Australian Aths History

Australia at the Games

Commonwealth Games - 1974       Christchurch, New Zealand (25 Jan - 2 Feb)
     

 
Men   Event   Position   Result
Donald 'Don' BAIRD (Vic)    Pole Vault   1/6   1st 5.05m
Terry BEATON (SA)    Decathlon   8/13   8th 6780pts (1985 tables 6696) (11.50, 6.51, 12.00, 1.91, 51.08, 15.74, 41.32, 3.20, 55.54, 4:50.02)
Maxwell 'Max' BINNINGTON (Vic)    110 metres Hurdles   3/16   Ht2 2nd 14.16(+1.5); Final 3rd 13.88(-0.1)
    4 x 400 metres     Final 4th 3:07.5
Raymond 'Ray' BOYD (Vic)    Pole Vault   4/6   4th 4.80m
Derek CLAYTON (Vic)    Marathon   34/34   Did not finish
Christopher 'Chris' COMMONS (Vic)    Long Jump   2/20   Qual 7.65m(+0.4); Final 2nd 7.92m(+0.2)
Donald 'Don' COMMONS (Vic)    Triple Jump   7/17   Qual 15.49m(+0.1); Final 7th 15.35m(+0.2)
Graham CROUCH (Vic)    1500 metres   5/25   Ht1 2nd 3:44.62; Final 5th 3:34.22
    5,000 metres   21/21   Ht1 Did not start
Laurence 'Laurie' D'ARCY (Vic)    100 metres   9/36   Ht1 1st 10.51(-0.1); SF2 5th 10.57(+0.8)
    400 metres   36/36   Ht2 Did not compete
    4 x 100 metres     Ht2 1st 39.74; Final 1st 39.31
Peter FARMER (NSW)    Hammer Throw   3/9   3rd 67.48m
John FARRINGTON (NSW)    Marathon   5/34   5th 2:14:04.0
Bruce FIELD (Vic)    400 metres   5/36   Ht1 3rd 47.66; SF2 4th 46.11; Final 5th 46.58
    400 metres Hurdles   2/18   Ht2 1st 51.42; SF2 1st 49.49; Final 2nd 49.32
    4 x 400 metres     Final 4th 3:07.5
    Long Jump   5/20   Qual 7.73m(+0.4); Final 5th 7.63m(-0.4)
David 'Dave' FITZSIMONS (SA)    1500 metres   9/25   Ht2 3rd 3:39.92; Final 9th 3:41.30
    5,000 metres   6/21   Ht2 3rd 13:46.18; Final 6th 13:42.83
Peter FULLAGER (SA)    20 mile Walk   3/15   3rd 2:42:08.2
Graham HASKELL (SA)    100 metres   8/36   Ht3 1st 10.42(+1.4); SF1 2nd 10.50(+1.3); Final 8th 10.66(-0.5)
    200 metres   4/38   Ht5 3rd 21.53(+1.6); SF1 4th 21.12(+1.4); Final 4th 21.12(-0.6)
    4 x 100 metres     Ht2 1st 39.74; Final 1st 39.31
Ross HAYWOOD (Vic)    20 mile Walk   7/15   7th 2:50:56.0
Robert 'Bob' HENDY (Vic)    5,000 metres   14/21   Ht2 8th 14:14.98
