Australian Aths History

Australia at the Games

World Para-Athletics Championships - 2017       London, United Kingdom (14-23 Jul)
8th Championships      

 
Men   Event   Position   Result
Aaron CHATMAN (Qld)    High Jump - Para-Athletics (T47)   2/9   2nd 1.94m
Jarryd CLIFFORD (Vic)    1500 metres - Para-Athletics (T13)   3/12   Final 3rd 3:53.31
Cameron CROMBIE (ACT)    Shot Put - Para-Athletics (F38)   1/6   1st 15.95m
    Javelin Throw - Para-Athletics (F38)   5/6   5th 47.84m
Brayden DAVIDSON (SA)    100 metres - Para-Athletics (T36)   8/10   Ht2 4th 13.13(-1.5); Final 8th 13.29(+0.1)
    Long Jump - Para-Athletics (T36)   3/8   3rd 5.39m(+0.2)
Kurt FEARNLEY (NSW)    1500 metres - Para-Athletics (T54)   6/26   Ht2 3rd 3:11.43; Final 6th 3:05.26
    5,000 metres - Para-Athletics (T54)   6/16   Ht2 2nd 10:40.77; Final 6th 11:12.22
Guy HENLY (NSW)    Discus Throw - Para-Athletics (F37)   2/12   2nd 53.59m
Todd HODGETTS (Tas)    Shot Put - Para-Athletics (F20)   3/9   3rd 15.96m
Nicholas HUM (Vic)    Long Jump - Para-Athletics (T20)   5/13   5th 6.78m(-0.1)
Martin JACKSON (Vic)    Shot Put - Para-Athletics (F38)   4/6   4th 13.31m
Deon KENZIE (Tas)    800 metres - Para-Athletics (T38)   2/19   Ht3 1st 2:06.87; Final 2nd 2:02.15
    1500 metres - Para-Athletics (T38)   1/10   Final 1st 4:06.68
Daniel KIRK (SA)    Shot Put - Para-Athletics (F44)   5/5   5th 13.59m
    Discus Throw - Para-Athletics (F44)   7/10   7th 52.16m
Jake LAPPIN (Vic)    400 metres - Para-Athletics (T54)   13/19   Ht3 4th 48.63
    800 metres - Para-Athletics (T54)   20/21   Ht3 7th 1:39.70
    1500 metres - Para-Athletics (T54)   10/26   Ht3 3rd 3:13.32; Final 10th 3:17.14
    5,000 metres - Para-Athletics (T54)   16/16   DNS
Rheed MCCRACKEN (Qld)    100 metres - Para-Athletics (T34)   2/10   Ht1 1st 15.60(+0.3); Final 2nd 15.40(+0.3)
    200 metres - Para-Athletics (T34)   3/9   Final 3rd 27.81(-1.5)
    800 metres - Para-Athletics (T34)   4/9   Final 4th 1:46.98
Sam MCINTOSH (Vic)    100 metres - Para-Athletics (T52)   6/10   Ht2 4th 18.61(-1.0); Final 6th 18.69(+0.4)
    400 metres - Para-Athletics (T52)   12/13   Ht2 6th 1:14.68
Evan O'HANLON (ACT)    100 metres - Para-Athletics (T38)   1/15   Ht1 2nd 11.60(-1.0); Final 1st 11.07(-1.6)
Chad PERRIS (NSW)    100 metres - Para-Athletics (T13)   3/19   Ht3 1st 10.92(+0.3); Final 3rd 10.96(-0.4)
    200 metres - Para-Athletics (T13)   4/17   Ht2 3rd 22.43(-0.6); Final 4th 22.08(+0.4)
Scott REARDON (ACT)    100 metres - Para-Athletics (T42)   1/11   Ht2 2nd 12.53(+0.1); Final 1st 12.21(-0.4)
Jayden SAWYER (ACT)    Javelin Throw - Para-Athletics (F38)   1/6   1st 52.96m
Russell SHORT (Vic)    Shot Put - Para-Athletics (F12)   5/11   5th 14.29m
    Discus Throw - Para-Athletics (F12)   7/10   7th 39.31m
James TURNER (NSW)    200 metres - Para-Athletics (T36)   1/12   Ht2 1st 24.15(+0.5); Final 1st 24.09(-0.2)
    400 metres - Para-Athletics (T36)   1/8   Final 1st 54.27
    800 metres - Para-Athletics (T36)   1/8   Final 1st 2:08.78
Jesse WYATT (Vic)    Shot Put - Para-Athletics (F33)   6/12   6th 8.93m
 
