Australian Aths History

Australia at the Games

World Junior Championships - 2014       Eugene, USA (22-27 Jul)
15th Championship      

 
Men   Event   Position   Result
Joel BADEN (Vic)    High Jump   8/24   Qual 2.14m; Final 8th 2.17m
Ryan BEDFORD (Qld)    200 metres   38/68   Ht7 7th 21.55(+0.6)
    4 x 100 metres     Did not run
Nathan BRILL (Vic)    10,000 metres Walk   17/37   17th 42:54.39
Joshua CLARKE (NSW)    100 metres   20/52   Ht2 2nd 10.36(+1.4); SF3 4th 10.79(-1.6)
    4 x 100 metres     Ht2 4th 40.18; Final 7th 40.09
Bryce COLLINS (NSW)    400 metres Hurdles   17/58   Ht3 3rd 52.40; SF2 6th 52.62
Anthony COLLUM (NSW)    4 x 100 metres     Ht2 4th 40.18; Final 7th 40.09
Mitchell COOPER (Qld)    Discus Throw (1.75kg)   6/29   Qual 59.31m; Final 6th 61.77m
Matthew DE BRUIN (Vic)    110 metres Hurdles (99.0cm)   18/55   Ht1 3rd 13.87(+0.1); SF2 7th 13.99(-0.3)
Matthew DENNY (Qld)    Discus Throw (1.75kg)   4/29   Qual 62.38m; Final 4th 62.73m
    Hammer Throw (6kg)   23/27   Qual 69.16m DNQ
Jacob DESPARD (Tas)    4 x 100 metres     Ht2 4th 40.18; Final 7th 40.09
Cedric DUBLER (Qld)    Decathlon (Jnr)   2/34   2nd 8094pts (10.80(+0.5), 7.35m(+2.0), 15.50m, 1.94m, 49.00, 14.23(-0.1), 48.55m, 4.40m, 60.56m, 4:42.10)
Dan FORSYTH (Qld)    4 x 400 metres     Ht1 3rd 3:09.22; Final 5th 3:06.80 (ran final only)
Christian FOSTER (NSW)    4 x 400 metres     Did not run
Jack HICKING (NSW)    Pole Vault   7/30   Qual 5.20m; Final 7th 5.40m
James KALUSCHKE (Qld)    4 x 400 metres     Ht1 3rd 3:09.22; Final 5th 3:06.80 (ran heat only)
James KERMOND (NSW)    200 metres   28/68   Ht6 4th 21.43(-0.2)
    4 x 400 metres     Ht1 3rd 3:09.22; Final 5th 3:06.80
Costa KOUSPARIS (NSW)    Hammer Throw (6kg)   25/27   Qual 65.93m DNQ
Jordan MAKINS (WA)    800 metres   27/48   Ht2 4th 1:51.02
Kurtis MARSCHALL (SA)    Pole Vault   20/30   Qual 5.00m DNQ
Luke MATHEWS (Vic)    800 metres   23/48   Ht1 1st 1:50.76; SF1 8th 1:55.92
Morgan MCDONALD (NSW)    5,000 metres   10/19   10th 14:10.08
Ivor METCALF (NSW)    110 metres Hurdles (99.0cm)   16/55   Ht2 4th 13.74(+0.5); SF1 6th 13.94(-1.6)
Jesse OSBORNE (Qld)    10,000 metres Walk   33/37   33rd 49:53.38
Zac PATTERSON (Vic)    1500 metres   5/34   Ht3 3rd 3:48.64; Final 5th 3:44.21
Sam REISER (Vic)    400 metres   11/52   Ht5 3rd 47.07; SF3 4th 47.02
    4 x 400 metres     Ht1 3rd 3:09.22; Final 5th 3:06.80
Joshua ROBINSON (Qld)    400 metres   18/52   Ht1 3rd 47.47; SF1 7th 47.72
    4 x 400 metres     Ht1 3rd 3:09.22; Final 5th 3:06.80
Jack STAPLETON (NSW)    1500 metres   21/34   Ht2 7th 3:49.67
Rhys STEIN (NSW)    Javelin Throw   23/31   Qual 62.68m DNQ
David THOMSON (Vic)    Decathlon (Jnr)   25/34   25th 7025pts (11.37(+2.0), 6.96m(+3.3), 13.86m, 1.97m, 51.00, 15.84(-0.6), 40.99m, 4.50m, 52.72m, 5:40.06)
Jesse USOALII (Tas)    4 x 100 metres     Ht2 4th 40.18; Final 7th 40.09
TEAM    4 x 100 metres   7/19   Ht2 4th 40.18; Final 7th 40.09
    4 x 400 metres   5/18   Ht1 3rd 3:09.22; Final 5th 3:06.80
 
