Australian Aths History

Australia at the Games

IPC World Athletics Championships - 2015       Doha, Qatar (21-31 Oct)
7th Championships      

 
Men   Event   Position   Result
Natheniel ARKLEY (SA)    5,000 metres - Para-Athletics (T54)   26/26   Ht2 DNS
Matthew CAMERON (Qld)    100 metres - Para-Athletics (T54)   18/20   Ht1 6th 15.46(+1.5)
    200 metres - Para-Athletics (T54)   14/16   Ht1 7th 27.42(-1.1)
Alberto CAMPBELL (Qld)    400 metres - Para-Athletics (T20)   8/20   Ht1 2nd 51.64; Final DNS
Sam CARTER (Qld)    100 metres - Para-Athletics (T54)   6/20   Ht2 3rd 14.52(+0.6); Final 6th 14.34(+1.8)
    200 metres - Para-Athletics (T54)   5/16   Ht2 3rd 26.26(-1.0); Final 5th 25.82(+1.4)
    400 metres - Para-Athletics (T54)   16/24   Ht2 7th 50.24
Jarryd CLIFFORD (Vic)    5,000 metres - Para-Athletics (T13)   7/11   Final 7th 15:55.02
Gabriel COLE (SA)    100 metres - Para-Athletics (T47)   5/15   Ht2 3rd 11.21(-1.4); Final 5th 11.20(-0.3)
Brayden DAVIDSON (SA)    100 metres - Para-Athletics (T36)   9/13   Ht1 6th 13.06(+0.9)
    200 metres - Para-Athletics (T36)   7/14   Ht1 4th 26.20(+0.7); Final 7th 26.35(+0.6)
    Long Jump - Para-Athletics (T36)   3/11   Final 3rd 5.44m(0.0)
Kurt FEARNLEY (NSW)    1500 metres - Para-Athletics (T54)   15/30   Ht2 5th 3:20.34
    5,000 metres - Para-Athletics (T54)   4/26   Ht3 2nd 10:55.78; Final 4th 10:56.98
Tim FOSTER (NSW)    400 metres - Para-Athletics (T20)   13/20   Ht2 5th 52.68
Guy HENLY (NSW)    Discus Throw - Para-Athletics (F37)   2/16   Final 2nd 53.41m
Todd HODGETTS (Tas)    Shot Put - Para-Athletics (T20)   1/13   Final 1st 15.83m
Nicholas HUM (Vic)    Long Jump - Para-Athletics (T20)   10/18   Final 10th 6.31m(+2.0)
Deon KENZIE (Tas)    800 metres - Para-Athletics (T38)   7/17   Ht1 2:08.46; Final 7th 2:11.58
    1500 metres - Para-Athletics (T38)   3/9   Final 3rd 4:11.60
Jake LAPPIN (Vic)    400 metres - Para-Athletics (T54)   15/24   Ht1 6th 50.01
    800 metres - Para-Athletics (T54)   11/24   Ht3 4th 1:39.11; SF2 8th 1:41.05
    1500 metres - Para-Athletics (T54)   9/30   Ht3 2nd 3:04.30; Final 9th 3:06.72
Rheed MCCRACKEN (Qld)    100 metres - Para-Athletics (T34)   4/14   Ht1 2nd 16.31(+1.2); Final 4th 16.27(+0.3)
    200 metres - Para-Athletics (T34)   6/15   Ht2 4th 29.49(-0.3); Final 6th 29.35(+0.5)
    400 metres - Para-Athletics (T34)   5/13   Ht1 3rd 56.89; Final 5th 56.75
    800 metres - Para-Athletics (T34)   5/11   Ht1 5th 1:52.66; Final 5th 1:47.92
Sam MCINTOSH (Vic)    100 metres - Para-Athletics (T52)   5/10   Ht1 1st 17.44(+1.1); Final 5th 18.11(-0.6)
    400 metres - Para-Athletics (T52)   11/12   Ht2 6th 1:10.56
Richard NICHOLSON (ACT)    400 metres - Para-Athletics (T54)   20/24   Ht3 6th 51.06
    800 metres - Para-Athletics (T54)   16/24   Ht4 4th 1:40.18; SF1 8th 1:42.81
    1500 metres - Para-Athletics (T54)   25/30   Ht1 8th 3:31.96
Chad PERRIS (NSW)    100 metres - Para-Athletics (T13)   3/18   Ht2 2nd 11.08(+1.3); Final 3rd 10.96(+2.3)
    200 metres - Para-Athletics (T13)   2/18   Ht3 1st 22.45(+1.7); Final 2nd 21.82(+1.5)
Scott REARDON (ACT)    100 metres - Para-Athletics (T42)   1/15   Ht2 1st 12.17(+4.6); Final 1st 12.13(+0.6)
    200 metres - Para-Athletics (T42)   4/13   Ht2 2nd 25.27(+1.1); Final 4th 25.43(0.0)
Michael ROEGER (SA)    1500 metres - Para-Athletics (T46)   3/9   Final 3rd 3:57.91
Jayden SAWYER (ACT)    Javelin Throw - Para-Athletics (F38)   4/6   Final 4th 45.78m
Brad SCOTT (WA)    1500 metres - Para-Athletics (T37)   2/9   Final 2nd 4:21.12
Russell SHORT (Vic)    Shot Put - Para-Athletics (F12)   7/18   Final 7th 14.24m
    Discus Throw - Para-Athletics (F12)   6/14   Final 6th 40.01m
Lindsay SUTTON (Qld)    Shot Put - Para-Athletics (F20)   8/13   Final 8th 13.10m
Jesse WYATT (Vic)    Shot Put - Para-Athletics (F33)   5/9   Final 5th 8.69m
 
