-Athletics (T54)   18/31   Ht1 4th 51.57
    Marathon - Para-Athletics (T54)   34/34   DNF
    4 x 400m - Para-Athletics (T53/54)     Ht1 DQ (Rule 170.14)
Evan O'HANLON (ACT)    100 metres - Para-Athletics (T38)   1/12   Ht2 1st 11.21 (0.0); Final 1st 11.14 (-0.4)
    200 metres - Para-Athletics (T38)   1/12   Ht2 1st 23.03 (+0.0); Final 1st 22.31 (-0.4)
    400 metres - Para-Athletics (T38)   2/7   Ht2 4th 62.91; Final 2nd 49.72
    4 x 100m - Para-Athletics (T35-38)     Final 3rd 46.07
    Long Jump - Para-Athletics (F37/38)   4/9   Final 4th 6.01m (0.0)
Tim PAGE (NSW)    1500 metres - Para-Athletics (T20)   2/17   Ht2 3rd 4:08.40; Final 2nd 3:59.22
Simon PATMORE (Qld)    100 metres - Para-Athletics (T46)   8/14   Ht2 2nd 11.38 (+0.1); Final DQ (Rule 162.7)
    200 metres - Para-Athletics (T46)   3/11   Ht1 1st 22.52 (+0.3); Final 3rd 22.43 (+1.4)
    4 x 100m - Para-Athletics (T42-46)     Final DQ (Rule 170.5.19.4)
Mitchell PINK (NSW)    100 metres - Para-Athletics (T38)   12/12   Ht1 6th 12.85 (0.0)
    Long Jump - Para-Athletics (F37/38)   8/9   Final 8th 5.19m (-0.6)
Scott REARDON (ACT)    100 metres - Para-Athletics (T42)   4/7   Final 4th 13.45 (+0.1)
    200 metres - Para-Athletics (T42)   5/8   Final 5th 28.39 (+1.8)
    4 x 100m - Para-Athletics (T42-46)     Final DQ (Rule 170.5.19.4)
Michael ROEGER (SA)    800 metres - Para-Athletics (T46)   4/8   Final 4th 1:55.54
    1500 metres - Para-Athletics (T46)   7/10   Final 7th 4:02.71
    4 x 100m - Para-Athletics (T42-46)     Final DQ (Rule 170.5.19.4)
Brad SCOTT (WA)    400 metres - Para-Athletics (T37)   4/7   Final 4th 54.59
    800 metres - Para-Athletics (T37)   2/4   Final 2nd 2:03.25
    4 x 100m - Para-Athletics (T35-38)     Final 3rd 46.07
Russell SHORT (Vic)    Shot Put - Para-Athletics (F12)   2/5   Final 2nd 14.22m
    Discus Throw - Para-Athletics (F12)   4/7   Final 4th 40.58m
Timothy SULLIVAN (Vic)    200 metres - Para-Athletics (T38)   4/12   Ht1 3rd 24.07 (0.0); Final 4th 23.79 (-0.4)
    400 metres - Para-Athletics (T38)   3/9   Ht1 3rd 56.80; Final 3rd 53.42
    4 x 100m - Para-Athletics (T35-38)     Final 3rd 46.07
Jack SWIFT (Vic)    100 metres - Para-Athletics (T44)   15/17   Ht3 6th 12.51 (+0.3)
    400 metres - Para-Athletics (T44)   4/7   Final 4th 56.76
    4 x 100m - Para-Athletics (T42-46)     Final DQ (Rule 170.5.19.4)
Dean TURNER (NSW)    Long Jump - Para-Athletics (F20)   13/16   Final 13th 5.87m (+1.0)
AUSTRALIA - PARA-ATHLETICS    4 x 100m - Para-Athletics (T35-38)   3/5   Final 3rd 46.07
    4 x 100m - Para-Athletics (T42-46)   7/7   Final DQ (Rule 170.5.19.4)
    4 x 400m - Para-Athletics (T53/54)   8/8   Ht1 DQ (Rule 163.3)
 
