Australian Aths History

Australia at the Games

Olympic Games - 2016       Rio de Janeiro, Brazil (12-21 Aug)
Games of the XXXI Olympiad      

 
Men   Event   Position   Result
Liam ADAMS (Vic)    Marathon   31/155   31st 2:16:12
Joel BADEN (Vic)    High Jump   41/43   Qual 2.17m DNQ
Dane BIRD-SMITH (Qld)    20 km Walk   3/74   3rd 1:19:37
Damien BIRKINHEAD (Vic)    Shot Put   10/34   Qual 20.50m; Final 10th 20.45m
Nagmeldin 'Peter' BOL (WA)    800 metres   42/58   Ht7 6th 1:49.36
Rhydian COWLEY (Vic)    20 km Walk   33/74   33rd 1:23:30
Matthew DENNY (Qld)    Discus Throw   19/35   Qual 61.16m DNQ
Cedric DUBLER (Qld)    Decathlon   14/32   14th 8024pts (10.86(-0.8); 7.47m(0.0); 11.49m; 2.13m; 48.18; 14.30(+0.7); 38.89m; 4.90m; 51.82m; 4:32.12)
Christopher 'Chris' ERICKSON (Vic)    50 km Walk   10/80   10th 3:48:40
Henry FRAYNE (SA)    Long Jump   7/32   Qual 8.01m(+0.2); Final 7th 8.06m(-0.5)
Ryan GREGSON (NSW)    1500 metres   9/43   Ht1 2nd 3:39.13; SF2 4th 3:40.02; Final 9th 3:51.39
Benn HARRADINE (NSW)    Discus Throw   20/35   Qual 60.85m DNQ
Alexander HARTMANN (Qld)    200 metres   67/79   Ht6 5th 21.02(+0.4)
Fabrice LAPIERRE (NSW)    Long Jump   10/32   Qual 7.96m(+0.1); Final 10th 7.87m(-0.9)
Kurtis MARSCHALL (SA)    Pole Vault   15/30   Qual 5.60m DNQ
Luke MATHEWS (Vic)    800 metres   46/58   Ht2 7th 1:50.17
    1500 metres   31/43   Ht3 12th 3:44.51
Sam MCENTEE (WA)    5,000 metres   35/51   Ht1 18th 13:50.55
David MCNEILL (Vic)    10,000 metres   16/34   16th 27:51.71
Hamish PEACOCK (Tas)    Javelin Throw   25/37   Qual 77.91m DNQ
Brendon READING (ACT)    50 km Walk   40/80   40th 4:13:02
Jeffrey RISELEY (Vic)    800 metres   27/58   Ht6 4th 1:46.93
Brett ROBINSON (ACT)    5,000 metres   14/51   Ht2 9th 13:22.81; Final 14th 13:32.30
Joshua ROBINSON (Qld)    Javelin Throw   13/37   Qual 80.84m DNQ
Michael SHELLEY (Qld)    Marathon   47/155   47th 2:18:06
Ben ST LAWRENCE (NSW)    10,000 metres   28/38   28th 28:46.32
Brandon STARC (NSW)    High Jump   15/43   Qual 2.29m; Final 15th 2.20m
Jared TALLENT (Vic)    50 km Walk   2/80   2nd 3:41:16
Patrick TIERNAN (Qld)    5,000 metres   20/51   Ht2 13th 13:28.48
Scott WESTCOTT (NSW)    Marathon   81/155   81st 2:22:19
 