Women   Event   Position   Result
Rae ANDERSON (NSW)    Discus Throw - Para-Athletics (F38)   5/8   5th 29.04m
    Javelin Throw - Para-Athletics (F37)   2/2   2nd 24.98m
Angela BALLARD (NSW)    100 metres - Para-Athletics (T53)   2/9   Final 2nd 16.84
    200 metres - Para-Athletics (T53)   2/8   Final 2nd 29.09(+0.5)
    400 metres - Para-Athletics (T53)   4/10   Ht1 1st 56.20; Final 4th 55.73
    800 metres - Para-Athletics (T53)   6/9   Final 6th 1:58.28
    1500 metres - Para-Athletics (T54)   5/16   Ht1 5th 3:29.53; Final 5th 3:25.79
Torita BLAKE (Isaac) (Qld)    200 metres - Para-Athletics (T38)   7/8   Final 7th 30.16(+0.5)
    400 metres - Para-Athletics (T38)   3/4   Final 3rd 1:09.24
Erin CLEAVER (NSW)    100 metres - Para-Athletics (T38)   7/8   Final 7th 14.30(+0.6)
    Long Jump - Para-Athletics (T38)   2/6   6th 4.61m(+0.1)
Brianna COOP (Qld)    100 metres - Para-Athletics (T35)   4/7   Final 4th 15.30(+0.9)
    200 metres - Para-Athletics (T35)   4/7   Final 4th 32.00(+0.3)
Madison DE ROZARIO (WA)    800 metres - Para-Athletics (T53)   2/9   Final 2nd 1:54.88
    1500 metres - Para-Athletics (T54)   3/16   Ht2 1st 3:27.37; Final 3rd 3:25.56
    5,000 metres - Para-Athletics (T54)   1/10   Final 1st 12:33.48
Sarah EDMISTON (WA)    Shot Put - Para-Athletics (F44)   7/8   7th 8.04m
    Discus Throw - Para-Athletics (F44)   3/11   3rd 33.80m
Louise ELLERY (ACT)    Shot Put - Para-Athletics (F32)   6/9   6th 4.31m
Isis HOLT (Vic)    100 metres - Para-Athletics (T35)   1/7   Final 1st 13.43(+0.9)
    200 metres - Para-Athletics (T35)   1/7   Final 1st 28.47(+0.3)
Claire KEEFER (Qld)    Shot Put - Para-Athletics (F41)   2/7   2nd 8.44m
Brydee MOORE (Vic)    Shot Put - Para-Athletics (F33)   5/8   5th 4.40m
Jemima MOORE (Vic)    400 metres - Para-Athletics (T54)   10/12   Ht2 6th 59.23
    800 metres - Para-Athletics (T54)   10/13   Ht1 6th 1:56.89
    1500 metres - Para-Athletics (T54)   10/16   Ht2 5th 3:29.96; Final 10th 3:30.94
Ella PARDY (WA)    100 metres - Para-Athletics (T38)   6/8   Final 6th 13.68(+0.6)
    200 metres - Para-Athletics (T38)   5/8   Final 5th 28.88(+0.5)
Carly SALMON (NSW)    100 metres - Para-Athletics (T35)   6/7   Final 6th 33.66(+0.3)
    200 metres - Para-Athletics (T35)   6/7   Final 6th 15.92(+0.9)
Sarah WALSH (NSW)    Long Jump - Para-Athletics (T44)   4/6   4th 4.85m(-0.6)



 

History Home  |  Australian Championships  |  International  |  Athletes  |  Rankings  |  Almanac  |  Records  |  Awards

 

© Paul Jenes, Peter Hamilton, David Tarbotton, Fletcher McEwen and work from Bert Gardiner Contact Us