Women   Event   Position   Result
Angela BALLARD (NSW)    100 metres - Para-Athletics (T53)   10/10   Ht1 5th 19.56 (+0.0)
    200 metres - Para-Athletics (T53)   8/10   Ht1 5th 33.68 (-0.4); Final 8th 33.87 (-0.6)
    400 metres - Para-Athletics (T53)   6/9   Ht1 4th 1:04.04; Final 6th 1:08.09
Carlee BEATTIE (Qld)    100 metres - Para-Athletics (T46)   3/10   Ht2 2nd 12.94(+0.4); Final 3rd 12.90(-0.5)
    200 metres - Para-Athletics (T46)   7/11   Ht1 1st 26.37(-0.3); Final 7th 26.81(-0.6)
    Long Jump - Para-Athletics (F44/46)   2/10   Final 2nd 5.55m (+1.3)
Georgia BEIKOFF (NSW)    4 x 100m - Para-Athletics (T35-38)     Final 6th 59.72
    Long Jump - Para-Athletics (F38)   15/15   Final DNS
    Javelin Throw - Para-Athletics (F38)   7/13   Final 7th 24.72m
Angelique BOOTH (NSW)    200 metres - Para-Athletics (T13)   9/11   Ht3 3rd 28.20(-1.0)
    400 metres - Para-Athletics (T13)   5/9   Ht1 2nd 64.11
Kelly CARTWRIGHT (Vic)    100 metres - Para-Athletics (T42)   1/8   Final 1st 16.46 (+0.2)
    Long Jump - Para-Athletics (T42)   1/6   Final 1st 4.19m (+0.1)
Madison DE ROZARIO (WA)    100 metres - Para-Athletics (T53)   5/10   Ht2 4th 17.90 (-0.4); Final 5th 18.09 (-0.6)
    200 metres - Para-Athletics (T53)   5/10   Ht2 3rd 31.85 (-0.7); Final 5th 31.60 (-0.6)
    400 metres - Para-Athletics (T53)   5/9   Ht2 1st 57.65; Final 5th 62.39
Rachael DODDS (Qld)    100 metres - Para-Athletics (T35)   2/7   Final 2nd 17.48 (-2.4)
    200 metres - Para-Athletics (T35)   1/6   Final 1st 36.78 (+0.6)
Jodi ELKINGTON-JONES (Elkington) (Vic)    100 metres - Para-Athletics (T37)   8/12   Ht1 5th 14.96 (-0.5); Final 8th 15.06 (+0.9)
    200 metres - Para-Athletics (T37)   13/17   Ht3 4th 32.03 (+0.4)
    400 metres - Para-Athletics (T37)   4/10   Ht1 2nd 1:13.25; Final 4th 1:12.16
    4 x 100m - Para-Athletics (T35-38)     Final 6th 59.72
Louise ELLERY (ACT)    Shot Put - Para-Athletics (F32/33/34)   3/14   Final 3rd 6.31m
    Club Throw - Para-Athletics (F31/32/51)   5/8   Final 5th 15.00m
Michelle ERRICHIELLO (Vic)    100 metres - Para-Athletics (T42)   4/8   Final 4th 17.58 (+0.2)
    Long Jump - Para-Athletics (F42)   6/6   Final 6th 3.29m (+0.8)
Jessica GALLAGHER (Vic)    Long Jump - Para-Athletics (F13)   2/11   Final 2nd 5.51m (+4.6)
    Javelin Throw - Para-Athletics (F13)   3/9   Final 3rd 33.75m
Madeleine HOGAN (Vic)    Javelin Throw - Para-Athletics (F46)   1/7   Final 1st 37.79m
Morgan MCALLISTER (Qld)    400 metres - Para-Athletics (T37)   7/10   Ht2 4th 1:18.49; Final 7th 1:17.12
    4 x 100m - Para-Athletics (T35-38)     Final 6th 59.72
Jamie MCINERNEY (SA)    4 x 100m - Para-Athletics (T35-38)     Final 6th 59.72
    Long Jump - Para-Athletics (F38)   11/15   Final 11th 3.28m (-1.8)
Jemima MOORE (Vic)    100 metres - Para-Athletics (T54)   8/9   Ht2 4th 18.66 (+0.4); Final 8th 18.78 (-0.2)
    200 metres - Para-Athletics (T54)   8/8   Final 8th 33.83 (-1.1)
    400 metres - Para-Athletics (T54)   10/10   Ht1 5th 1:04.71
    1500 metres - Para-Athletics (T54)   9/12   Ht2 6th 3:48.10; Final 9th 3:42.83
Katherine PROUDFOOT (NSW)    Shot Put - Para-Athletics (F35/36)   4/7   Final 4th 9.13m
    Discus Throw - Para-Athletics (F35/36)   3/7   Final 3rd 24.52m
Noni THOMPSON (Vic)    Shot Put - Para-Athletics (F35/36)   6/7   Final 6th 7.98m
    Discus Throw - Para-Athletics (F35/36)   7/7   Final 7th 18.76m
Nicole VERNON (Qld)    Shot Put - Para-Athletics (F20)   5/11   Final 5th 9.96m
Erinn WALTERS (ACT)    100 metres - Para-Athletics (T35)   6/7   Final 6th 18.98 (-2.4)
    200 metres - Para-Athletics (T35)   4/6   Final 4th 40.05 (+0.6)
AUSTRALIA - PARA-ATHLETICS    4 x 100m - Para-Athletics (T35-38)   6/6   Final 6th 59.72

Overall Team Rank: 6 (316pts)

 

History Home  |  Australian Championships  |  International  |  Athletes  |  Rankings  |  Almanac  |  Records  |  Awards

 

© Paul Jenes, Peter Hamilton, David Tarbotton, Fletcher McEwen and work from Bert Gardiner Contact Us