Women   Event   Position   Result
Jenny BLUNDELL (NSW)    1500 metres   23/42   SF2 11th 4:13.25
Alana BOYD (Qld)    Pole Vault   4/36   Qual 4.55m; Final 4th 4.80m
Melissa BREEN (ACT)    100 metres   55/64   Ht7 7th 11.74(-1.0)
Monica BRENNAN (Vic)    4 x 400 metres     Did not compete
Zoe BUCKMAN (ACT)    1500 metres   15/42   SF1 9th 4:06.95
Milly CLARK (NSW)    Marathon   18/157   18th 2:30:53
Linden HALL (Vic)    1500 metres   13/42   SF1 8th 4:05.81
Madeline HILLS (Heiner) (NSW)    5,000 metres   10/34   Ht1 6th 15:21.33; Final 10th 15:04.05
    3,000 metres Steeplechase   7/52   Ht2 5th 9:24.16; Final 7th 9:20.38
Tanya HOLLIDAY (SA)    20 km Walk   26/74   26th 1:34:22
Chelsea JAENSCH (Qld)    Long Jump   17/38   Qual 6.41m(+0.3) DNQ
Michelle JENNEKE (NSW)    100 metres Hurdles   37/48   Ht2 6th 13.26(-0.2)
Selma KAJAN (NSW)    800 metres   54/65   Ht3 7th 2:05.20
Genevieve LACAZE (Qld)    5,000 metres   12/34   Ht2 7th 15:20.45; Final 12th 15:10.35
    3,000 metres Steeplechase   9/52   Ht3 2nd 9:26.25; Final 9th 9:21.21
Regan LAMBLE (Vic)    20 km Walk   9/74   9th 1:30:28
Kimberly MICKLE (WA)    Javelin Throw   22/31   Qual 57.20m DNQ
Kathryn MITCHELL (Vic)    Javelin Throw   6/31   Qual 61.63m; Final 6th 64.36m
Morgan MITCHELL (Vic)    400 metres   24/57   Ht5 2nd 51.30; SF2 8th 52.68
    4 x 400 metres     Ht1 4th 3:25.71(50.97); Final 8th 3:27.45(50.52)
Victoria MITCHELL (Vic)    3,000 metres Steeplechase   29/52   Ht2 10th 9:39.40
Ella NELSON (NSW)    200 metres   9/72   Ht7 2nd 22.66(+0.5); SF2 3rd 22.50(+0.1)
Eleanor PATTERSON (Vic)    High Jump   22/33   Qual 1.89m DNQ
Kelsey-Lee ROBERTS (ACT)    Javelin Throw   28/31   Qual 55.25m
Anneliese RUBIE (NSW)    400 metres   20/57   Ht1 3rd 51.92; SF3 6th 51.96
    4 x 400 metres     Ht1 4th 3:25.71(51.1); Final 8th 3:27.45(51.2)
Dani SAMUELS (NSW)    Discus Throw   4/34   Qual 64.46m; Final 4th 64.90m
Caitlin SARGENT (Qld)    4 x 400 metres     Ht1 4th 3:25.71(51.78); Final 8th 3:27.45(52.86)
Brooke STRATTON (Vic)    Long Jump   7/38   Qual 6.56m(+0.2); Final 7th 6.74m(+0.7)
Rachel TALLENT (Vic)    20 km Walk   40/74   40th 1:37:08
Jessica THORNTON (NSW)    4 x 400 metres     Ht1 4th 3:25.71(51.7); Final 8th 3:27.45(52.8)
Jessica TRENGOVE (SA)    Marathon   22/157   22nd 2:31:44
Lisa WEIGHTMAN (Vic)    Marathon   31/157   31st 2:34:41
Eloise WELLINGS (Poppett) (NSW)    5,000 metres   9/34   Ht2 6th 15:19.02; Final 9th 15:01.59
    10,000 metres   10/37   10th 31:14.94
Lauren WELLS (Boden) (ACT)    400 metres Hurdles   21/48   Ht5 4th 56.26; SF3 7th 56.83
    4 x 400 metres     Did not compete
TEAM    4 x 400 metres   8/16   Ht1 4th 3:25.71; Final 8th 3:27.45

Overall Team Rank: 12 (33pts)

 

History Home  |  Australian Championships  |  International  |  Athletes  |  Rankings  |  Almanac  |  Records  |  Awards

 

© Paul Jenes, Peter Hamilton, David Tarbotton, Fletcher McEwen and work from Bert Gardiner Contact Us