Australian Aths History

Australia at the Games

World Championships - 2013       Moscow, Russia (10-18 Aug)
14th Championships      

 
Men   Event   Position   Result
Alexander 'Alex' BECK (Qld)    4 x 400 metres     Ht3 2nd 3:02.48; Final 8th 3:02.26
Dane BIRD-SMITH (Qld)    20 km Walk   11/64   11th 1:23:06
Collis BIRMINGHAM (Vic)    10,000 metres   24/35   Final 24th 28:44.82
Craig BURNS (Qld)    4 x 400 metres     Ht3 2nd 3:02.48; Final 8th 3:02.26
Rhydian COWLEY (Vic)    20 km Walk   50/64   50th 1:33:35
Martin DENT (ACT)    Marathon   23/70   23rd 2:17:11
Christopher 'Chris' ERICKSON (Vic)    50 km Walk   16/61   16th 3:49:41
Shawn FORREST (Vic)    Marathon   50/70   50th 2:39:09
Jarrod GEDDES (NSW)    4 x 100 metres     Ht3 DNF
Benn HARRADINE (NSW)    Discus Throw   20/30   Qual 59.58m DNQ
Nicholas HOUGH (NSW)    4 x 100 metres     Did not compete
Fabrice LAPIERRE (NSW)    Long Jump   29/29   Qual NM
Tim LEATHART (NSW)    4 x 100 metres     Ht3 DNF
Andrew MCCABE (Qld)    4 x 100 metres     Ht3 DNF
Isaac NTIAMOAH (NSW)    4 x 100 metres     Did not compete
Ben OFFEREINS (WA)    4 x 400 metres     Did not compete
Hamish PEACOCK (Tas)    Javelin Throw   27/33   Qual 76.33m DNQ
Joshua RALPH (NSW)    4 x 400 metres     Did not compete
Ian RAYSON (NSW)    50 km Walk   61/61   DQ Rule 230.6(a)
Brett ROBINSON (ACT)    5,000 metres   15/31   Ht1 7th 13:25.38; Final 15th 14:03.77
Joshua ROSS (NSW)    200 metres   45/56   Ht2 7th 21.45(-0.2)
    4 x 100 metres     Ht3 DNF
Alexander ROWE (Vic)    800 metres   13/49   Ht5 4th 1:45.96; SF1 6th 1:45.80
Steven SOLOMON (NSW)    4 x 400 metres     Ht3 2nd 3:02.48; Final 8th 3:02.26
Ben ST LAWRENCE (NSW)    5,000 metres   18/31   Ht2 8th 13:33.64
    10,000 metres   35/35   Final DNS
Brandon STARC (NSW)    High Jump   25/34   Qual 2.17m DNQ
Jared TALLENT (Vic)    50 km Walk   3/61   3rd 3:40:03
Tristan THOMAS (Tas)    400 metres Hurdles   18/37   Ht1 6th 49.80; SF1 7th 49.91
    4 x 400 metres     Ht3 2nd 3:02.48; Final 8th 3:02.26
Julian WRUCK (Qld)    Discus Throw   11/30   Qual 62.48m; Final 11th 62.40
TEAM    4 x 100 metres   19/19   Ht3 DNF
    4 x 400 metres   8/24   Ht3 2nd 3:02.48; Final 8th 3:02.26
 
Women   Event   Position   Result
Jackie ARESON (Qld)    5,000 metres   15/22   Ht2 8th 15:40.21; Final 15th 16:08.32
Melissa BREEN (ACT)    100 metres   27/46   Ht3 5th 11.47(-0.5)
    200 metres   39/50   Ht4 7th 23.95(0.0)
Zoe BUCKMAN (ACT)    1500 metres   7/37   Ht2 1st 4:06.99; SF1 1st 4:04.82; Final 7th 4:05.77
Nicole 'Nikki' CHAPPLE (Vic)    Marathon   45/72   45th 3:05:49
Jane FARDELL (NSW)    Marathon   72/72   DNF
Kelly HETHERINGTON (Vic)    800 metres   22/32   Ht4 5th 2:01.57
Tanya HOLLIDAY (SA)    20 km Walk   45/62   45th 1:35:18
Caitlin JONES (Sargent) (Qld)    400 metres   28/36   Ht5 6th 52.63
Regan LAMBLE (Vic)    20 km Walk     Did not compete (travelled, entry not confirmed)
Kimberly MICKLE (WA)    Javelin Throw   2/27   Qual 65.73m; Final 2nd 66.60m
Kathryn MITCHELL (Vic)    Javelin Throw   5/27   Qual 62.80m; Final 5th 63.77m
Sally PEARSON (McLellan) (Qld)    100 metres Hurdles   2/37   Ht2 1st 12.62(-0.5); SF3 1st 12.50(-0.7); Final 2nd 12.50(-0.6)
Jessica ROTHWELL (Vic)    20 km Walk   54/62   54th 1:38:03
Lauren SHELLEY (WA)    Marathon   40/72   40th 2:55:40
Dani STEVENS (Samuels) (NSW)    Discus Throw   10/26   Qual 62.85m; Final 10th 62.42m
Lara TAMSETT (NSW)    10,000 metres   19/19   Final DNF
Jessica TRENGOVE (SA)    Marathon   11/72   11th 2:37:11
Lauren WELLS (Boden) (ACT)    400 metres Hurdles   14/32   Ht3 4th 55.37; SF2 7th 55.75

Overall Team Rank: 15 (27pts)
Men's Team Rank: 28 (7pts)
Women's Team Rank: 10 (20pts)

1784 athletes participated from 203 countries

 

History Home  |  Australian Championships  |  International  |  Athletes  |  Rankings  |  Almanac  |  Records  |  Awards

 

© Paul Jenes, Peter Hamilton, David Tarbotton, Fletcher McEwen and work from Bert Gardiner Contact Us