Australian Aths History

Australia at the Games

World Student Games (Universiade) - 2017       Taipei, Chinese Taipei (19-30 Aug)
28th Summer Universiade      

 
Men   Event   Position   Result
Liam ADCOCK (Qld)    Long Jump   20/53   Qual 7.45m(+0.7) DNQ
Bryce ANDERSON (ACT)    10,000 metres   12/21   12th 31:14.22
Angus ARMSTRONG (NSW)    Pole Vault   5/22   Qual 5.30m; Final =5th 5.30m
Joseph BALDWIN (Vic)    High Jump   14/25   Qual 2.10m DNQ
Nicholas BATE (NSW)    4 x 100 metres     Ht1 2nd 40.44
Rohan BROWNING (NSW)    100 metres   34/88   Ht10 5th 10.60(-0.9)
    4 x 100 metres     Ht1 2nd 40.44
Taylor BURNS (Qld)    4 x 100 metres     Ht1 2nd 40.44
    4 x 400 metres     Ht2 3rd 3:09.66; Final 4th 3:09.21
Stephen CLOUGH (WA)    Pole Vault   17/22   Qual 4.90m DNQ
Riley COCKS (SA)    10,000 metres   8/21   8th 30:47.00
Kyle CRANSTON (NSW)    Decathlon   1/18   1st 7687pts (11.13(-0.4),7.04m(+0.5),13.76m,1.98m,48.99,15.11(-0.2),41.53m,4.60m,56.30m,4:42.08)
Dylan EVANS (Tas)    Half Marathon   17/48   17th 1:11:16
Simon GREIG (Vic)    4 x 100 metres     Ht1 2nd 40.44
Isaac HOCKEY (Vic)    1500 metres   6/43   H2 3rd 3:46.88; Final 6th 3:45.32
Nicholas HOUGH (NSW)    110 metres Hurdles   6/25   Ht4 3rd 13.93(-2.8); SF1 4th 13.70(+0.9); Final 6th 13.73(-0.5)
Jin Su JUNG (NSW)    100 metres   37/88   Ht2 4th 10.67(-0.4)
Steve KNUCKEY (Vic)    800 metres   6/53   Ht2 2nd 1:52.47; SF1 3rd 1:48.39; Final 6th 1:47.90
Christopher MITREVSKI (Vic)    Long Jump   4/53   Qual 7.66m(+1.1); Final 4th 7.78m(+1.3)
Daniel MOWEN (Qld)    4 x 400 metres     Ht2 3rd 3:09.66; Final 4th 3:09.21
Liam O'BRIEN (Qld)    Javelin Throw   11/27   Qual 74.14m; Final 11th 69.80m
Adam PYKE (Vic)    1500 metres   29/42   Ht3 8th 3:52.77
Tristan ROBINSON (Vic)    4 x 400 metres     Ht2 3rd 3:09.66; Final 4th 3:09.21
Harrison ROUBIN (Vic)    4 x 400 metres     Ht2 3rd 3:09.66; Final 4th 3:09.21
William WHITE (Qld)    Javelin Throw   7/27   Qual 74.16m; Final 7th 77.74m
TEAM    4 x 100 metres   12/20   Ht1 2nd 40.44
    4 x 400 metres   4/21   Ht2 3rd 3:09.66; Final 4th 3:09.21
 
Women   Event   Position   Result
Alexandra BARTHOLOMEW (NSW)    4 x 400 metres     Ht2 4th 3:39.67; Final 5th 3:41.08
Isobel BATT-DOYLE (SA)    10,000 metres   7/19   7th 34:32.13
Kathryn BROOKS (Vic)    Javelin Throw   15/33   Qual 52.65m DNQ
Alysha BURNETT (NSW)    Heptathlon   2/23   2nd 5835pts (14.60(-1.4),1.86m,12.46m,25.92(-0.2),6.09m(+0.8),46.26m,2:27.45)
Paige CAMPBELL (NSW)    3,000 metres Steeplechase   4/17   4th 10:00.15
Elizabeth CLAY (NSW)    100 metres Hurdles   32/34   Ht3 6th 14.92(+0.8)
Jasmine EVERETT (NSW)    4 x 100 metres     Ht1 2nd 45.47; Final 5th 45.15
Taryn GOLLSHEWSKY (Qld)    Discus Throw   3/20   Qual 4th 56.39m; Final 3rd 58.11
Georgina GRIFFITH (Vic)    800 metres   4/29   Ht1 3rd 2:04.17: SF1 2nd 2:03.17; Final 4th 2:03.52
Elizabeth HEDDING (Vic)    4 x 100 metres     Ht1 2nd 45.47; Final 5th 45.15
Michelle JENNEKE (NSW)    100 metres Hurdles   8/34   Ht1 1st 13.44(-1.8); SF3 2nd 13.55(-3.0); Final 8th 14.92(-1.3)
Hannah JOYE (Qld)    High Jump   9/16   Qual 1.75m; Final 9th 1.84m
Alicia KEIR (NSW)    4 x 400 metres     Ht2 4th 3:39.67; Final 5th 3:41.08
Mackenzie LITTLE (NSW)    Javelin Throw   16/33   Qual 52.09m DNQ
Nicola MCDERMOTT (NSW)    High Jump   7/16   Qual 1.75m; Final 7th 1.88m
Lara NIELSEN (Qld)    Hammer Throw   6/23   Qual 60.42m; Final 6th 65.47m
Gabriella O'GRADY (NSW)    4 x 100 metres     Ht1 2nd 45.47; Final 5th 45.15
    4 x 400 metres     Ht2 4th 3:39.67; Final 5th 3:41.08
Larissa PASTERNATSKY (NSW)    4 x 100 metres     Ht1 2nd 45.47; Final 5th 45.15
Jessica PICKLES (Qld)    20 km Walk   21/21   DQ
Stella RADFORD (Vic)    3,000 metres Steeplechase   13/17   13th 10:36.36
Jess STAFFORD (NSW)    4 x 400 metres     Ht2 4th 3:39.67; Final 5th 3:41.08
TEAM    4 x 100 metres   5/19   Ht1 2nd 45.47; Final 5th 45.15
    4 x 400 metres   5/9   Ht2 4th 3:39.67; Final 5th 3:41.08

Overall Team Rank: 4 (72.5pts)

 

History Home  |  Australian Championships  |  International  |  Athletes  |  Rankings  |  Almanac  |  Records  |  Awards

 

© Paul Jenes, Peter Hamilton, David Tarbotton, Fletcher McEwen and work from Bert Gardiner Contact Us