Australian Aths History

Australia at the Games

Paralympic Games - 2016       Rio de Janeiro, Brazil (8-18 Sep)
XV Summer Paralympics      

 
Men   Event   Position   Result
Sam CARTER (Qld)    100 metres (T54)   6/21   Ht2 4th 14.59(+0.1); Final 6th 14.46(+0.2)
    400 metres (T54)   15/20   Ht2 5th 49.24
Aaron CHATMAN (Qld)    High Jump (T47)   3/11   Final 3rd 1.99m
Jarryd CLIFFORD (Vic)    1500 metres (T13)   7/14   Final 7th 3:56.67
    5,000 metres (T13)   7/12   Final 7th 15:06.64
Gabriel COLE (SA)    100 metres (T47)   7/16   Ht1 4th 11.14(+0.9); Final 7th 11.17(0.0)
Richard COLMAN (Vic)    400 metres (T53)   12/19   Ht1 5th 52.59
    800 metres (T53)   8/16   Ht1 6th 1:43.79
Brayden DAVIDSON (SA)    Long Jump (T36)   1/8   Final 1st 5.62m(+0.3)
Kurt FEARNLEY (NSW)    1500 metres (T54)   5/24   Ht3 4th 3:05.47; Final 5th 3:01.35
    5,000 metres (T54)   3/19   Ht2 1st 10:36.53; Final 3rd 11:02.37
    Marathon (T54)   2/24   2nd 1:26:17
Guy HENLY (NSW)    Discus Throw (F37)   4/12   Final 4th 51.97m
Todd HODGETTS (Tas)    Shot Put (F20)   3/7   Final 3rd 15.82m
Nicholas HUM (Vic)    Long Jump (T20)   5/12   Final 5th 6.89m(+0.5)
Deon KENZIE (Tas)    1500 metres (T38)   2/8   Final 2nd 4:14.95
Jake LAPPIN (Vic)    400 metres (T54)   11/20   Ht3 3rd 48.88
    800 metres (T54)   23/23   Ht1 DNS
    1500 metres (T54)   14/24   Ht2 4th 3:06.73
Rheed MCCRACKEN (Qld)    100 metres (T34)   2/10   Ht1 1st 15.50(+0.3); Final 2nd 15.34(+1.3)
    800 metres (T34)   2/10   Ht1 2nd 1:46.31; Final 3rd 1:41.25
Sam MCINTOSH (Vic)    100 metres (T52)   4/14   Ht2 3rd 17.92(-0.8); Final 4th 18.13(+0.1)
    400 metres (T52)   15/15   Ht2 DNS
Evan O'HANLON (ACT)    100 metres (T38)   2/12   Ht2 1st 11.25(+0.1); Final 2nd 10.98(-0.3)
    400 metres (T38)   10/10   Ht1 DNS
Chad PERRIS (NSW)    100 metres (T13)   3/12   Ht2 1st 10.91(-0.1); Final 3rd 10.83(0.0)
Scott REARDON (ACT)    100 metres (T42)   1/14   Ht2 1st 12.26(+0.7); Final 1st 12.26(-0.2)
Michael ROEGER (SA)    1500 metres (T46)   3/11   Final 3rd 4:01.34
Jayden SAWYER (ACT)    Javelin Throw (F38)   5/9   Final 5th 45.63m
Brad SCOTT (WA)    1500 metres (T37)   6/8   Final 6th 4:25.98
Russell SHORT (Vic)    Shot Put (F12)   7/10   Final 7th 15.01m
James TURNER (NSW)    800 metres (T36)   1/6   Final 1st 2:02.39
Jesse WYATT (Vic)    Shot Put (F33)   4/7   Final 4th 8.71m
 