    3,000 metres Steeplechase   9/13   9th 8:46.0
lan HODGKINSON (WA)    20 mile Walk   5/15   5th 2:44:55.4
William 'Bill' HOOKER (Vic)    400 metres   16/36   Ht3 4th 47.24; SF1 Did not start
    800 metres   6/26   Ht2 2nd 1:49.91; SF2 3rd 1:46.44; Final 6th 1:46.75
    4 x 400 metres     Final 4th 3:07.5
Gary KNOKE (NSW)    400 metres Hurdles   7/18   Ht3 2nd 52.30; SF1 3rd 50.60; Final 7th 50.23
    4 x 400 metres     Final 4th 3:07.5
Sigmund 'Sig' KOSCIK (NSW)    Javelin Throw     Did not compete
Robert 'Rob' LETHBRIDGE (Vic)    Javelin Throw   7/7   7th 217'3¼"(66.22m)
    Decathlon   3/13   3rd 7270pts (1985 tables 7236) (11.28, 7.18, 11.28, 1.91, 48.62, 15.85, 36.28, 3.40, 69.22, 4:30.4)
Gregory 'Greg' LEWIS (Vic)    100 metres   5/36   Ht5 3rd 10.54(+2.8); SF2 =1st 10.46(+1.4); Final 5th 10.55(-0.6)
    200 metres   5/38   Ht3 2nd 20.84; SF1 1st 20.95; Final 5th 21.17
    4 x 100 metres     Ht2 1st 39.74; Final 1st 39.31
Randal MARKEY (Tas)    1500 metres   11/25   Ht3 3rd 3:42.77; Final 11th 3:44.56
Philip 'Phil' MAY (WA)    Triple Jump   5/17   Qual 15.20m(-0.2); Final 5th 15.63m(-0.6)
Gerard 'Mick' MCGRATH (Vic)    Triple Jump   14/17   Qual DNQ 14.15m(-0.2)
Brenton NORMAN (SA)    10,000 metres   22/22   Did not start
    Marathon   14/34   14th 2:24:28.4
Warren PARR (NSW)    110 metres Hurdles   4/16   Ht2 3rd 14.25(+1.5); Final 4th 14.04(-0.1)
Lawrence 'Lawrie' PECKHAM (Vic)    High Jump   2/10   2nd 2.14m
Vincent 'Vin' PLANT (Vic)    110 metres Hurdles   8/16   Ht1 2nd 14.21(+1.1); Final 8th 14.89(-0.1)
Andrew RATCLIFFE (NSW)    200 metres   11/38   Ht4 3rd 21.56(+1.1); SF2 5th 21.51(+0.4)
    4 x 100 metres     Ht2 1st 39.74; Final 1st 39.31
Raymond 'Ray' RIGBY (Vic)    Shot Put   6/8   6th 16.98m
Graeme ROOTHAM (NSW)    800 metres   9/26   Ht4 2nd 1:49.56; SF1 5th 1:47.19
Murray TOLBERT (NSW)    Long Jump   8/20   Qual 7.46m(+0.3); Final 8th 7.42m(-0.6)
Peter WATSON (WA)    800 metres   11/26   Ht1 3rd 1:49.18; SF1 6th 1:48.56
Gordon WINDEYER (NSW)    High Jump   1/10   1st 2.16m
TEAM    4 x 100 metres   1/10   Ht2 1st 39.74; Final 1st 39.31
    4 x 400 metres   4/8   Final 4th 3:07.5
 