Women   Event   Position   Result
Rae ANDERSON (NSW)    Discus Throw - Para-Athletics (F38)   7/16   Final 7th 27.19m
    Javelin Throw - Para-Athletics (F37)   6/8   Final 6th 26.09m
Angela BALLARD (NSW)    200 metres - Para-Athletics (T53)   1/12   Ht2 1st 31.86(-2.0); Final 1st 29.33(+2.0)
    400 metres - Para-Athletics (T53)   1/14   Ht2 2nd 59.42; Final 1st 57.47
    800 metres - Para-Athletics (T53)   3/16   Ht1 1st 1:53.67; Final 3rd 1:54.08
    1500 metres - Para-Athletics (T53)   10/13   Ht2 4th 3:42.56; Final 10th 3:52.04
Carlee BEATTIE (Qld)    Long Jump - Para-Athletics (T47)   1/15   Final 1st 5.75m(+1.9)
Erin CLEAVER (NSW)    100 metres - Para-Athletics (T38)   6/8   Final 6th 13.92(+1.6)
    4 x 100m - Para-Athletics (T35-38)     Final DQ
    Long Jump - Para-Athletics (T38)   4/8   Final 4th 4.45m(-0.1)
Brianna COOP (Qld)    100 metres - Para-Athletics (T35)   3/12   Ht2 2nd 16.11(-1.9); Final 3rd 15.11(+2.0)
    200 metres - Para-Athletics (T35)   4/12   Ht2 3rd 32.86(+2.4); Final 4th 32.36(+1.5)
Madison DE ROZARIO (WA)    800 metres - Para-Athletics (T53)   1/16   Ht2 3rd 1:55.40; Final 1st 1:53.86
    1500 metres - Para-Athletics (T53)   3/13   Ht1 1st 3:59.36; Final 3rd 3:42.03
    5,000 metres - Para-Athletics (T54)   4/14   Ht1 1st 12:45.44; Final 4th 12:11.44
Kobie DONOVAN (Qld)    Shot Put - Para-Athletics (F40)   7/9   Final 7th 5.20m
Taylor DOYLE (NSW)    100 metres - Para-Athletics (T38)   7/8   Final 7th 14.29(+1.6)
    Long Jump - Para-Athletics (T38)   5/8   Final 5th 4.28m(+0.2)
Jodi ELKINGTON-JONES (Elkington) (Vic)    100 metres - Para-Athletics (T37)   12/14   Ht2 6th 14.84(+1.0)
    4 x 100m - Para-Athletics (T35-38)     Final DQ
    Long Jump - Para-Athletics (T37)   5/7   Final 4.29m(-0.1)
Louise ELLERY (ACT)    Shot Put - Para-Athletics (F32)   3/7   Final 3rd 4.53m
Isabelle HAMPTON (NSW)    Javelin Throw - Para-Athletics (F13)   6/8   Final 6th 36.04m
Nicole HARRIS (NSW)    Shot Put - Para-Athletics (F20)   7/8   Final 7th 11.30m
Madeleine HOGAN (Vic)    Javelin Throw - Para-Athletics (F46)   7/7   DNS
Isis HOLT (Vic)    100 metres - Para-Athletics (T34)   1/12   Ht2 1st 14.19(-1.9); Final 1st 13.36(+2.0)
    200 metres - Para-Athletics (T34)   1/12   Ht2 1st 28.55(+2.4); Final 1st 28.57(+1.5)
    4 x 100m - Para-Athletics (T35-38)     Final DQ
Torita ISAAC (Qld)    200 metres - Para-Athletics (T38)   5/7   Final 5th 29.35(+1.7)
    400 metres - Para-Athletics (T38)   3/6   Final 3rd 1:06.06
Claire KEEFER (Qld)    Shot Put - Para-Athletics (T41)   3/6   Final 3rd 7.62m
    Discus Throw - Para-Athletics (F41)   4/12   Final 4th 22.86m
Rosemary LITTLE (NSW)    100 metres - Para-Athletics (T34)   7/7   DNS
Brydee MOORE (Vic)    Shot Put - Para-Athletics (F33)   2/8   Final 2nd 5.31m
Ella PARDY (WA)    100 metres - Para-Athletics (T38)   5/8   Final 5th 13.47(+1.6)
    200 metres - Para-Athletics (T38)   5/7   Final 5th 28.26(+1.7)
    4 x 100m - Para-Athletics (T35-38)     Final DQ
Katherine PROUDFOOT (NSW)    Shot Put - Para-Athletics (F36)   6/6   DNS
Carly SALMON (NSW)    100 metres - Para-Athletics (T35)   10/12   Ht1 5th 17.34(-1.6)
    200 metres - Para-Athletics (T35)   12/12   Ht1 DNS
Stephanie SCHWEITZER (NSW)    400 metres - Para-Athletics (T20)   11/19   Ht1 4th 62.75
Sarah WALSH (NSW)    100 metres - Para-Athletics (T44)   14/16   Ht1 7th 15.66(-2.5)
    Long Jump - Para-Athletics (T44)   6/7   Final 6th 4.76m(+1.5)
AUSTRALIA - PARA-ATHLETICS    4 x 100m - Para-Athletics (T35-38)   4/4   Final DQ

Overall Team Rank: 7 (273pts)

 

History Home  |  Australian Championships  |  International  |  Athletes  |  Rankings  |  Almanac  |  Records  |  Awards

 

© Paul Jenes, Peter Hamilton, David Tarbotton, Fletcher McEwen and work from Bert Gardiner Contact Us