Women   Event   Position   Result
Rae ANDERSON (NSW)    Shot Put (F38)   8/11   Final 8th 27.14m
    Javelin Throw (F37)   5/7   Final 5th 28.46m
Angela BALLARD (NSW)    100 metres (T53)   3/9   Ht2 2nd 16.80(0.0); Final 3rd 16.59(+0.2)
    400 metres (T53)   3/13   Ht2 1st 55.26; Final 3rd 55.28
    800 metres (T53)   4/13   Ht2 2nd 1:48.74; Final 4th 1:47.97
    1500 metres (T54)   15/16   Ht1 8th 3:33.05
    4 x 400 metres (T53/54)     Final 2nd 3:46.63
Carlee BEATTIE (Qld)    Long Jump (T47)   3/12   Final 3rd 5.57m(+0.2)
Erin CLEAVER (NSW)    4 x 100 metres (T35-38)     Final 3rd 55.09
    Long Jump (T38)   5/13   Final 5th 4.51m(+0.5)
Tasmin COLLEY (NSW)    200 metres (T36)   11/12   Ht2 6th 37.80(-0.7)
Brianna COOP (Qld)    100 metres (T35)   4/7   Final 4th 15.56(-0.6)
    200 metres (T35)   5/7   Final 5th 33.08(-0.9)
Christine 'Christie' DAWES (Skelton) (NSW)    1500 metres (T54)   8/16   Ht2 4th 3:28.57; Final 8th 3:26.00
    5,000 metres (T54)   11/14   Ht1 4th 12:15.95
    Marathon (T54)   9/14   9th 1:42:59
    4 x 400 metres (T53/54)     Final 2nd 3:46.63
Madison DE ROZARIO (WA)    800 metres (T53)   2/13   Ht1 3rd 1:54.14; Final 2nd 1:47.64
    1500 metres (T54)   5/16   Ht1 2nd 3:31.54; Final 5th 3:24.33
    5,000 metres (T54)   4/14   Ht2 4th 11:49.71; Final 4th 11:54.46
    4 x 400 metres (T53/54)     Final 2nd 3:46.63
Taylor DOYLE (NSW)    Long Jump (T38)   2/13   Final 2nd 4.62m(+0.4)
Jodi ELKINGTON-JONES (Elkington) (Vic)    4 x 100 metres (T35-38)     Final 3rd 55.09
    Long Jump (T37)   3/7   Final 3rd 4.30m(+0.3)
Louise ELLERY (ACT)    Shot Put (F32)   3/7   Final 3rd 4.19m
Nicole HARRIS (NSW)    Shot Put (F20)   7/11   Final 7th 11.53m
Madeleine HOGAN (Vic)    Javelin Throw (F46)   5/8   Final 5th 39.75m
Isis HOLT (Vic)    100 metres (T35)   2/7   Final 2nd 13.75(-0.6)
    200 metres (T35)   2/7   Final 2nd 28.79(-0.9)
    4 x 100 metres (T35-38)     Final 3rd 55.09
Torita ISAAC (Qld)    400 metres (T38)   4/7   Final 4th 64.47
Claire KEEFER (Qld)    Shot Put (F41)   3/9   Final 3rd 8.16m
    Discus Throw (F41)   7/14   Final 7th 23.27m
Rosemary LITTLE (NSW)    100 metres (T34)   5/8   Final 5th 19.05(-0.1)
    400 metres (T34)   4/8   Final 4th 61.91
    800 metres (T34)   4/6   Final 4th 2:04.10
Brydee MOORE (Vic)    Shot Put (F33)   4/7   Final 4th 5.08m
Jemima MOORE (Vic)    100 metres (T54)   11/11   Ht2 6th 18.39(-0.8)
    400 metres (T54)   11/13   Ht2 6th 60.24
    800 metres (T54)   10/14   Ht1 5th 1:54.37
    4 x 400 metres (T53/54)     Final 2nd 3:46.63
Ella PARDY (WA)    100 metres (T38)   6/14   Ht1 3rd 13.30(+0.6); Final 8th 13.22(+0.6)
    4 x 100 metres (T35-38)     Final 3rd 55.09
Katherine PROUDFOOT (NSW)    Shot Put (F36)   3/5   Final 3rd 9.70m
Sarah WALSH (NSW)    Long Jump (T44)   6/7   Final 6th 4.82m(-0.2)
AUSTRALIA - PARA-ATHLETICS    4 x 100 metres (T35-38)   3/5   Final 3rd 55.09
    4 x 400 metres (T53/54)   2/4   Final 2nd 3:46.63

Overall Team Rank: 5 (276pts)

 

History Home  |  Australian Championships  |  International  |  Athletes  |  Rankings  |  Almanac  |  Records  |  Awards

 

© Paul Jenes, Peter Hamilton, David Tarbotton, Fletcher McEwen and work from Bert Gardiner Contact Us