Women   Event   Position   Result
Naa ANANG (Qld)    Long Jump   17/34   Qual 5.97m(-1.3) DNQ
Filoi AOKUSO (NSW)    Discus Throw   7/32   Qual 52.33m; Final 7th 53.92m
Hana BASIC (Vic)    100 metres   33/56   Ht6 4th 11.96(0.0)
    4 x 100 metres     Ht3 3rd 45.54
Tayla-Paige BILLINGTON (Vic)    10,000 metres Walk   18/37   18th 48:40.01
Brittany BURKITT (Vic)    4 x 100 metres     Did not run
Larissa CHAMBERS (Qld)    100 metres   41/56   Ht7 6th 12.05(+1.4)
    4 x 100 metres     Ht3 3rd 45.54
Maddison 'Maddie' COATES (Vic)    200 metres   13/53   Ht2 1st 24.20(-1.8); SF3 4th 23.91(+1.4)
Jasmine DIGHTON (NSW)    10,000 metres Walk   37/37   DQ (Rule 230.6(a))
Courtney GERAGHTY (Qld)    4 x 400 metres     Did not run
Georgina GRIFFITH (Vic)    800 metres   4/29   Ht1 2nd 2:04.53; SF1 3rd 2:04.00; Final 4th 2:04.12
    4 x 400 metres     Ht2 4th 3:39.18; Final 7th 3:39.65
Jessica HULL (NSW)    3,000 metres   7/18   Final 7th 9:08.85
Katrina HUNT (NSW)    100 metres Hurdles   16/38   Ht1 2nd 13.66(+1.6); SF1 5th 13.63(+2.2)
    4 x 100 metres     Did not run
Aliyah JOHNSON (Qld)    Triple Jump   12/31   Qual 13.26m(+1.3); Final 12th 12.69m(+3.3)
Nina KENNEDY (WA)    Pole Vault   4/30   Qual 4.10m; Final 4th 4.40m
Audrey KYRIACOU (NSW)    4 x 100 metres     Ht3 3rd 45.54
    Long Jump   13/34   Qual 6.02m(+0.2) DNQ
Anna LAMAN (NSW)    1500 metres   12/29   Ht2 8th 4:18.89; Final 12th 4:18.70
Emily LAWSON (Vic)    400 metres   20/35   Ht5 6th 54.83; SF1 6th 55.33
    4 x 400 metres     Ht2 4th 3:39.18; Final 7th 3:39.65
Samantha LIND (Tas)    4 x 400 metres     Ht2 4th 3:39.18; Final 7th 3:39.65
Nicola MCDERMOTT (NSW)    High Jump   16/30   Qual 1.79m DNQ
Emma PHILIPPE (WA)    Pole Vault   13/30   Qual 4.00m; Final DNS
Courtney POWELL (Vic)    5,000 metres   7/15   Final 7th 15:56.00
Cassie PURDON (Qld)    High Jump   5/30   Qual 1.85m; Final =5th 1.85m
Stella RADFORD (Vic)    3,000 metres Steeplechase   13/39   Ht2 10th 10:19.29; Final 13th 10:31.47
Casidhe SIMMONS (Qld)    Heptathlon   14/24   5459pts(14.46(-0.8), 1.70m, 12.58m, 24.92(+1.2), 5.66m(-0.5), 39.20m, 2:29.66)
Tavleen SINGH (NSW)    4 x 100 metres     Ht3 3rd 45.54
Ella SOLIN (WA)    400 metres Hurdles   17/36   Ht5 5th 60.27; SF3 5th 60.62
    4 x 400 metres     Did not run
Kate SPENCER (NSW)    5,000 metres   11/15   Final 11th 16:18.18
    3,000 metres Steeplechase   39/39   Ht1 DNS
Georgia WASSALL (NSW)    800 metres   3/29   Ht2 1st 2:05.69; SF2 2nd 2:04.84; Final 3rd 2:02.71
    4 x 400 metres     Ht2 4th 3:39.18; Final 7th 3:39.65
Kirsty WILLIAMS (Qld)    Discus Throw   19/32   Qual 46.79m DNQ
TEAM    4 x 100 metres   10/18   Ht3 3rd 45.54
    4 x 400 metres   7/13   Ht2 4th 3:39.18; Final 7th 3:39.65

Overall Team Rank: 10 (56pts)

1411 athletes participated from 153 countries

 

History Home  |  Australian Championships  |  International  |  Athletes  |  Rankings  |  Almanac  |  Records  |  Awards

 

© Paul Jenes, Peter Hamilton, David Tarbotton, Fletcher McEwen and work from Bert Gardiner Contact Us