Women   Event   Position   Result
Robyn BOAK (Vic)    200 metres   7/36   Ht2 1st 23.58(+0.9); SF2 3rd 23.51(+0.4); Final 7th 23.45(+0.6)
    4 x 100 metres     Ht1 1st 44.62; Final 1st 43.51
Denise BOYD (Robertson) (Qld)    100 metres   3/34   Ht4 1st 11.58(-0.3); SF1 2nd 11.49(-0.5); Final 3rd 11.50(+0.5)
    200 metres   2/36   Ht4 1st 23.14(+1.9); SF1 1st 23.22(+0.2); Final 2nd 22.73(+0.2)
    4 x 100 metres     Ht1 1st 44.62; Final 1st 43.51
Raelene BOYLE (Vic)    100 metres   1/34   Ht5 1st 11.51(+1.7); SF2 2nd 11.54(0.0); Final 1st 11.27(+0.5)
    200 metres   1/36   Ht3 1st 23.14(+0.1); SF2 2nd 23.30(+0.4); Final 1st 22.50(+0.6)
    4 x 100 metres     Ht1 1st 44.62; Final 1st 43.51
Terri-Ann CATER (Wangman) (Vic)    4 x 400 metres     Final 2nd 3:30.72
Susan 'Sue' CULLEY (NSW)    Discus Throw   8/14   Qual 43.72m; Final 8th 48.04m
Gaye DELL (Murphy) (Vic)    100 metres Hurdles   2/19   Ht3 1st 13.33(+1.3); SF2 1st 13.58(-0.2); Final 2nd 13.54(+1.0)
Erica HOOKER (Nixon) (Qld)    Long Jump   6/19   Qual 6.13m(-0.7); Final 6th 6.25m(+0.8)
    Pentathlon   4/14   4th 4206pts (14.72, 10.22m, 1.70m, 6.45m, 24.58)
Lynette 'Lyn' JACENKO (Tillett) (NSW)    Long Jump   5/19   Qual 6.17m(+0.7); Final 5th 6.30m(-0.2)
Jennifer JONES (WA)    100 metres Hurdles   4/19   Ht2 2nd 13.79(+1.0); SF1 2nd 13.92(+0.2); Final 4th 13.83(+1.0)
Susan 'Sue' KUEFFER (Scott) (Vic)    High Jump   13/15   13th 1.60m
    Pentathlon   8/14   8th 4058pts (14.15, 9.77m, 1.66m, 5.94m, 24.97)
Jennifer 'Jenny' LAMY (NSW)    100 metres   8/34   Ht3 2nd 11.73(+0.6); SF1 4th 11.72(-0.5); Final 8th 11.83(+0.5)
    4 x 100 metres     Ht1 1st 44.62; Final 1st 43.51
Gael MARTIN (Mulhall) (Vic)    Shot Put   10/20   Qual 13.14m; Final 10th 13.57m
    Discus Throw   9/14   Qual 46.86m; Final 9th 46.12m
Deborah 'Debbie' MCCAWLEY (NSW)    High Jump   6/15   6th 1.73m
Sally MOIR (Vic)    100 metres Hurdles   6/19   Ht1 3rd 13.87(+0.6); SF1 3rd 13.99(+0.2); .Final 6th 13.93(+1.0)
Bethanie 'Beth' NAIL (WA)    400 metres   8/24   Ht1 3rd 55.16; SF2 4th 55.15; Final 8th 54.54
    4 x 400 metres     Did not compete
Susan NEW (NSW)    Long Jump   10/19   Qual 5.78m(-0.6); Final 10th 5.59m(0.0)
    Pentathlon   10/14   10th 3881pts (14.48, 9.23m, 1.55m, 6.01m, 24.97)
Jennifer 'Jenny' ORR (Vic)    1500 metres   7/19   Ht2 1st 4:19.45; Final 7th 4:22.54
Judith 'Judy' PECKHAM (Canty) (Vic)    400 metres   5/24   Ht2 2nd 54.10; SF1 4th 54.03; Final 5th 53.47
    4 x 400 metres     Final 2nd 3:30.72
Margaret PHILLPOTT (NSW)    Javelin Throw   9/12   9th 42.70m
Margaret RAMSAY (Clifford) (Qld)    800 metres   11/24   Ht2 4th 2:06.97; SF1 6th 2:06.11
    4 x 400 metres     Final 2nd 3:30.72
Charlene RENDINA (Neighbour) (Vic)    400 metres   3/24   Ht3 1st 54.28; SF1 1st 52.82; Final 3rd 52.08
    800 metres   1/24   Ht3 5th 2:07.23; SF2 1st 2:03.77; Final 1st 2:01.11
    4 x 400 metres     Final 2nd 3:30.72
Petra RIVERS (Vic)    Javelin Throw   1/12   1st 55.48m
Jean ROBERTS (Vic)    Shot Put   3/20   Qual 14.78m; Final 3rd 15.24m
    Discus Throw   4/14   Qual 46.70m; Final 4th 53.12m
Jennifer 'Jenny' SYMON (SA)    High Jump   11/15   11th 1.65m
    Javelin Throw   2/12   2nd 52.14m
Barbara WILSON (Jordan) (Qld)    4 x 100 metres     Did not compete
TEAM    4 x 100 metres   1/9   Ht1 1st 44.62; Final 1st 43.51
    4 x 400 metres   2/8   Final 2nd 3:30.72



 

History Home  |  Australian Championships  |  International  |  Athletes  |  Rankings  |  Almanac  |  Records  |  Awards

 

© Paul Jenes, Peter Hamilton, David Tarbotton, Fletcher McEwen and work from Bert Gardiner Contact Us